Rudé moře zaujímá  plochu mezi Arabským poloostrovem a Afrikou. Plochu tvoří asi 438 tisíc čtverečních kilometrů. Je nejsevernějším tropickým korálovým mořem, a proto bývá cílem evropských potápěčů.  Rudé moře se chlubí pestrobarevným  podmořským životem  a nabízí  nezapomenutelné potápěčské zážitky. Na západním břehu, na pevninské části Egypta, se nacházejí nejznámější letoviska. Kromě turisticky velmi oblíbené Hurghady, to jsou Safaga a Marsa Alam.

Rudé moře je neskutečně bohaté

Rudé moře je neskutečně bohaté

Rudé moře je jedním z nejsevernějších korálových moří s celoročně příjemnými teplotami. Je snadno dostupné, jsou zde ideální podmínky pro koupání a potápění. Moře vzniklo na prasklině v zemské kůře mezi evropskou a euroasijskou pevninskou deskou. Rozkládá se mezi Afrikou a Arabským poloostrovem a je asi 2200 km dlouhé, až 350 km široké a jeho maximální hloubka činí 3039 metrů. Nenapájí ho žádná řeka. Patří k nejslanějším mořím. Jeho jméno je odvozeno od měkkýšů žijících na dně, z nichž se získávalo barvivo purpur a nebo také od barev okolní pouště při západu slunce.

První informace o Rudém moři pocházejí od starých Egypťanů, kteří vypravili na jeho průzkum dvě výpravy. První se uskutečnila okolo roku 2500 před naším letopočtem a druhá asi o tisíc let později. Cílem obou výprav bylo doplout do země Punt, která oplývala bohatstvím. Průzkumníci měli dovézt kadidlo, které bylo v Egyptě nedostatkovým zbožím. Používalo se při chrámových obřadech. O umístění země Punt se dodnes vedou spory. Pravděpodobně ležela na území dnešního Somálska nebo na Arabském poloostrově.

Potápění u korálového útesu v Marsa Alam

Potápění u korálového útesu v Marsa Alam

Ve 4. století před naším letopočtem využíval moře Alexandr Veliký. Organizoval výpravy do Indie. V 1. století před naším letopočtem získali nad mořem nadvládu Římané. Ve středověku si význam Rudého moře začalo uvědomovat i Portugalsko. Stalo se prvním evropským národem, který po Rudém moři plul. V 18. století ovládl Rudé moře Napoleon Bonaparte a zahájil průzkum pro výstavbu Suezského průplavu. Stavba byla dokončena až v roce 1869, ale díky němu je dnes Rudé moře jednou z nejdůležitějších námořních tras.

Své jméno, mezi světovými dovolenkovými destinacemi, si však Rudé moře získalo především svými širokými mělčinami s korály, kde panuje bohatý mořský život. Tato skutečnost láká každým rokem množství amatérských i profesionálních potápěčů a vyznavačů rekreačního potápění a šnorchlování. V korálových útesech, jež se táhnou téměř 2000 km podél pobřeží, žije více jak 1200 druhů ryb. Asi 120 druhů je endemických. Mimo korálové útesy našly svůj domov další mořští živočichové, například 40 druhů žraloků.

Potápění a šnorchlování v Sharm El Sheikh je úžasné

Korálové útesy však v Rudém moři nejsou jen při pobřeží. Řadu z nich najdete také na volném moři. Tyto útesy nejsou tak poničené jako útesy pobřežní a jsou skutečným rájem pro potápěče. Ve vodách Rudého moře se korálů nesmíte ani dotýkat, nesmíte krmit ryby ani cokoliv sbírat z mořského dna. To platí i pro mušle.

Faktem je, že podmořský život v Rudém moři předčí celou řadu vyhlášených světových destinací. Ať už se budete v Thajsku, Malajsii, Indonésii, na Bali či třeba na Havajských ostrovech, Rudému moři se tyto destinace co do bohatství podmořského života nevyrovnají. Pro šnorchlování a potápění je Rudé moře opravdu jedna z top destinací na celém světě a máme obrovské štěstí, že jej máme tak blízko a nemusíme tak letět na druhý konec světa…

Potápění k vraku lodi v Rudém moři

Potápění k vraku lodi v Rudém moři

Nejnavštěvovanější potápěčské lokality se nacházejí u pobřeží Egypta, ale mnohé jsou i na súdánském, eritrejském či saudsko-arabském pobřeží.

Centrem turistického ruchu je egyptská Hurghada. Nedaleko letoviska Sharm El Sheikh zřídila egyptská vláda podmořský Národní park Ras Mohammed. Do tohoto parku patří také ostrov Tiran. Dalšími egyptskými podmořskými národními parky jsou Ras Abu Gallu Protectorate nebo Nabq Protectorate.

Při potápění v Rudém moři si dávejte pozor na některé živočichy. Naprostá většina z nich je neškodná, ale existují zde i život ohrožující druhy. K těm nebezpečným patří žralok tygří, útesový, šedý a také murény. Plují zde i jedovaté ryby z rodu čtverzubců. Zvláštní pozornost si zaslouží měchýřovka portugalská a barevná hvězdice „Trnová koruna“.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 5 hvězdy
    5 / 5 (1 )
  • 100%
  • (1) Recenze

Summary:

Dosaženo 100 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 5*: 5">
5 /5 stars

Pokud se chcete potápět a nebo máte rádi šnorchlování, není lepší místo!

dne 2014-11-05 01:01:35

Mám PADI open water a mám s přítelem za sebou spoustu ponorů po celém světě. A v podstatě všechna místa, kde jsme se potápěli, přirovnávám k Egyptu a jeho Rudému moři. On totiž každý potápěč zjistí, že Egypt má obrovskou výhodu v tom, jak bujný je podmořský život v Rudém moři. Tolik pestrobarevných ryb jsme viděli jen v Polynésii, jinde zatím ne. Je to fantastické i pro šnorchlování nebo pro freediving, který je v Rudém moři úplně božský!
Jasně, pokud se někdo rád potápí u vraků lodí, v jeskyních nebo při potápění hledá stále nové živočichy, tak na světě najde spoustu míst, které jsou atraktivnější, ale jako celek je Rudé moře opravdu skvělé místo, kde se s podmořským životem dá seznámit. Kamarádi, kteří s námi jednou byli na lodi a jen šnorchlovali, byli nadšení a říkali, že něco tak hezkého naposledy měli jako spořič obrazovky ve windows :))) Tak barevné a živé to tady je!
Tak pokud se rádi potápíte a zatím máte za sebou jen ponory v Chorvatsku, Řecku nebo v jiných oblastech jižní Evropy, vyražte do Egypta a už nebudete chtít jinak :) Rudé moře je prostě krásné!



Dovolená Rudé moře

Klikněte pro zobrazení nabídky Rudé moře: zájezdy nebo Rudé moře: Last minute a vyberte si tu nejzajímavější dovolenou v destinaci Rudé moře!