Dendera, jeden z nejzachovalejších egyptských chrámů, leží severně od Luxoru, po proudu Nilu.

Chrám je zasvěcen bohyni Hathor, jež bývá zobrazena v podobě krávy nebo ženy s kravskou hlavou, případně kravskýma ušima.

Dendera patří k nejpřitažlivějším památkám mezi Luxorem a Abadem. Staroegyptská Lunet nebo také Iunat Tanecer byla správním střediskem 6. hornoegyptského nomu Krokodýla. Z druhé části názvu se později vyvinulo pojmenování Tantere (řecky Tentyris), což dalo základ pro dnešní název Dendera. Byly zde odkryty hrobky z raně dynastické doby, hrobky ze Staré říše až po řecko-římské. Kromě lidí byly v katakombách také pohřbívána  zvířata – psi, krávy a ptáci.

Dendera

Dendera

Nejstarší doložená architektura pochází z počátku Střední říše, i když v pozdějších chrámových nápisech je zmíněn také Pepi I. ze 6. dynastie. Reprezentační řecko-římský chrám je orientován k Nilu. Vstupuje se do něj ze severu. Kolem chrámu se nachází mohutná ohrada z nepálených cihel. Ohradní zdi jsou u základů 10 – 12 metrů široké a vysoké jsou asi 10 metrů. Cihly jsou kladeny ve zvlněných řadách. Mají připomínat pravodstva Nun. Ta svým chaosem soustavně ohrožovala řád Maat, reprezentovaný chrámem ve funkci pahorku. Monumentální vstupní brána do areálu pochází z doby císařů Domitiána a Trajána. Římské jsou také zbytky studní před vchodem.

Chrám zrození v Dendeře

Chrám zrození v Dendeře

Co nabízí Dendera?

Uvnitř, vpravo od vchodu, narazíte na nejmladší stavbu – chrám zrození (mammisi), vyzdobený rovněž v době římských císařů. Byl zasvěcen bohu Ihejovi. Vlevo od něj stojí koptská bazilika z 5. století. Pohled dál vlevo odhalí druhý mamisi, postevený během 30. dynastie a dokončen v ptolemaiovské době. U severozápadního nároží chrámu objevíte zbytky takzvaného sanatoria. Zbožní nemocní a poutníci se tu koupali a pak ve snu očekávali sdělení vůle bohů.

Za sanatoriem původně stála kaple Mentuhotepa II. Nebheperea. Stavba byla započata v době Ptolemaia XII. Nea Dionýsia. Hypostyl s nádhernými sloupy s tváří bohyně Hator je však dílem z dob císařů Augusta až Nera. Na střeše se kromě kiosku, který sloužil na rituální sjednocování bohyně se sluncem, nachází v západním rohu také dvě Usirovy kaple. Ve východní z nich byl původně umístěn známý zodiak, vystavený v pařížském Louvru.

Hypostyl v Dendeře

Hypostyl v Dendeře

Za hlavním chrámem stojí menší chrám zrození Esety. Reliéfy s tímto motivem byly bohužel zničeny. Chrám byl postaven ze starších ptolemaiovských bloků a vyzdoben za vlády Augusta. Má zvláštní dispozici. Jeho vchod je orientován k východu, tříčlenná vnitřní svatyně je ovšem obrácena vstupem na sever. Východní brána velké ohrady je v ose Esetina chrámu. Západně od Esetina chrámu se rozprostírá palmový háj v původním posvátném jezeře. Ze všech čtyř rohů vedou na dno schodiště.

Po levé straně denderského chrámu se nacházelo osídlení, v jehož středu stál menší římský chrám Hora z Edfu. Hor sjednocující obě země a bůh Ihej byli uctíváni také v chrámu vzdáleném asi půl kilometru na jihovýchod.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%



Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!



Dovolená Dendera

Chcete-li vyrazit na dovolenou do Egypta a zajímá-li vás přímo destinace Dendera, podívejte se na aktuální nabídku zájezdů, které sem míří! K dispozici je celá řada zájezdů do Egypta a podívat se můžete také na aktuální nabídku Last minute zájezdů. Neváhejte, dovolená v Egyptě je bezva!