Ostrov Palawan je jeden z nejkrásnějších a nejčistších ostrovů na světě. Často bývá označován jako ráj na zemi. Turisté sem jezdí za krásným a čistým korálovým mořem a nedotčenou přírodou. Korálové útesy Tubataha byly vyhlášeny národním parkem a jsou zapsány v seznamu UNESCO.

Tropická krása ostrova Palawan

Tropická krása ostrova Palawan

Ostrov Palawan leží mezi Jihočínským a Suluským mořem západně od souostroví Visayas. Na délku měří asi 450 kilometrů, na šířku asi 40 kilometrů. Administrativním centrem je město Puerto Princesa, ležící na východním pobřeží. Podél členitého pobřeží ostrova můžete pozorovat dalších asi 1780 malých ostrůvků a útesů. Ostrovem protéká nejdelší známá podzemní řeka, která ústí přímo do moře. Žije zde téměř 90 etnických skupin, které hovoří asi 50 jazyky.

Podzemní řeka u Puerto Princessa Podzemní řeka u Puerto Princessa

© r.nagy / Shutterstock.com

Zajímavosti ostrova Palawan

Ostrov Palawan patří k tomu nejlepšímu, co lze na Filipínách vidět. První na co narazíte je město Puerto Princesa, ale hlavní poklady ostrova objevíte na jeho severu. Krásné pláže, tropické moře, vápencové útvary. To všechno můžete poznat na vahadlových lodích či půjčených kajacích.

Puerto Princessa na ostrově Palawan Puerto Princessa na ostrově Palawan

© Donatas Dabravolskas / Shutterstock.com

Prvním místem, se kterým se na ostrově seznámíte je letiště v Puerto Princesa. Navštivte místní muzeum a seznámíte se s kulturou, dějinami i základními informacemi o životě obyvatel ostrova.

Nedaleko najdete trestaneckou kolonii Iwahig. Návštěvníkům je přístupná, a tak se můžete seznámit se způsobem, jakým se pokouší filipínská vláda převychovat odsouzené. Zajímavostí je, že v této kolonii žijí vězni zcela volně.

Areál vězení Iwahig Areál vězení Iwahig

© Palawenya Traveler, http://palawanphotography.wordpress.com

Asi 70 kilometrů jihozápadně od Puerto Princesy se rozkládá překrásná dlouhá pláž Napsan.

Mezi ostrovy Pandan a Cowrie se nabízí skvělé místo pro potápění mezi nedotčenými korály.

K nejhezčím jeskyním na Palawanu patří jeskyně svatého Paula, kterou protéká podzemní řeka.

Bohatou flóru a faunu si vychutnejte v národním parku Sabang.

El Nido

Hlavním turistickým centrem je vesnice El Nido s osobitým kouzlem. Stala se vyhledávanou ekoturistickou destinací. Oblast je zcela závislá na turistickém ruchu.

Skaliska u El Nido

Skaliska u El Nido

Nabízí skvostné pláže, které vám poskytnou dostatek soukromí. Vyzkoušet můžete šnorchlování, potápění, projížďky na vodním skútru či jízdu na kajaku. K velké výzvě patří krásné možnosti dlouhých procházek po krásných plážích, s množstvím vynikajících restaurací. V doprovodu průvodce můžete vyjít na skaliska podél ostrova a kochat se krásným výhledem. Na ostrově žije více jak 320 živočišných druhů. Z ostrova El Nido se můžete vydat na projížďku vahadlovými loděmi po souostroví Bacuji.

Ráj u El Nido

Ráj u El Nido

Dalšími oblíbenými lokalitami jsou Port Barton, ideální místo pro odpočinek s možností potápění. Rovněž malé klidné městečko San Vincente a město TayTay, s pozůstatky španělské koloniální architektury.

Severní část Palawanu tvoří ostrovy Calamian. Ve zdejších vodách najdete výborná místa pro potápění stejně tak jako u ostrovů Curyo.

Jižní Palawan je stále ještě ne zcela zasažený turistikou. Objevíte tu jeskyni Tabon s nejstarším dochovaným obydlím v jižní Asii. Právě zde byly nalezeny kosterní pozůstatky – lebka stará 22 tisíc let. V dalších jeskyních Palawanu byly nalezeny další důkazy o dávném životě na ostrově,  nářadí z doby kamenné, čínské pohřební urny, staré orientální rytiny.

Jeskyně Tabon

Jeskyně Tabon

Návštěvu ostrova Palawan si při vaší cestě na Filipíny rozhodně nenechte ujít, byla by to velká škoda. Jen nezapomeňte na to, že v jeho jižní části nemusí být zcela bezpečno – více se dozvíte např v článku Základní informace o Filipínách, konkrétně v jeho části Bezpečnost na Filipínách.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená Palawan

Chcete-li vyrazit na dovolenou na Filipíny a zajímá-li vás přímo destinace Palawan, podívejte se na aktuální nabídku zájezdů, které sem míří! K dispozici je celá řada zájezdů na Filipíny a podívat se můžete také na aktuální nabídku Last minute zájezdů. Neváhejte, dovolená na Filipínách je bezva!