Smoljan je se svými 35 tisíci obyvateli největším městem celého regionu. Leží v oblasti pohoří Rodopy a nabízí skvělou základnu pro poznávání tohoto krásného bulharského pohoří. Od Plovdivu je vzdálen 100 kilometrů, od Čepelare přes 20 kilometrů a od Pamporova 10 kilometrů jižním směrem. Dnešní město vzniklo spojením několika původních obcí.

Ezerovo ve výšce téměř 1300 metrů nad mořem je od vlastního města vzdáleno asi 4 kilometry. V nadmořské výšce okolo 1000 metrů se pak v údolí Černé řeky, ze severu i jihu obklopeném krásnými zalesněnými kopci na délce asi 10 kilometrů, rozkládají od západu na východ čtvrti Sredorek Rajkovo a Estovo. Hlavní charakteristikou Smoljanu je jeho značná rozlehlost.

Smoljan

Smoljan

O existenci osady již v dobách Byzantské říše svědčí nálezy raně křesťanské baziliky. V 7. století sem přišel slovanský kmen Smoljanů. Ve středověku stával na kopci asi 4 kilometry severně od města hrad Aetos, který však byl ve 14. století zničen po dobytí Turky. V dobách Osmanské říše byl původní název Ezerovo změněn na Pašmakli, který se používal až do roku 1934. v lednu 1878 byl sice Smoljan osvobozen ruskou armádou, ale ještě v témže roce začleněn zpět do Osmanské říše. Konečného připojení k samostatnému Bulharsku se tak dočkal až v roce 1912 během První balkánské války.

Co nabízí Smoljan

Ve čtvrti Rajkovo se nachází Ali Bel Konak a zachovalý komplex budov z období národního obrození. Další domy z 19. století naleznete v Ustovu. Archeologickou památkou národního významu se stala Pangalovata Kašta. Cenné jsou také kostely Svaté Matky Boží a Sv. Nikoly se zajímavými ikonami. Historické muzeum bylo založeno již v roce 1935 a je zaměřeno na kulturně-historické bohatství celé oblasti Rodopy.

Smoljan je poměrně hezké město, jehož krásu umocňují okolí hory. Pokud budete v Bulharsku a budete chtít poznat bulharské hory, zvažte právě návštěvu tohoto města, které je pro poznávání hor skvělým výchozím bodem.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená Smoljan

Dovolená v destinaci Smoljan? Dobrá volba! Podívejte se na aktuální nabídku zájezdů a nebo na akční Last minute, které jsou nyní k dispozici. Podívejte se i na nabídku zájezdů do Bulharska a vyberte si ze všech dostupných možností!