Máte uzavřeno cestovní pojištění a během cesty nastala pojistná událost? Nevíte jak se zachovat? Přinášíme vám několik základních tipů a rad, co dělat v případě pojistné události v zahraničí, aby pro vás vše dobře dopadlo.

Co dělat v případě pojistné události

Ať už se stalo cokoli, v prvé řadě zachovejte klid. Vím, že je to jednoduché říct, ale jelikož jsem sám takových situací v zahraničí několik zažil, mohu říci, že zachování chladné hlavy je skutečně to nejlepší, co můžete udělat.

Pokud nejste nějak vážně zranění a neupadli jste do bezvědomí, nejlépe uděláte, když po zavolání příslušných složek „veřejného pořádku“ (tedy policie, sanitka, hasiči – dle toho, co situace bude vyžadovat) a zajištění bezpečnosti ostatních osob, zkontaktujete asistenční službu vaší pojišťovny. Je ideální mít její číslo uloženo přímo v telefonu a samozřejmě mít s sebou kartičku pojištění a nejlépe i pojistné podmínky. Právě pojistné podmínky v takovou chvíli doporučuji vytáhnout a prostudovat si pasáže, které se týkají vaší situace, abyste byli v obraze, co vše po vás bude pojišťovna vyžadovat a co máte udělat, aby pojišťovna plnila a nekrátila vám pojistné plnění. Co dělat v případě pojistné události je totiž právě v podmínkách pojištění často napsáno.

Jednotlivé kroky se budou lišit dle toho, jaký typ pojistné události nastal. Podívejme se na ně podrobněji:

Onemocněl jsem/mám úraz

Tento případ je samozřejmě nejčastější. Rozhodně nepanikařte a nepřidělávejte si starosti. Doporučujeme vám okamžitě zavolat na číslo asistenční služby, která by vám měla být k dispozici 24 hodin denně 7 dní v týdnu, a to v rodném jazyce. Asistenční služba vám poradí co dělat a pomůže vám celou záležitost zvládnout. Samozřejmě, pokud to váš stav nedovoloval a nemohli jste volat asistenční službě hned po úrazu, nic se neděje, pojistné podmínky na tyto případy pamatují. V každém případě volejte co nejdříve to bude možné, abyste s asistenční službou domluvili další postup vaší léčby.

Nejčastějším problémem je to, že je po lidech požadováno proplacení lékařského ošetření v hotovosti. V tomto případě vám doporučujeme obrátit se opět na asistenční službu a zkusit se s ní domluvit na tom, jak postupovat, abyste nemuseli utrácet hotovost, kterou máte jistě vyhrazenu pro zcela jiné účely. Pokud to ale bude nutné, od všech plateb si pečlivě schovejte účtenky a další dokumenty (nutná je zejména lékařská zpráva) a po návratu do ČR je předložte pojišťovně k proplacení. Vezměte si také kontakt na ošetřujícího lékaře či kliniku. Rozhodně pak neplaťte žádné faktury či účty, které vám dorazí domů – vše předejte k proplacení pojišťovně.

Co dělat v případě pojistné události v zahraničí

Co dělat v případě pojistné události v zahraničí

Dopravní nehody

Dostanete-li se do dopravní nehody, vždy přivolejte policii, než dorazí zavolejte na asistenční službu (abyste se s nimi poradili o dalším postupu) a nechte sepsat protokol o dopravní nehodě. Předejtete tak případným problémům, pokud se zranění či škoda na majetku neprojeví ihned nebo po havárii zůstane na nějakou dobu skryta. Uschovejte si pečlivě všechny dokumenty, které dostanete od policie, doporučujeme také udělat i vlastní fotodokumentaci nehody. Předejdete tak i potenciálně šikanóznímu jednání, neboť je potřeba počítat s tím, že v některých zemích (zejména třeba na Balkánu či v Asii) policie často upřednostní místního a jeho verzi před tou vaší. Všechny takto získané materiály po návratu předložte pojišťovně.

V době čekání na policii doporučuji prostudovat (budete-li mít sílu) pojistné podmínky, abyste věděli, co vše po vás pojišťovna bude chtít a potřebné dokumenty si zajistili. Nezapomeňte, že nahánět třeba někde v Thajsku nějakého Thajce, který do vás naboural, bude asi docela problematické.

A jeden zásadní tip – rozhodně nikdy nepodepisujte žádné dokumenty, kterým nerozumíte! I kdybyste byli unavení, všechno vás bolelo, nikdy nic takového nedělejte a pokud jsou takové dokumenty v cizím jazyce, kterému nerozumíte, v žádném případě je nepotvrzujte. Na internetu najdete spoustu příběhů lidí, kteří tak podepsali své doznání a vzali vinu na sebe. Kromě peněžních sankcí může hrozit i vězení atp., což zejména v mimoevropských zemích může být velmi nepříjemná situace.

Škoda na majetku a odpovědnost za škodu

Dojde-li ke způsobení škody na vašem majetku (nejčastěji krádež), ihned kontaktujte policii a nechte o nastalé situaci sepsat protokol se seznamem všech poškozených/odcizených věcí a okolnostmi jejich poškození/odcizení. Pokud vám budou poškozena/ztracena zavazadla během přepravy, obraťte se se stížností na dopravce, který za tímto účelem musí mít k dispozici pracovníka, který vám pomůže vyplnit k tomu určený formulář. Podobně jako u dopravních nehod vám i v případě poškození vašich věci doporučujeme vše pro jistotu zdokumentovat také vlastním fotoaparátem. Po vašem návratu do ČR vše předejte pojišťovně, která bude také požadovat účtenky k jednotlivým poškozeným/odcizeným věcem.

Způsobíte-li škodu, v žádném případě se nedoznávejte k odpovědnosti, nic neplaťte a jak píšu výše – nic nepodepisujte a nic neslibujte (zvlášť, pokud podepisovaným dokumentům nerozumíte). Kontaktujte asistenční službu a poraďte se s pracovníky pojišťovny, co přesně máte dělat. Doporučujeme poškozené straně oznámit skutečnost, že jste pojištěni, u jaké pojišťovny a dát poškozenému kontakt na vaši pojišťovnu. Opět také doporučujeme škodu zdokumentovat (fotograficky), sepsat o záležitosti vlastní zprávu a nechat ji podepsat poškozeným či svědky a případně (bude-li to doporučeno asistenční službou) kontaktovat policii a všechny náležitosti nechat sepsat do policejního protokolu.

Hlášení pojistné události

Tento krok je velice jednoduchý – většina pojišťoven má za tímto účelem na svém webu k dispozici formulář, který si vytisknete, podepíšete, přiložíte všechny potřebné dokumenty a odešlete je na adresu pojišťovny. Jistotou je také osobní návštěva pojišťovny a předání všech podkladů osobně.

Nyní již tedy aspoň orientačně víte, co dělat v případě pojistné události v zahraničí. Na našem webu naleznete také informace o typech cestovního pojištění, o tom, proč je cestovní pojištění důležité a samozřejmě máte možnost sjednat cestovní pojištění v našem online srovnávači pojištění.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!