Základní statistické informace o Filipínách

Oficiální názevFilipínská republikaThe Republic of the PhilippinesRepublika ng Pilipinas

Zkrácený název: Filipíny

PolohaJihovýchodní Asie
Rozloha300 076 km2, z toho pevnina 298 170 km2, voda 1 830 km2
Nejvyšší pohoří/horaMt. Apo 2954 m, Mt.Pulog 2928 m
Důležitá vodstvaAgusan, jezero Lanao
Počet obyvatel92 000 000  (odhad na r. 2010)
Hlavní městoManila (cca 14 mil. obyvatel)
Státní zřízeníPrezidentská republika
Správní členění16 regionů

 • Region I-XIII
 • National Capital Region – NCR (hlavní město)
 • Cordillera Administrative Region (CAR)
 • Autonomous Region in Muslim Mindanao (ARMM)

79 provincií v čele s guvernérem a Radou (Board)

117 měst řízených starosty a zastupitelským sborem Sangguniang Panglunsod

1 544 municipalit řízených starosty a zastupitelským sborem Sangguniang Bayan

41 480 vesnic (barangays) řízených kapitány a Barangay Councils

Obyvatelstvo66,2 milionu
Hustota obyvatel274 osob na km2
Důležité etnické skupinyFilipínci malajského původu: 91,5 %Číňané: 1,5 %ostatní: 7 %
JazykyDva úřední: angličtina a tagalog.Celkem je v zemi na 80 různých jazyků a nářečí.
Náboženstvířímsko-katolické: 82,9 % (v tom je zahrnuto cca 10 % příslušníků hnutí El Shaddai)protestanti: 4,8 %muslimové: 5 %

ostatní a nespec.: 6,5 %

Vzdělání (procento analfabetů)10%
HSP na 1 obyvatele830,- USD
MěnaFilipínské peso (PHP);1 PHP = 100 centavos
Elektrický proud220V, 60 Hz, střídavý proud, zásuvky amerického typu. Dodávka elektřiny na odlehlých místech není celodenní, často je proud jen několik hodin
Časový posun+ 7 hodin oproti středoevropskému času

Geografické informace o Filipínách

Oficiálním názvem státu je Filipínská republika. Leží v jihovýchodní Asii. Hlavním městem je Manila.

Filipíny se rozkládají na 7107 ostrovech v západním Tichém oceánu. Filipíny patří k nejlidnatějším zemím na světě. Zaujímají dvanáctou příčku v pořadí. Dříve byly Filipíny španělskou a poté americkou kolonií. Spolu s Východním Timorem jsou převážně katolickou zemí. Nachází se zde poměrně velké množství menšinových náboženských skupin vyznávajících islám, buddhismus a další víry. Vyskytuje se tu množství etnik a různých kultur.

Mapa regionů Filipín

Mapa regionů Filipín

Filipíny se dělí do tří ostrovních skupin: Luzon, Visayas a Mindanao. Přístav a hlavní město Manila leží v části Luzon a je druhým největším městem.

Filipínské ostrovy jsou většinou vulkanického původu a jsou pokryty tropickým lesním pralesem. V části Mindanao se tyčí nejvyšší hora Apo, dosahuje výšky 2954 metrů. Nachází se tu mnoho činných sopek, mezi nimi například Mayon Volcano, Pinatubo, Taal Volcano.

Filipínský vulkán Mayon

Filipínský vulkán Mayon

Ostrovy se rozkládají v tajfunovém pásmu západního tichomoří a každý rok zde udeří na devatenáct tajfunů.

Filipíny leží v severozápadním vnějším okraji pacifického ohnivého kruhu a jsou tak častým místem seismické a vulkanické aktivity. Každý den se uskuteční na 20 zemětřesení, z nichž většina je natolik slabá, že je není možné pocítit. Poslední velké zemětřesení proběhlo v roce 1990.

Skaliska u El Nido

Skaliska u El Nido

Nejdelší filipínskou řekou je Cagayan river na ostrově Luzon s délkou 551 km. Přezdívá se jí Rio Grande de Cagayan. Řeky v zemi patří ke krátkým, mají ale rychlý spád. Řeky mají předpoklady ke stavbě vodních elektráren, ale postaveno je jich zde jen několik.

Obyvatelé Filipín

Mentalita Filipínců je přátelská, k cizincům jsou pohostinní a komunikativní. Jejich jednání je pomalejší než na jaké jsme zvyklí v Evropě, což odráží pomalejší životní rytmus.

Obyvatelstvo je rozděleno do tří skupin:

 • Visajové, asi 42%
 • Tagalové, 24%
 • llokánci, 11%

Žije tu více jak stovka etnických skupin – Agatové, Gadang, Kalinggové, Manobo, Mandaya, Tausug, Bontokové.

Filipínské děti Filipínské děti

© Stephane Bidouze / Shutterstock.com

Bezpečnost na Filipínách

Na Filipínách dochází ke značnému počtu únosů, největšímu v Asii. Tyto únosy se většinou zaměřují hlavně na bohaté vrstvy filipínských obchodníků čínského původu. Pokud cizinec dodržuje základní pravidla pohybu po městě, neměly by zejména během dne nastat problémy.

V roce 2011 přetrvávala i nadále vypjatá bezpečnostní situace v důsledku vyšší pravděpodobnosti teroristických útoků a pokračujícími boji mezi vládními jednotkami a muslimskými separatisty na ostrově Mindanao. Také s ozbrojenou složkou filipínské komunistické strany (CCP) tzv. NPA (New People’s Army), která je diplomaticky zastupovaná tzv. NDF (National Democratic Front). Latentní nebezpečí hrozí všem zahraničním turistům. Kromě toho dochází k hrozbám i občas k uskutečňování pumových útoků na různých místech po celých Filipínách, zejména tam, kde se soustřeďuje větší počet lidí (autobusové zastávky, obchodní domy apod.). Pokračují i vraždy novinářů a některých představitelů NPA.

S ohledem na bezpečnostní situaci a nebezpečí únosu cizinců nedoporučuje Velvyslanectví ČR v Manile cestovat na filipínský ostrov Mindanao, kde převládá muslimské obyvatelstvo a zvyšuje se zde výskyt muslimských radikálů. Varování se týká především jihozápadní části – Autonomní region muslimského Mindanaa (Autonomous Region in Muslim Mindanao – ARMM), tj. ostrovů Basilan, Sulu a Tawi-Tawi a oblastí Maguindanao a Lanao del Sur. Cestování se dále nedoporučuje do provincií Sarangani, North and South Cotabato, Sultan Kudarat, Lanao del Norte, Zamboanga del Sur a Zamboanga Sibugay. V těchto oblastech operují teroristické a kriminální skupiny, které se zaměřují mj. na únosy cizinců.

Uvádí se, že by se turisté měli vyhnout i jihozápadní části ostrova Palawan (jižně od Puerto Princessa). Nicméně mám několik známých, kteří procestovali jak Mindanao tak jižní Palawan a žádný problém nezaznamenali. V každém případě zde existuje zvýšené riziko útoku vůči cizincům, proto návštěvu těchto oblastí opravdu nedoporučujeme.

Zároveň se na celých Filipínách doporučuje dbát zvýšené opatrnosti na místech, kde se vyskytuje větší množství lidí a kde se scházejí cizinci, například obchodní centra, letiště, přístavy, místa modliteb a podobně.

Hlavními turistickými centry jsou ostrovy jižně od hlavního města – Cebu, Bohol, Mindoro, Boracay. Pokud jde o běžnou kriminalitu, ta je obdobná jako ve světových metropolích. Ve městech (především v Manile a Cebu) se doporučuje zvýšená opatrnost v nočních hodinách (časté jsou incidenty s řidiči taxíků) a je třeba se vyhnout chudinským čtvrtím. Při používání veřejné dopravy, především autobusů a takzvaných jeepney, může dojít k ozbrojenému přepadení. Důrazně se doporučuje využívat pouze registrované taxislužby (v Manile i Cebu mají své stánky u východu z letištní haly), neboť se začínají množit případy, kdy neregistrovaní řidiči taxi zavezou klienta na odlehlé místo, kde ho okradou.

Další tipy při cestování na Filipíny

Konzumace alkoholu na veřejnosti je – mimo vyhrazené restaurační zařízení – zakázána.

Z cizích měn se doporučuje přivézt USD, ve větších městech by však neměl být problém ani s EURY. Ne všechny banky a směnárny vymění jiné měny. Výměnu je lépe provádět i přes případně méně výhodný kurz v bankách, oficiálních směnárnách a v hotelích. Některé hotely neakceptují osobní šeky, pouze šeky cestovní. Platební a kreditní karty jsou běžné, i když v menších městech může být problém nalézt bankomat.

Banaue

Banaue

Při cestování mimo Manilu lze použít vnitrostátní leteckou přepravu, dálkové klimatizované autobusy nebo lodní dopravu. Všechny tyto prostředky s sebou nesou – podobně jako v ostatních zemích regionu – určitá rizika.

 • Hodnocení uživatelů

 • Hodnocení: 0 hvězdy
  0 / 5 (0 )
 • 0%
 • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená na Filipínách

Filipíny je skvělá volba pro strávení dovolené a stojí za návštěvu. Prohlédněte si proto zájezdy na Filipíny či aktuální nabídku Last minute a vyberte si, co vás zaujme nejvíce! Stačí kliknout sem a vybrat si :-)