Město Suez je známé především hlavně díky svému umístění u kanálu, který spojuje Středozemní a Rudé moře, který všichni známe jako Suezský průplav. Leží pravděpodobně na místě, kde kdysi stávalo starověké město Klysma, kterému Arabové říkali Qulzum.

Ve středověku byl Suez významným obchodním přístavem. Velký vliv na rozvoj města měl především obchod s kořením. Také poutníci, na cestě do posvátné Mekky, významu města pomohli. V době, než byla objevena cesta do Indie kolem mysu Dobré naděje, byl známý jako překladiště evropského a indického zboží.  Znovu začal vzkvétat po dokončení Suezského průplavu v roce 1869. Velmi poškozen a dočasně evakuován byl během šestidenní války s Izraelem v roce 1967.

Suez

Suez

Arabsky se město nazývá el-Suvejs a stal se správním střediskem stejnojmenného guvernátoru. Rozkládá se asi 130 kilometrů východně od Káhiry, západně od vyústění Suezského kanálu do Rudého moře. Je to důležité průmyslové a petrochemické centrum. Vznikl v 15. století, sloužil jako tábořiště pro poutníky do Mekky. Zbytky staršího prolemaiovsko-římského osídlení jsou k nalezení na severním okraji města, na Kóm el-Kulsum.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 4 hvězdy
    4 / 5 (1 )
  • 80%
  • (1) Recenze

Summary:

Dosaženo 250 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 4*: 4">
4 /5 stars

Fascinujcí místo!

dne 2015-02-02 03:53:38

Nikdy bych si nemyslela, že budu mít někdy v životě možnost proplout Suezským kanálem, ale stalo se :-) Nejsem sice zrovna fandou technických úkazů, ale musím říct, že je Suezský průplav opravdu fascinující místo. Samotný Port Said, kde se do průplavu vplouvá, není nic moc, docela omšelé nudné a chudé město, kde nic není. Průplav je ale technicky div a je vidět, že zde velice intenzivně pracují na plánovaném rozšíření, protože se zde všude vykopávala zemina a už měli kus hotov. Fantastický je most přes kanál, je obrovský! Trošku zvláštní je všudypřítomná armáda a bezpočet hlídek podél celého kanálu. Celou dobu jsme pobíhali mezi palubami a koukali na všechny strany :-) Je to opravdu zajímavé místo, jehož proplutí ale trvá hodně dlouho, nám v podstatě půl dne, což mě překvapilo!Dovolená Suez

Dovolená v destinaci Suez? Dobrá volba! Podívejte se na aktuální nabídku zájezdů a nebo na akční Last minute, které jsou nyní k dispozici. Podívejte se i na nabídku zájezdů do Egypta a vyberte si ze všech dostupných možností!