Historie ostrova Thassos je dlouhá a bohatá, sahá až do pravěkých dob. Střídaly se zde nadvlády různých národů, které si na ostrov činily nárok. Svou výhodnou strategickou polohou býval Thassos rušnou obchodní křižovatkou. Vzácné nerostné suroviny se vyvážely i z ostrova. Těžilo se zde zlato, mramor, vyráběly se přírodní produkty jako například olivový olej. Ostrov býval také cílem četných útoků pirátů.

Jeden z prvních historiků, jenž se o ostrově Thassos zmiňoval byl Herodotos. Podle něj byl osídlen Féničany již 700 let před naším letopočtem.

Herodotos

Herodotos

Od 5. stolení před naším letopočtem se Thassos začal prudce hospodářsky rozvíjet a dostal přezdívku „Athény severu“. Hlavní příčinou rozvoje byla bohatá naleziště zlata.

O sto let později připojil ostrov k Makedonii Filip II. V roce 197 před naším letopočtem jej obsadili Římané, kteří podporovali přirozený rozvoj, avšak po skončení římského období nastala dlouhá doba stagnace. To se tu střídali různí nájezdníci, kteří se o rozvoj místní civilizace příliš nestarali.

Další rozvoj ostrova nastal až v roce 1813, když zde začal vládnout egyptský vezír Mehmed Ali. V roce 1902 se zde vylodili Turci a ostrov na krátkou dobu ovládli. Jejich nadvláda skončila v roce 1912, kdy zásluhou námořního kapitána Pavlose Kunkuriotise byl Thassos připojen k Řecku.

Socha vezíra Mehmeda Ali

Socha vezíra Mehmeda Ali

Někdejší metropolí ostrova bylo město Theologos, jež je dnes skanzenem typické místní architektury a kultury. Na celém ostrově najdete řadu starobylých klášterů, v některých z nich žijí mniši dodnes. U cest narazíte na malé kapličky zasvěcené místním svatým.

Pokud vás zajímá historie ostrova, zajděte do archeologického muzea v Limenasu u starého přístaviště. Jeho nejvzácnějším exponátem je socha mladíka, který nese berana. Stáří sochy se odhaduje na 2600 let a její výška dosahuje pěti metrů. Kousek ad archeologického muzea najdete agoru. Ve starověku to bývalo městské tržiště. Dodnes tu stojí ruiny někdejších obchodů, sloupových hal a několik obytných domů. Kousek od agory se nalézá dochované antické divadlo, kde se v letních měsících konají divadelní přestavení antických autorů.

Agora na ostrově Thassos

Agora na ostrově Thassos

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená v Řecku

Chtěli byste vyrazit na zájezd do Řecka? Klikněte sem a podívejte se na nabídku aktuálních zájezdů či akčních Last minute, které Řecko nabízí a vyražte ve vámi vybraném termínu a za cenu, která vám bude vyhovovat! Dovolená v Řecku je skvělá volba!