0
0

Dobrý den, ahoj,

chtěla bych se vás, cestovatelů, zeptat na pár otázek o Sulawesi, kam se chystám koncem léta. Zde posílám zatím naplánovanou trasu, která mne láká, ale nejsem si vůbec jistá, zda-li je to možné navštívit a hlavně v jakém časovém horizontu.

Makassar – Tanah Beru, Mira – posun směr k vysočině Tana Toraja (místa: Rantepao, Makale, skalní hroby Londa,, Lemo, Keťe Ketsu) – jezero Poso – NP Lore Lindu – město Ampana – např. Togiany (nebo jiný, dle Vás hezčí místo)

Mé otázky zní:

1) tušíte, kolik toto může zabrat času?
2) Jak se dá po Sulawesi pohybovat? Lze využít místní dopravu?
3) Je tato cesta dobře zvolená?
4) Co byste mi doporučili navštívit mimo tohoto?
5) máte nějaké levné typy na ubytování, nějaký homestay, sdílený dorm, nebo tak něco?
Předem moc děkuji všem, kdo poskytne jakoukoliv radu….
Edita
 
0
0

Ahoj,

nemám osobní zkušenost, ale zeptal jsem se kamaráda, který Sulawesi projížděl. Řekl mi, že plánovaná trasa se dá zvládnout v pohodě, jen prý bude strašně moc záležet na tom, jak jsi zvyklá cestovat, kolik času chceš na jednotlivých místech strávit atp. Někdo je schopný přijet do Tana Toraja, pobýt tam půl dne a jet dál. On tam strávil týden a říkal, že měl pořád co dělat.

Obecně máš prý počítat s tím, že cesta do Tana Toraja zabere asi 10-12 hodin, Tentana je dalších 10 hodin, do Poso pak 5 hodin, do Ampany další 4 hodiny. Je nutné počítat s možnými prostoji kvůli stavu cest a počasí. Nejméně by doporučil 14 dní + pár dní na Togiany (podle toho, jak dlouho chcete relaxovat, minimálně 3 dny by to ale chtělo 🙂 ), ale každý den navíc je určitě jen a jen dobře.

Není problém cestovat autobusy, nebo najatými taxíky či tuktuky. Ubytování nedoporučil, ale říkal, že není problém po cestě sehnat ubytování takřka kdekoli, samozřejmě zejména v turisticky zajímavých oblastech je ubytování dost v různých cenových hladinách. Jen prý pozor na to, že busy často dlouhé štreky končí v noci a je pak problém ubytování sehnat, takže se předem informuj, jak dlouho pojedete a kdy budete cca na místě a podle toho případně rezervuj ubytování dopředu a domlouvej si, aby na tebe počkali (nebo počítej s tím, že budete muset přespat, kde to půjde).

On by na to doporučil ideálně aspoň měsíc, ale je otázka, jestli tolik času máte 🙂 Jinak mi říkal, že než se pak z Togianů vracet do Makassaru, tak by raději přejel ferry do Gorontala (10 hodin) a pak do Manada (dalších 10 hodin), odkud prý lítají lety do Makassaru (koukni na Air Asia, neměl jsem čas to zkoumat). prý je jen trošku tahle oblast už riskantnější – islamističtí teroristé, takže je na zvážení, zda do Manada jet. U něj je ale prý bezva potápěčský ostrůvek Bunaken.

Určitě ale prý máte jet, je to nádherný kus světa a stojí za návštěvu! Jen hlavně mějte dobré cestovní pojištění, přecijen je to turisticky ještě ne zcela navštěvovaná oblast.

No tak snad jsem aspoň trošku pomohl 🙂

Ondra, MAHALO.cz

Zobrazuji 1 výsledek
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .