Stara Zagora je důležitým ekonomickým centrem Starozagorské oblasti. Leží ve středu Bulharska a žije zde okolo 154 tisíc obyvatel. Stara Zagora je považována za jednu z nejstarších osad v Bulharsku a jihovýchodní Evropě.

Město Stara Zagora s více jak 150 tisíci obyvatel leží 89 kilometrů severovýchodně od Plovdivu. Rozkládá se v úrodné rovině chráněné od severu horami Sredne gory.

Ulice města Stara Zagora Ulice města Stara Zagora

© Europe Studies, www.europe-studies.org

Historie města Stara Zagora

Oblast pod názvem Beroe byla osídlena původně Thráky, za římské vlády se nazývala Augusta Traiana. V 5. století bylo město zničeno, v 8. století za byzantské éry obnoveno a nazváno Ironopolis. V 9. století je chán Krum zahrnul do první bulharské říše. Pod tureckou vládu upadla Stara Zagora v roce 1370. Obyvatelé si však zachovali silné národní povědomí. V roce 1833 zde byla založena první světská bulharská škola. Ve druhé polovině 19. století z ní vyšel Vasil Levski a Dimitr Blagoev. Jejich učiteli v té době byli Neofit Rilski a básník P. R. Slavejkov. Narodila se tu i zpěvačka Christiana Morfová. V boji za osvobození zde působili slavní hajduci se svými četami.

V roce 1877 osvobodil město od Turků ruský generál Gurko s bulharskými revolučními četami, ale paša Sulejman dobyl město zpět. Vypálil ho a dal pobít na 16 tisíc lidí, většinou žen a dětí.

Stara Zagora Stara Zagora

© Mariyan Tashev, www.dronestagr.am

Ve 2. světové válce byla Stara Zagora jedním z významných ohnisek protifašistického partyzánského odporu.

Stara Zagora dnes

Dnešní město je průmyslovým střediskem. V blízkosti stojí tepelná elektrárna, známé je rovněž kvalitní pivo Zagorka.

V centru najdeme Národní muzeum s archeologickými nálezy, velmi zajímavé jsou rekonstrukce římských válečných vozů z 2. a 3. století.

Asi 15 kilometrů západně leží Starozagorski bani, lázně s horkými prameny, ve kterých se léčili již staří Římané. Pozoruhodné jsou pozůstatky mramorem obkládaných bazénů.

Jak se do města Stara Zagora dostat

Do města se nejrychleji dostanete pravidelnou autobusovou linkou ze Sofie, Burgasu nebo Plovdivu.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená Stara Zagora

Zajímala by vás nabídka zájezdů do destinace Stara Zagora? Podívejte se na aktuální nabídku zájezdů či Last minute, které Stara Zagora nabízí. Případně se podívejte i na další zájezdy do Bulharska, nebudete litovat!