Ve městě Banda Aceh (na úplném severu Sumatry) a v celé provincii Aceh naleznete řadu zajímavostí, na které se podíváme za chvilku. Nejprve si připomeňme, proč vám možná název Banda Aceh (čti banda ačeh) něco říká a proč jste jej již určitě někdy slyšeli.

Banda Aceh Banda Aceh

© Banda Aceh Tourism, www.bandaacehtourism.com

Důvodem pro proslulost letoviska je tragická událost, která se zde odehrála v roce 2004, kdy podstatnou část jihovýchodní Asie (pobřeží Sumatry, Malajského poloostrova, Indie, Srí Lanky, Thajska, ale také velmi vzdálených afrických zemí jako Tanzánie, Keňa či ostrov Zanzibar) zasáhly silné vlny tsunami po zemětřesení, které mělo epicentrum právě poměrně kousek jižně od letoviska Banda Aceh. Obrázky zkázy a obrovského množství mrtvých lidí oblétly tehdy celý svět a právě díky této události se o Banda Aceh dozvěděl prakticky celý svět.

Tsunami v Banda Aceh - tehdy a dnes Tsunami v Banda Aceh – tehdy a dnes

© Jose Carlos Borrero, www.jocabo.net

Naštěstí usilovná práce místních, kteří jsou na cestovním ruchu silně závislí, vedla k tomu, že bylo letovisko poměrně rychle obnoveno a dnes zde již po tragédii není takřka žádných památek. A i turisté se sem zase vrátili…

Co nabízí Banda Aceh

Mezi nejzajímavějšími místy letoviska (pomineme-li pláž 🙂 ), najdeme mešitu z 12. století Masjid Raya Baiturrahman, která je jednou z nejvýznamnějších památek ve městě. Pochází z druhé poloviny 19. století.

Mešita Masjid Raya Baiturrahman v Banda Aceh

Mešita Masjid Raya Baiturrahman v Banda Aceh

Významnou památkou je také replika domu Cut Nya Dien, vdovy vůdce partyzánské války proti Holanďanům v zemi, Teuku Umara. Manželka po jeho smrti bojovala dál proti Holanďanům a dostala v roce 1964 titul národní hrdinky Indonésie.

Zajímavý je také historický park Taman Putroe PhangMuzeum Aceh, kde najdete exponáty vztahující se k historii a kultuře regionu, zvonice Cakra Donya, posvátný hřbitov v Bitay Vilage či Kerhof – hřbitov holandských vojáků, kde je pohřbeno okolo 2000 Holanďanů, kteří ve zdejším regionu zahynuli.

Za zmínku také stojí Indonesia Airline Monument, památník připomínající první indonéské letadlo nebo také Ulee Lheue-Banda Aceh (Tsunami Ground Zero) – pobřežní linie, jež jako první zmizela pod vlnou tsunami v roce 2004.

Pláž v Banda Aceh

Pláž v Banda Aceh

V Banda Aceh mají turisté také možnosti aktivního vyžití. V okolí města objevíte oblíbené trasy pro turistiku i cykloturistiku. Můžete se vydat na výlet do blízkých hor, mezi rýžová pole nebo podél pláží. Zdejší pláže jsou pokryté bílým pískem. Surfaři bývají nadšeni také plážemi Lhoknga a Lampuuk. Pro vyznavače golfu tu mají i golfové hřiště.

K výletu lákají i blízké neobydlené ostrovy jako Pulau Weh a další, vzdálené asi hodinu cesty.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená Banda Aceh

Zaujal vás náš článek o destinaci Banda Aceh v Indonésii? Chtěli byste sem vyrazit na zájezd? Klikněte sem a podívejte se na nabídku aktuálních zájezdů či akčních Last minute, které Banda Aceh nabízí a vyražte ve vámi vybraném termínu a za cenu, která vám bude vyhovovat! Dovolená v Indonésii je skvělá volba!