V roce 1976 se skupina, která je známá pod označením PKO (Protect Kahoolawe Ohana) zasloužila o podání žádosti o zastavení cvičného bombardování tohoto ostrova. V roce 1977 bylo armádě povoleno v bombardování pokračovat, nicméně soud zároveň armádě přikázal udělat analýzu enviromentálního dopadu armádní činnosti a sepsat historická místa ostrova.

Kaho'olawe Kaho’olawe

© Heller's, www.hellers.com

V roce 1980 se pak PKO dohodlo s armádou na tom, že cvičení budou pokračovat, ale započnou práce na vyčištění části ostrova a archeologický výzkum. Roku 1981 se pak ostrov Kaho’olawe objevil na národním seznamu historických míst, neboť zde bylo zaznamenáno přes 500 historických nálezů. Započaly také skutečné obnovovací práce na ostrově, výsadba stromů, čištění ostrova od zbytků bomb apod.

Kráter po testování bomb na Kaho'olawe Kráter po testování bomb na Kaho’olawe

© Aloha from 808, www.alohafrom808.com

V roce 1990 president George H. W. Bush přikázal ukončit ostrá cvičení na ostrově. V nejbližších následujících letech byl ostrov Kaho’olawe předán do správy státu Havaj. Byl také uzákoněn cíl na vyčištění celého ostrova od nevybuchlé munice, který měl být naplněn do roku 2003. Cílem pak také měla být obnova přírody ostrova, aby mohl být ostrov použit k historickým, výukovým a podobným účelům.

Testování bomb na Kaho'olawe Testování bomb na Kaho’olawe

© Kumukahi, www.kumukahi.org

Jelikož nebyl do roku 2003 z ostrova odstraněn veškerý potenciálně nebezpečný vojenský materiál (armáda se snažila, ale ne dostatečně), je ostrov stále považován za potenciálně nebezpečné místo.

V současné době je ostrov nadále restaurován a čištěn. Existují plány na výsadbu nativních rostlin a bylin, používaných v tradiční medicíně.

Pro tento účel se chystají programy na ochranu půdy. Je vytvářen systém k zachycení dešťové vody. Ostrov se stane vzdělávacím centrem pro nativní havajskou kulturu. Nová generace se zde bude, kromě jiného, opět učit tradiční navigaci.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!