Prespanská jezera se rozkládají u hranic s Makedonií a Albánií. Je to jedna z nejvýznamnějších přírodních rezervací Balkánu. Nachází se tu dvě jezera  – Mikri a Megali Prespa. Jsou to nejvýše položená jezera na celém Balkáně. Oblast je oázou klidu a rájem  pro volně žijící zvěř.

Tato jezerní oblast byla v roce 1974 vyhlášena Národním parkem a zaujímá rozlohu téměř 30 tisíc hektarů.

Prespanská jezera

Prespanská jezera

Velké jezero Magali Prespa leží v mezihorské tektonické kotlině na území Řecka, Albánie a Makedonie. Nadmořská výška jezera je 853 metry a jeho rozloha činí 285 km2. Dosahuje hloubky až 54 metry. Jeho severní a východní břehy se mírně svažují, jižní a západní břehy jsou strmé s hlubokými zálivy. Jezera napájí řeky Golema Reka, Brajčinska, Kranska, Istočna, Bolnska, Pretorska Reka a Stara Reka. Voda z jezera odtéká podzemní řekou přes krasové dutiny až do Ohridského jezera, vzdáleného 16 kilometrů.

Na jezeře se tyčí několik ostrovů. Na největším – Golem Grad – vznikla rezervace se specifickou geomorfologickou strukturou, faunou a flórou. Ostrov je 750 metrů dlouhý, 450 metrů široký a jeho nejvyšší bod dosahuje výšky 30 metrů nad hladinou jezera.

Menší ostrov – Mal Grad – je dlouhý 300 metrů, široký 150 metrů a zvedá se do výšky 25 metrů.

Oba ostrovy jsou pravidelně navštěvovány archeology. Byly zde objeveny pozůstatky raně křesťanské kultury a také bazilika ze slovanského období.

Oblast je důležitým hnízdištěm ptáků. Sídlí zde vzácní pelikáni kadeřaví, volavky, kormoráni, rajky, husy, potáplice. Vyskytuje se zde i morčák velký eurosibiřský. Z dravých ptáků zde můžeme spatřit orly zlaté, sokoly středozemní, sokoly stěhovavé, orlíky nejmenší a krátkoprsté. Z obojživelníků narazíme na několik druhů žab, ropuch a mloků, rovněž na 20 druhů plazů.

Roste zde 1300 druhů rostlin.

Prespanská jezera - ostrov

Prespanská jezera – ostrov

Turisté mohou tuto oblast navštěvovat jen v omezeném  počtu. Okolo jezer mohou obdivovat  byzantské kostely, jež se ukrývají v místních jeskyních.

Výchozím bodem pro poznávání okolí je nevelká vesnice Agios Germanos s informačním střediskem. Kromě průvodců a turistických map si zde můžete zakoupit ovoce, zeleninu a umělecké předměty. Mají tu i několik penzionů se skromným ubytováním v příjemném prostředí. Stojí zde kostel z 11. století vyzdobený  původními freskami.

Na malém ostrůvku Agios Akhilios najdete zříceniny stejnojmenného byzantského kostela a také trosky kláštera, který zde nechal postavit bulharský car Samuil. Na ostrůvku dnes žije několik rodin živících se rybařením.

Po větším jezeře se můžete vypravit lodí na návštěvu kostela Panagia Eleousas, jenž byl v 15. století vybudován na skále nedaleko pobřeží. Na skále je namalována ikona Panny Marie viditelná pouze z lodi.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená Prespanská jezera

Zaujal vás náš článek o destinaci Prespanská jezera v Řecku? Chtěli byste sem vyrazit na zájezd? Klikněte sem a podívejte se na nabídku aktuálních zájezdů či akčních Last minute, které Prespanská jezera nabízí a vyražte ve vámi vybraném termínu a za cenu, která vám bude vyhovovat! Dovolená v Řecku je skvělá volba!