Ótranto je nejvýchodnější město Itálie a leží jen 80 kilometrů od břehů Albánie. Na řádění Turků v roce 1480 Ótranťané hned tak nezapomenou. V Capella dei Martini (Kapli mučedníků) katedrály Santa Maria Annunziata se nachází za obrovskou skleněnou stěnou kosterní pozůstatky 800 obyvatel města, kteří hledali spásu v kostele. Byli však dobyvateli pobiti, když odmítli konvertovat k islámu.

Otranto

Otranto

Jako skoro všechna města v regionu Puglia má Ótranto bohatou a smíšenou minulost. Bylo založeno Řeky, poté zde sídlili Římané, kteří nazývali město Hydruntum.Ve středověku představovalo Ótranto důležité centrum byzantské kultury. Za Normanů byla postavena katedrála, jež se stala vzorem všech sakrálních staveb tohoto období. Důležitý je i přístav, který se stal výchozím bodem křižáckých výprav a významnou obchodní zastávkou na cestě mezi Benátkami a Malou Asií. Po vpádu Turků město dostalo mohutné opevnění.

Krásné městečko Otranto

Krásné městečko Otranto

Zajímavosti v Ótranto

Cattedrale Santa Maria Annunziata

Základní kámen katedrály Cattedrale Santa Maria Annunziata položil po vyhnání Byzantinců roku 1080 syn normanského knížete Roberta Guiscardu Bohemund. Na konci 15. století byla katedrála, Turky částečně poničená, obnovena. Barokní vybavení interiéru ze 17. a 18. století bylo nedávno odstraněno, jen portál zůstal barokní. Rozsáhlá mozaika na podlaze, dílo kněze Pantaleona (12. století), rozkládající se od západního vchodu po apsidu, zobrazuje scény ze Starého zákona, oživené vyobrazením zvířat a mytických postav.

Cattedrale Santa Maria Annunziata

Cattedrale Santa Maria Annunziata

Asi nejsilnější a nejzajímavější zážitek v celém Otrantu vám nabídne kaple Capella dei Martini (Kaple mučedníků) v katedrále, která uchovává upomínku na to, jak krutý a tvrdý byl středověk, kdy se do Evropy valily osmanské hordy (a opačným směrem křižácké výpravy). Tehdy se v hrůze do katedrály uchýlilo na 800 místních obyvatel, kteří věřili v nedotknutelnost církevní stavby a možná i v ochranu boha. Bohužel islámští dobyvatelé měli jiný pohled na věc, tudíž nabídli lidem možnost konvertovat k islámu a po odmítnutí je všechny pobili. Dnes tak v kapli mučedníků můžete za skleněnou stěnou vidět kosterní pozůstatky těchto nebožáků, které neuchránilo nic – ani kostel ani bůh.

Capella dei Martini s pozůstatky místních obyvatel

Capella dei Martini s pozůstatky místních obyvatel

Zbývá snad jen dodat, že na Blízkém východě dělali křesťané něco podobného, takže bych se na tomto místě vyvaroval protiislámským výpadům. Taková holt byla doba.

Chiesa San Pietro

Chiesa San Pietro je jediný byzantský kostel ve městě Otranto s kupolí nad křížením lodí (10. – 11. století), zachovaný beze změny, zdobí cenné fresky.

Chiesa San Pietro

Chiesa San Pietro

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená Ótranto

Zaujal vás náš článek o destinaci Ótranto v Itálii? Chtěli byste sem vyrazit na zájezd? Klikněte sem a podívejte se na nabídku aktuálních zájezdů či akčních Last minute, které Ótranto nabízí a vyražte ve vámi vybraném termínu a za cenu, která vám bude vyhovovat! Dovolená v Itálii je skvělá volba!