Chcete vzít vašeho domácího mazlíčka na dovolenou letadlem? Pak často uslyšíte otázku: „Jste normální?“. My ji slyšeli mnohokrát také, ale stejně nás to nezastavilo 🙂 Pro mnoho lidí je totiž rozhodnutí jasné – pes, kočka či jiný rodinný domácí mazlík se musí vydat na dovolenou společně se svým pánem.

Ale problém létání se psem, kočkou nebo jinou němou tváří, budete řešit, i pokud se budete stěhovat do vzdálenějšího zahraničí a nebo pojedete mimo zemi na delší dobu.

Jak se tato situace řeší a jak vašemu domácímu mazlíčkovi koupit letenku?

Letenka pro zvíře, přeprava zvířete v letadle

V prvé řadě si nejprve zjistěte, zda letecká společnost, u které si chcete letenky zakoupit, vůbec umožňuje přepravu zvířat. Je bohužel stále velká spousta aerolinií, které vám to neumožní a jejich služby pro vás tím pádem zůstanou zapovězeny. Společně s ověřením toho, zda je přeprava zvířete možná, se obvykle (nejčastěji na webu či telefonní lince letecké společnosti) hned dozvíte také, kolik tato služba stojí. Obvyklá cena je okolo 50 EUR za jeden let.

Odeslání vašeho mazlíčka letadlem ale není jen tak, je nutné splnit několik podmínek stanovených Státní veterinární správou a Evropskou unií. Obvykle se jedná o:

  • od roku 2004 je nutné, aby každé zvíře mělo svůj vlastní pas
  • zvíře musí být očipováno
  • musí mít očkování proti vzteklině, případně dalším nemocem (např. echinokokóze psů, viz odkaz níže)

Konkrétní a přesná pravidla najdete na webu Státní veterinární správy.

Jakmile máte vše splněno, stačí si ujasnit, jak chcete vašeho mazlíčka přepravovat, je totiž jej možné přepravovat v kabině letadla (tzn. společně s vámi) a nebo v nákladovém prostoru letadla.

Přeprava zvířat v kabině letadla

Tato varianta je pro zvíře nejméně stresující a pro majitele častokrát také 🙂 Je však nutné vzít v potaz to, že zvíře nemůžete mít v letadle puštěno volně, musí být ve schránce pro přepravu zvířete.

Limitem bývá váha zvířete, kdy v kabině letadla obvykle mohou být přepravování psy, kočky, fretky a jiná menší zvířata, která mají i se schránkou váhu do 8kg. Schránka přitom musí mít obdobné rozměry jako klasické kabinové (příruční) zavazadlo a musí se vejít pod sedadlo před vámi.

Tyto speciální schránky pro přepravu zvířat musí pochopitelně zajištovat dobrou ventilaci vzduchu a musí mít neprodyšné dno. Zvíře pak po celou dobu přepravy schránku nesmí opustit. Připravte se tedy na to, že pokud vám bude zvířátko vyvádět, budete muset vydržet a neodolat pokušení jej ze schránky vytáhnout. Jednou jsme zažili paní, která nevydržela, nebohého psíka ze schránky „vysvobodila“ a ten okamžitě prchnul a začal pobíhat po celém letadle, než se jej po několika minutách podařilo odchytit. Za podobné prohřešky (ať už jakkoli pochopitelné) hrozí sankce, proto si to opravdu dobře rozmyslete.

Klec na přepravu zvířat

Klec na přepravu zvířat

Výjimkou z výše uvedeného samozřejmě jsou speciálně vycvičení psi pro zrakově postižené a nebo záchranářští psi, kteří jsou přepravování zdarma a nikoli v kleci, nýbrž pouze s náhubkem. Je k nim však nutné mít potvrzení o jejich výcviku, tak si jej nezapomeňte připravit a přibalit.

Přeprava zvířete v nákladovém prostoru letadla

Budete-li chtít (resp. muset) přepravovat vaše zvířátko v nákladovém prostoru letadla, nemusíte mít žádné obavy – personál letiště je vyškolen k šetrnému zacházení se zvířaty. Ta jsou navíc v letadle v boxech, které jsou pevně připoutány k podlaze, takže máte-li obavy z toho, že by to v nákladovém prostoru vypadalo jako v některých filmech (kdy při turbulencích vše padá a lítá z jedné strany letadla na druhou), můžete být klidní.

Samotný prostor, ve kterém jsou zvířata v letadle přepravována, je vytápěn, takže vašemu miláčkovi nebude ani zima. Tím, že se dnes jedná o přepravu standardní a často využívanou, není se čeho obávat.

Pro zvíře je však přeprava v nákladovém prostoru letadla (ale i v letadle společně s vámi) opravdu stresujícím zážitkem, takže velmi dobře zvažte, zda jej chcete tomuto stresu vystavit a zda není jiná možnost.

V každém případě zvíře pár dní před odletem do schránky cvičně na pár hodin zavírejte, aby si na ni zvyklo. Dávejte mu do schránky pamlsky, odměňujte jej za to, že ve schránce bude v klidu a nikdy jej do schránky nenuťte silou. Musí k ní mít vypěstovaný pozitivní vztah a musí ji mít spojenu s pozitivními zážitky.

Rozhodně pak nezapomeňte, že vaše zvířátko před cestou nesmíte krmit, aby se mu během cesty neudělalo špatně. Raději mu dejte něco k snědku s dostatečným časovým předstihem před samotným letem.

Co sbalit vašemu mazlíčkovi (pejskovi) na cestu?

Nezapomeňte vašemu mazlíčkovi na cestu zabalit alespoň tyto základní věci, abyste pak nezjistili, že vám chybí:

  • očkovací průkaz a zdravotní pas zvířátka
  • víte, že máte možnost vašeho mazlíka pojistit podobně, jako pojišťujete sebe? Pokud by musel v zahraničí podstoupit nějaký veterinární zákrok či jiný podobný nečekaný výdaj, může se vám pojištění hodit, protože pokryje vaše výdaje.
  • v každém případě nezapomeňte přibali nějaké krmivo a hlavně vodu. Nezapomeňte, že v zahraničí nemusíte mít možnost sehnat krmivo, na které je váš němý přítel zvyklý. Určitě si přibalte také pamlsky, kterým můžete pomáhat zvířeti zvládat stres během cesty.
  • základní léky, ať už desinfekci na odřeniny, léky proti průjmu a zvracení nebo třeba antibiotickou mast. Určitě si přibalte také obvazy či náplasti
  • základní pomůcky jako kartáč, hřeben, hadřík či ručník. Nikdy nevíte, co z toho se vám bude během cesty hodit.
  • určitě stojí za zvážení i náhradní obojek či postroj, případně vodítko a náhubek, a to pro případ, že by se vám něco z toho zničilo a vy potřebovali rychlou náhradu
  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%



Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!