Asi každý cestovatel na začátku své „cestovatelské kariéry“ řeší to, co je to vlastně odbavené a příruční zavazadlo. Řada lidí s některými jemnými nuancemi u různých leteckých společností bojuje dokonce řadu let.

Co je to odbavené zavazadlo a co je to zavazadlo příruční (jinak označované jako zavazadlo kabinové) si řekneme v tomto článku.

Příruční (kabinové) zavazadlo (cabin baggage, carry-on baggage, hand luggage)

Příručním zavazadlem rozumíme zavazadlo, které si s sebou vezmete na palubu letadla. Jedná se tedy např. o batoh, menší kufr, brašnu s notebookem, brašnu s fotoaparátem, kabelku, igelitovou tašku s nákupem z letiště (třeba nějaký hezký parfém z duty free shopu 🙂 ) apod.

Příruční zavazadlo můžete v letadle umístit do boxů nad sedadly

Příruční zavazadlo můžete v letadle umístit do boxů nad sedadly

To, co si do letadla můžete vzít, je však přísně regulováno a je potřeba pamatovat na některá základní bezpečnostní pravidla, která musí vaše zavazadlo a jeho obsah bezpodmínečně splňovat. Jak jste si mohli přečíst v článku o tom, jak to chodí na letišti, co je to check-in, security check, boarding atp., víte, že na bezpečnostní kontrole vám budou rentgenem kontrolovat obsah vašeho příručního zavazadla. Právě zde budete muset dát dobrý pozor na to, aby obsah vašeho zavazadla splňoval níže uvedené parametry:

Tekutiny v příručním zavazadle

  • jakýkoli „tekutý“ produkt, který má obsah větší než 100ml – parfémy, nápoje, holící pěny, sirupy, krémy, oleje, make-up, spreje (včetně deodorantů), pasty (zubní pasta), gely (sprchový gel, gel na vlasy), vody na kontaktní čočky… prostě cokoli, co má podobné skupenství jako uvedené, musíte mít v množství menším než 100ml!
  • výjimku z výše uvedeného mají léky (ke kterým však musíte mít od lékaře doporučení, že je opravdu potřebujete), speciální stravovací přísady (opět s potvrzením od lékaře) či dětská výživa
  • všechny výše uvedené produkty musíte mít zabaleny do speciálního plastikového sáčku (lze jej zakoupit/získat zdarma na letišti), ve kterém nebudete mít celkem více než 1L tekutin, sáček musí být uzavřen
  • každý cestující může mít maximálně jeden tento sáček
  • sáček musíte ze zavazadla na bezpečnostní prohlídce vytáhnout a umístit jej do boxu, který projíždí skenerem
  • you must show the bag at the airport security point

POZOR: povšimněte si toho, že je zcela jedno, že budete mít třeba 200ml opalovací krém a bude v něm krému už na dně. Jakmile má obal přes 100ml, na samotném obsahu nezáleží a nesmíte jej mít na palubě letadla! Už jsem viděl hodně lidí, kteří tak museli vyhazovat často i drahé parfémy atp., protože je s nimi přes security check prostě nepustili. Je to sice postavené na hlavu, ale říkám si – raději cestujme bezpečně(ji) a přizpůsobme se regulím, než abychom riskovali nějaké zbytečné potíže…

POZOR 2: budete-li nakupovat v duty free obchodě např. parfém či lahev nějakého alkoholu, nechte si od prodejce vystavit potvrzení, že jste nakoupili na letišti a toto potvrzení si dobře uschovejte. Zakoupený výrobek na letišti rozhodně neotevírejte, měl by zůstat v původním a neporušeném obalu! Už jsme zažili i to, že si lidé koupili lahev dobré whisky a nakonec ji museli před odletem vyhodit, protože zahodili účtenku a nechtěli je do letadla s lahví vpustit.

POZOR 3: výše uvedené se může v různých zemích světa lišit, proto si vždy dopředu zjistěte „pravidla hry“ na letištích, která během cesty navštívíte, abyste nebyli překvapeni, že si např. v Evropě na letišti něco koupíte a na přestupu v USA budete mít problém.

Regule pro tekutiny v příručním zavazadle

Regule pro tekutiny v příručním zavazadle

Další předměty v příručním zavazadle

  • zapalovač – můžete mít maximálně jeden zapalovač, který umístíte do stejného sáčku jako tekutiny a nesmíte jej z něj během celého letu vytáhnout
  • jakékoli ostré předměty – ty si do příručního zavazadla raději neberte. Pravidla jsou sice nějak nastavena, ale vždy bude záležet na konkrétním zaměstnanci kontroly, takže to, co někde projde bez problémů, může jinde udělat neplechu. Už jsem viděl člověka, který na palubu v pohodě prošel s lukem a šípy (ale to bylo dáno špatnou kontrolou, toto na palubu letadla samozřejmě neplatí), ale viděl jsem také paní, které nedovolili vzít si s sebou větší sponu do vlasů s ostrými hroty.
  • obecně si však můžete vzít nůž s délkou čepele do 6cm, nůžky s délkou hrany do 6cm, pletací jehlice, šicí jehly, pinzetu, deštník, lžičku, vycházkovou hůl atp.
  • benzinové či plynové kartuše k vařičům – absolutní zákaz převážení v jakémkoli množství. Problém bude i prázdná kartuše či nevymytý (nejčastěji benzinový) vařič.
  • zákaz platí také pro obyčejné zápalky (bezpečnostní zápalky jsou v pořádku), vývrtky či petardy, světlice, ale třeba i kladívko, kleště, páčidlo či chemikálie (jedy, kyseliny…) a samozřejmě zbraně, munici (a to včetně napodobenin!) atp.
  • jídlo (např. chleba s řízkem 🙂 ) si obvykle do letadla vzít můžete, ovšem pozor na to, že při cestách mimo EU platí často dost přísné regule na to, co si do země můžete dovézt. Může se vám stát, že budete muset svačinu vyhodit. Např. do USA vám řízky nedovolí dát ani do odbaveného zavazadla, protože tyto věci se do USA vozit nesmí.

Řiďte se selským rozumem a měli byste být v pohodě. Nicméně doporučuji raději jakýkoli předmět, který budete považovat za sporný, raději buď nebrat a nebo jej (pokud možno) raději dát do odbaveného zavazadla. Předejdete problémům a případnému nucenému vyhození dané věci.

V každém případě si dobře zjistěte, jaké jsou maximální rozměry pro příruční zavazadlo, které si s sebou můžete vzít na palubu a jaká je maximální povolená váha. A také dejte pozor na to, kolik kusů příručních zavazadel si můžete vzít s sebou! Např. u nízkonákladových společností typu Ryanair či Wizzair jsou regule opravdu hodně striktně dodržovány a prakticky na každém druhém letu jsem viděl to, že lidé museli za nemalý peníz platit poplatek za nadrozměrné zavazadlo (šlo přitom někdy i o rozdíly v řádu milimetrů). Před gate totiž mají své zaměstnance, kteří rozměry obvykle kontrolují pomocí klece či krabice, do které se vaše zavazadlo (často bez pomoci hrubé síly) musí vejít. Krabice je přitom o něco menší než klec, takže budete-li mít na výběr, nechte se překontrolovat klecí!

Klec a krabice (vlevo) na kontrolu příručního zavazadla u Ryanairu

Klec a krabice (vlevo) na kontrolu příručního zavazadla u Ryanairu

U klasických aerolinek nejsou tak striktní a do letadla vás např. v USA často pustí s obrovskými batohy a kufry, které by se v Evropě musely odbavit. Ale je to opravdu hodně i na uvážení zaměstnanců letiště, proto používejte selský rozum a myslete na to, že pokud to budete „hrotit“, může se vám stát, že budete mít smůlu a budete muset na letišti platit.

Vždy máte šanci zavazadlo v případě nesplnění regulí přebalit, aby parametry splnilo. Někdy pomůže oblíknout si dvě trička, vzít si z kufru bundu a dát si ji na sebe atp. Ale někdy to prostě neklapne, zvlášť pokud máte zavazadlo ve špatném rozměru. Nejčastější problém zejména u nízkonákladovek je ten, že samotný kufr má rozměry správné, ale přečuhují kolečka. Ta se někdy dají jednoduše odmontovat, takže vše je OK. Ale pokud odmontovat nejdou, budete mít smůlu a budete muset platit.

Na MAHALO.cz nicméně máme článek o tom, jaké jsou maximální rozměry a váha příručních a odbavených zavazadel s přehledem nejoblíbenějších aerolinek, tak si jej přečtěte!

Před security (bezpečnostní kontrolou) nezapomeňte dát tekutiny a gely do speciálního plastového sáčku

Před security (bezpečnostní kontrolou) nezapomeňte dát tekutiny a gely do uzaviratelného plastového sáčku

Odbavené zavazadlo (checked baggage)

Odbavené zavazadlo je takové zavazadlo, které si neberete s sebou do letadla a které si necháváte odbavit na check-inu (více viz článek o tom, jak to chodí na letišti, co je to check-in, security check, boarding atp.).

U tohoto zavazadla jsou restrikce podstatně menší, v podstatě je nutné pouze dodržet rozměr zavazadla a jeho váhu, což má každá aerolinka stanoveno ve svých obchodních podmínkách. Za nedodržení budete opět muset často platit poplatky za nadváhu či nadrozměrné zavazadlo. Je ale pravdou, že u klasických aerolinií se menší nadváha často neřeší. U nízkonákladovek je situace samozřejmě zcela opačná, pro ně to je totiž vítaný zdroj příjmů, počítejte s tím! 🙂

Maximální rozměry odbavených zavazadel u nejoblíbenějších nízkonákladovek najdete na stránkách Ryanairu, Wizzairu a Easyjetu.

Check-in, odbavení zavazadel na letišti Check-in, odbavení zavazadel na letišti

© 1000 Words / Shutterstock.com

Samozřejmě ani v tomto zavazadle byste neměli převážet některé předměty:

  • osobní doklady
  • cennosti jako peníze, šperky, drahé kameny
  • počítače, herní konzole, fotoaparáty, videokamery, mobilní telefony atp.
  • křehké předměty (jako např. lahve, sklenky atp.)
  • jídlo, které podléhá rychlé skáze
  • brýle
  • klíče
  • pracovní dokumenty

Důvodem pro výše uvedené je především to, že během dopravy může být zavazadlo poškozeno a za zničení výše uvedených předmětů dopravce odmítá nést odpovědnost. Navíc pokud se vám zavazadlo nedej bože ztratí, zůstat bez dokladů či peněz není zrovna ideální situace. Tyto předměty proto mějte v příručním zavazadle, kde je budete mít na očích.

Jak zabalit kufr či krosnu

Odbavené zavazadlo doporučuji v každém případě balit tak, abyste případné křehké věci měli opravdu dobře zabalené, aby i hrubší zacházení se zavazadlem „přežily“. Také velice doporučuji si kufr či také krosnu omotat folií (buď na letišti v příslušném stroji za peníze a nebo si kupte potravinářskou folii a omotejte si jej sami), velice to pomůže zabránit oděrkám a poškozením zavazadla.

Pokud jedete trekovat a máte s sebou krosnu, ono omotání fólií doporučuji opravdu vřele, protože asi není nic příjemnějšího než dorazit do destinace a mít např. utržený bederní popruh, čímž se krosna stává vcelku nepoužitelnou. Shánět pak v destinaci náhradu vás bude stát spoustu času a také peněz (ač vám letecká společnost může poskytnout kompenzaci, nebude to hned). Pečlivé zabalení do folie tomuto dokáže vcelku dobře zabránit, je však nutné pořádně utáhnout všechny popruhy a krosnu zabalit tak, aby z ní žádný popruh nevyčníval a nemohl se někde v útrobách letiště o něco zachytit a způsobit krosně újmu.

Odbavené zavazadlo na cestě do/po USA

Kufry mají často různé zámky, kterými je můžete uzamknout. Nedělejte to. Zejména pokud cestujete do USA vemte na vědomí, že každé zavazadlo prochází důkladnou kontrolou a pokud se nebude pracovníkům TSA (Transportation Security Administration) cokoli líbit, budou se do zavazadla chtít podívat. Pokud se přes váš zámek nebudou schopni dostat, buď poškodí zámek (v lepším případě) a nebo kufr rozříznou. Mají na to právo, tak opravdu pozor.

Naštěstí dnes již existují různé certifikované TSA zámky, které jsou bezpečnostní pracovníci schopni jednoduše otevřít (jsou vyvinuty právě v součinnosti s TSA). Koukněte třeba na nabídku TSA zámku u mé oblíbené společnosti HUDY sport.

Kam až doletí mé odbavené zavazadlo?

To je dobrá otázka, pokud tedy letíte let s přestupem. V takovém případě je zpravidla vaše zavazadlo odbaveno až do cílové destinace, kde si jej pak vyzvednete na baggage claim. Nicméně nemusí to platit vždy – někdy se tak může stát, že si během přestupu budete muset vaše zavazadlo vyzvednout a znova jej odbavit na další část letu. O tomto vás budou informovat při check-inu a vždy se na to pro jistotu zeptejte, pokud si nebudete jistí.

Ztráta zavazadla

Bohužel v dnešní době platí, že při obrovském množství letů, cestujících a zavazadel se může stát, že se vaše zavazadlo ztratí. Neznám sice mnoho lidí, kterým by se to stalo, ale ta šance zde je.

Samozřejmě mnohem horší je situace, pokud teprve letíte na dovolenou. Po příletu bez kufrů může být začátek vaší dovolené poměrně problematický. Ještě horší to je, pokud se chystáte na hory nebo trekovat a v odbaveném zavazadle máte kompletní výbavu. V tom případě může být plánovaná dovolená rázem ve fatálních problémech, protože nové vybavení vás může vyjít na majlant, nehledě k tomu, že kvalitní vybavení často v cizině budete mít problém sehnat.

Vyzvednutí zavazadel - baggage claim Vyzvednutí zavazadel – baggage claim

© Tooykrub / Shutterstock.com

Obecně ale platí to, že nemá smysl se vztekat a stresovat – zajděte ihned na informační přepážku, kterou většinou naleznete nedaleko baggage claim. Zde vám mohou třeba říct, že vaše zavazadlo mají třeba oni, protože přiletělo poškozeno (či jim přišlo nadrozměrné), a proto jej raději nedávali na pás (to se nám už 2x stalo s krosnami). Pokud nepochodíte, zjistěte, kde sepsat reklamaci ke ztrátě zavazadla – nejčastěji je k tomu určena reklamační přepážku společnosti, se kterou jste letěli.

Ani nyní však neztrácejte naději. Zavazadlo může přiletět o pár hodin později. Letecká společnost je povinna vám zavazadlo doručit, takže se s nimi domluvte třeba na tom, že vám zavolají (a lépe, že zavoláte vy jim) a pokud se zavazadlo najde, pošlou vám je poslíčkem na hotel nebo se pro něj stavíte. V tomto, poměrně nejčastějším, případě se stále ještě nic neděje.

Pokud se však zavazadlo opravdu ztratilo a letecká společnost jej nenašla, pak se samozřejmě snažte získat kompenzaci v maximální výši, aby vám pokryla náklady na nákup obsahu zavazadla a zavazadla nového. Vždy doporučuji pořádně prostudovat obchodní podmínky dané letecké společnosti a postupovat v souladu s nimi. Naštěstí se tyto situace stávají zcela minimálně a zatoulané zavazadlo je obvykle objeveno a třebaže se zpožděním doručeno.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%



Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!