Základní statistické informace o Řecku

Oficiální název Řecká republikaElliniki Dimokratia
Poloha Jihovýchodní Evropa
Rozloha 131 990 km2
Nejvyšší pohoří/hora Olymp 2911 metrů, Smólikas 2637 metrů
Počet obyvatel 10 787 960 obyvatel
Hlavní město Athény – spolu s Pireem a předměstími (region Attika) 3 812 330 obyvatel
Státní zřízení Parlamentní republika
Hustota obyvatel 81,75
Důležité etnické skupiny Jedinou oficiálně uznávanou národnostní menšinou v zemi je menšina muslimská, do níž se řadí Turci, Pomáci a Rómové. V roce 2010 bylo v Řecku registrováno 527 tis. muslimů (4,7 % obyvatel)
Jazyky Úřední jazyk: novořečtinaNejčastěji používané cizí jazyky: angličtina, francouzština
Náboženství řecká pravoslavná církev (94,5 %)muslimové (4,7 %)ostatní (0,8 %)
Vzdělání (procento analfabetů) 6%
HSP na 1 obyvatele USD 7390,-
Měna Od 1. 1. 2002 – EURO – vstupní pevný kurz 1 EUR = 340,75 GRD. 1 EUR = 100 centů.
Elektrický proud 220 V
Časový posun + 1 hodina

Základní geografické informace o Řecku

Od 1.1.2011 platí v Řecku nové územně samosprávné členění.

V 1. stupni jsou územně samosprávní celky – města a obce – v čele s volenými starosty nebo předsedy městských obecních úřadů. Těchto měst a obcí je 325. Vzhledem k velkému počtu ostrovů představuje každý ostrov, i ten nejmenší, jeden samostatný územní celek.

Oblasti Řecka

Oblasti Řecka

Ve 2. stupni územně samosprávných celků je 13 regionálních (krajských) úřadů pod vedením volených předsedů. Mandát volených zastupitelů na 5 let. Regionální úřady se staly základním územně samosprávným článkem ekonomického rozvoje země a převzaly část odpovědnosti za veřejné zdravotnictví a regionální projekty infrastruktury.

Orgány místní samosprávy jsou právními subjekty veřejného práva a jsou po správní i finanční stránce autonomní. Mají svá práva a povinnosti, svůj majetek, rozpočet a své zaměstnance.

Třináct samosprávních regionů v rámci státní správy je podřízeno sedmi decentralizovaným administrativním celkům. V jejich čele stojí generální tajemníci, kteří jsou do funkce jmenováni vládou.

Zvláštní správní jednotkou je takzvaná mnišská komunita na hoře Athosu „Agion Oros“. Vstup na její území je povolen pouze mužům na základě zvláštního povolení, které vydává ministerstvo zahraničních věcí Řecka v Athénách nebo Thesaloniki (Soluni).

Krása Řecka je proslulá po celém světě

Krása Řecka je proslulá po celém světě

V zemi žije asi 1 milion imigrantů zejména z Evropy (Albánie, Bulharska, Rumunska, Ukrajiny a Ruska), Asie (Pákistán, Afghánistán, Gruzie, Indie, Filipíny, Sýrie, Bangladéš, Arménie, Čína) a Afriky (Egypt, Nigérie, Etiopie). Jen necelá polovina z nich je registrována u místních úřadů. Počet imigrantů, zejména těch ilegálních, se neustále zvyšuje.

Významná města Řecka

Kromě hlavního města Athén jsou v Řecku další významná města:

 • Thesaloniki (Soluň) ve Střední Makedonii s počtem obyvatel 1 104 460
 • Patra na severním Peloponésu v regionu Západní Řecko s 214 580 obyvateli
 • Larisa v regionu Thesálie 163 420 obyvatel
 • Volos v regionu Thesálie 144 420 obyvatel
 • Herakleiton/Iraklio v regionu Kréta 173 450 obyvatel
 • Chania v regionu Kréta 108 310 obyvatel
 • Rhodos v regionu Jižní egejské ostrovy 115 290 obyvatel
 • Ioannina v regionu Ipiros 111 740 obyvatel
 • Chalkida v regionu Pevninské Řecko 102 420 obyvatel
 • Kerkyra/Korfu v regionů Jónské ostrovy 101 080 obyvatel

Bezpečnostní situace v Řecku

Bezpečnostní situace v Řecku je obdobná jako v jiných zemích EU. Dávejte si pozor na osobní věci, zejména cestovní doklady a finanční prostředky a to hlavně v místech se zvýšenou koncentrací lidí – na nádražích, letištích, v obchodních domech, na turisticky atraktivních místech, na velkých kulturních akcích.

Vyhněte se přechovávání drog. Převoz a přechovávání i malého množství drog bývá trestáno až dvouletým vězením. Rovněž nošení nože nebo slzného spreje je považováno za nedovolené ozbrojování.

Je přísně zakázáno volné kempování mimo vyhrazené kempy. Nedoporučuje se cestovat do vojensky citlivých oblastí podél řeckých hranic.

V archeologických areálech nebývají vždy v dobrém stavu zdejší stezky. Je proto žádoucí zvýšená opatrnost a uzpůsobit obutí.

Akropole v Athénách

Akropole v Athénách

Při plavbě na jachtách, člunech a vodních skútrech je zakázáno požívat alkohol, což se vztahuje nejen na kormidelníka plavidla, ale na všechny členy posádky. Pro řízení plavidel je třeba disponovat příslušným povolením. Pro bližší informace se doporučuje kontaktovat přístavní policii. Chcete-li se vzdálit s plavidlem z přístavu na dobu delší jak 2 hodiny, je vaší povinností oznámit toto přístavní policii. Všichni členové posádky plavidel jsou povinni mít plavecké vesty a sedět pouze na k tomu vyhrazených místech.

Řecko - Ostrov Santorini

Řecko – Ostrov Santorini

Jízdu na vodních skútrech můžete provozovat pouze mimo oblasti vyhrazené plavcům, ne blíže než 300 metrů a ne dále jak 700 metrů od pobřeží. V době od 14.00 do 17.00 platí zákaz jízdy na vodních skútrech.

Potápění s přístroji je možné jen na zvláštní povolení a jen v některých oblastech.

Posvátná hora Athos, mnišský stát Agios Oros

Pro návštěvu mnišského státu Athos „Agios Oros“ platí přísná pravidla. Návštěva je povolena pouze mužům. Ženám je vstup přísně a bez výjimek zakázán.

Nezletilí mohou vykonat návštěvu pouze se zákonným zástupcem, nebo se souhlasem rodičů (v písemné podobě s ověřeným podpisem) v doprovodu jiné zletilé osoby.

Klášter na poloostrově Athos

Klášter na poloostrově Athos

Cizinci musí předem obdržet písemné povolení od „Holy Executive of the Holy Mount Athos – Pilgrim’s bureau“ v Thessaloniki. Toto povolení lze udělit v jednom dni maximálně 10 cizincům, kteří nevyznávají pravoslavnou víru, a platí čtyři dny v konkrétním termínu. Rezervaci je nutné provést šest měsíců předem.

Na co si v Řecku dát pozor

Řekové jsou přátelským, temperamentním a hrdým národem. Stane-li se, že jste někam či na něco pozváni, neodmítejte a vězte, že pro hostitele je vaše přijetí potěšením.

Při případných diskusích se vyvarujte témat, které by Řeky mohly popudit – například vztahy s Tureckem.

Při návštěvě Řecka nezapomínejte, že jste zde hosty a jako takoví byste se měli chovat. Naše středoevropské zvyklosti se od těch středomořských v mnohém liší. Setkáte-li se tedy někdy možná s udivujícími či zarážejícími zvyklostmi, respektujte je. Také pro místní obyvatele není nic příjemného, když jim turisté neznalí místních poměrů začnou vnucovat své zvyklosti.

Může se vám stát, že budete okradeni. V tom případě to ohlaste některé z policejních stanic, kde vám vydají oficiální potvrzení pro vaši pojišťovnu. Vyšetřeno bývá jen velmi málo případů.

Nudisté zde nejsou příliš vítáni, musí vyhledat proto spíše odlehlejší části pláží.

Řekové nejsou žádná ranní ptáčata, vstávají relativně pozdě. V poledne je v létě takové vedro, že po obědě následuje asi dvouhodinová siesta. Večer však vše ožívá a před půlnocí nejde spát snad nikdo včetně malých dětí a starých lidí.

Po práci se každý rád napije, zazpívá si, zatancuje, a tak je na řeckých slavnostech opravdu veselo.

Pokud se vám stane, že nebudete někde vlídně přijati, tak je to neodmyslitelná daň turistiky, která nabyla v některých oblastech až nebývalých rozměrů a někteří místní obyvatelé se s tím neumí srovnat.

 • Hodnocení uživatelů

 • Hodnocení: 0 hvězdy
  0 / 5 (0 )
 • 0%
 • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená v Řecku

Klikněte pro zobrazení nabídky Řecko: zájezdy nebo Řecko: Last minute a vyberte si tu nejzajímavější dovolenou do Řecka!