Poloha Ostrov v Egejském moři
Rozloha 393 km2
Nejvyšší pohoří/hora Ypsario, 1127 m
Hlavní město Limenas/Thassos, 3200 obyvatel
Elektrický proud 220 V
Časový posun + 1 hodina

Ostrov Thassos je opředen mytologickými příběhy a legendami. Jedna z nich říká, že právě Thassos je bájný ostrov Sirén, lstivých mořských bytostí, které lákaly okolo plující námořníky svým krásným zpěvem do pasti a nechávaly jejich lodě ztroskotat na skaliscích. Jediný, kdo se Sirénám ubránil byl Odysseus, když nechal svým námořníkům při plavbě okolo ostrova zalít uši voskem.

Thassos leží asi 10 kilometrů jihovýchodně od pevninského přístavního města Kavala, kde se nachází letiště. Odtud se na ostrov Thassos dostanete trajektem.

Thassos je nejsevernějším ostrovem v Egejském moři. Je poměrně malý, plocha ostrova je téměř kruhová a jeho obvod je asi jen 100 kilometrů. Nejvyšší hora ostrova Ypsario se tyčí do výšky 1127 metrů.

Většina plochy ostrova je zalesněná, pobřeží je lemováno krásnými plážemi. Bohatý podmořský život láká příznivce potápění a šnorchlování. Kvalitní asfaltová silnice, která vede okolo celého ostrova vás dovede na ta nejkrásnější místa, zejména k malým skrytým plážím.Najdete tu také zajímavé historické památky.

Na ostrově panuje vlhké podnebí a v létě ovlivňuje počasí osvěžující vítr.

O krásách ostrova svědčí i mnohé jeho přezdívky. Říká se mu „Perla Egejského moře“, „Smaragd Egejského moře“ nebo „Egejský ráj“. Svůj původ mají tyto přezdívky ve všudypřítomné bujné vegetaci, romantických scenériích, pohádkových plážích, křišťálově čistém moři a spoustě historických pamětihodností. Kvůli nerostnému bohatství se ostrovu také říkalo „Zlatý ostrov“.

Vnitrozemí je díky úžasné vegetaci a krásným přírodním zákoutím vyhledáváno milovníky pěší turistiky a cykloturistiky.

Hlavní město ostrova Limenas nebo také Thassos leží na severu ostrova. Najdete tu široké možnosti kulturního vyžití, turistických služeb, nákupních a stravovacích možností, ale také několik významných historických pamětihodností. Patří k nim tržiště Agora, antické kamenné divadlo, Apollónův chrám či Akropolis.

Na pláže ostrova ročně přijíždí turisté z celého světa. Přesto si ostrov zachovává tradiční charakter. K oblíbeným plážím patří letovisko Alyki, písčitá pláž Astris, pláž se spoustou zeleně a zlatavým pískem Chrissi Amoudia, klidná pláž Limenaria, rodinami s dětmi oblíbená pláž Metalia. Na pláži Nisteri najdete díky zeleni dostatek ochrany před prudkým sluncem. Veškerý komfort vám poskytne dlouhá pláž Makriamos. Jendou z nejkrásnějších pláží s atraktivní zelenou krajinou v okolí je Paradise beach. Pláž Pefkari je díky nočnímu životu oblíbená mezi mladými. Populární jsou i pláže Potos, Rossogremos, Skala Prinos a Stelakis.

Ostrov Thassos je opravdu krásný a zcela jistě se vám zde bude líbit. Neváhejte a vyražte jej navštívit, nebudete litovat!