Poloha Ostrov v Jónském souostroví
Rozloha 19 km2
Nejvyšší pohoří/hora Agios Isavros, 250 metrů
Počet obyvatel 3000 obyvatel
Hlavní město Gaios, 500 obyvatel
Elektrický proud 220 V
Časový posun + 1 hodina

Ostrov Paxos patří k nejmenším Iónským ostrovům. Leží asi 12 kilometrů jižně od ostrova Korfu. Na délku měří 11 kilometrů, jeho šířka je 5 kilometrů a zabírá plochu 19 km2. Je součástí skupiny malých ostrovů zvaných Paxi.

Podle řecké mytologie byl ostrov stvořen bohem moří Poseidonem, který zde chtěl žít se svou milovanou manželkou Amfitrítou. Svým trojzubcem proto odtrhl jižní cíp ostrova Korfu, a tak vznikl Paxos. Poseidonův trojzubec má ostrov ve znaku dodnes. A turisté na ostrově najdou klid, stejně jako kdysi Poseidon.

Na ostrově trvale žije asi 3000 obyvatel, z toho 500 v hlavním městě Gaios. Obživu místním obyvatelům zajišťuje výroba a prodej olivového oleje, rybolov a cestovní ruch. Zdejší olivový olej je považován za jeden z nejlepších v Řecku.

Východní pobřeží ostrova je členité. Směrem na západ krajina stoupá a zhruba v polovině ostrova se tyčí do výšky necelých 250 metrů nejvyšší vrchol ostrova Agios Isavros.

Ostrov Paxos vyniká krásnými zátokami s křišťálově čistou vodou. Objevíte tu tajuplné jeskyně a skalní útvary. Zelení zarostlé pláže ostrova turistům navodí klid, harmonii a pohodu. V zátokách najdete místa, kde si budete užívat koupání, šnorchlování či potápění.

Při procházkách po ostrově narazíte na stříbrné kávovníkové háje a voňavé piniové lesíky. Na mnoha místech se naskýtají překrásné vyhlídky na moře.

Domorodci rádi říkají, že pobyt na ostrově je nejlepším lékem na stres.

Na ostrově se nachází řada vesnic a menších usedlostí. Správním střediskem a maličkým hlavním městem ostrova je městečko a přístav Gaios, kde trvale žije asi 500 obyvatel. Sem mají namířeno lodě z Korfu, ostrova Antipaxos a z městečka Parga. Taverny a restaurace u přístavu nabízí na svých terasách příjemné posezení s výhledem na přístav a zakotvené luxusní jachty. V uličkách městečka najdete obchůdky s potravinami, řeckými produkty a suvenýry. Odevšad na vás dýchá typická řecká atmosféra.

Paxos nemá letiště, což ho sice uchránilo od masového přílivu turistů, ale poněkud ztěžuje jeho dostupnost. Ostrov je přístupný pouze po moři. Přístup do přístavu Gaios jakoby střežily dva ostrůvky Panagia a Agios Nikolaos.

Zajímavým městečkem je Lakka, která leží na severu ostrova v krásné zátoce obklopené zelení. Lakka je malý přístav, kde najdete vše potřebné – kavárny, restaurace, obchůdky.

Na východním pobřeží leží Loggos – třetí největší letovisko na ostrově. V městečku Loggos se dvakrát ročně pořádají hudební festivaly vážné hudby a jazzu. Nedaleko Loggosu stojí starý větrný mlýn s krásným výhledem do krajiny. Nádherný výhled nabízí také kostel Agios Apostoli ležící v centru ostrova.

Asi nejčastěji se na ostrov Paxos či jeho souputníka Antipaxos dostanete v rámci výletů z ostrova Korfu či z městečka Parga. Tyto výlety nejsou příliš drahé, zavezou vás k některým krásným mořským jeskyním (blue cave), případně budete moci šnorchlovat u některé krásné zátoky ostrovů Paxos či Antipaxos. Nakonec budete mít několik hodin čas na prozkoumání hlavního města ostrova Gaios, kde můžete navštívit tavernu, obchůdky, projít se přístavem atp. Tyto výlety jsou moc hezké, jen doporučuji, máte-li slabší žaludek, aplikovat třeba Kinedryl, aby vám na lodi nebylo nevolno. Přecijen plavba chvíli trvá a moře nemusí být klidné, tak ať z výletu něco máte…

Doprava po ostrově Paxos

Nejsnazším způsoben pohybu po ostrově je chůze. Pěšky se dá prochodit celý ostrov. K dispozice je možnost nákupu několika druhů map, které však nejsou příliš přesné. Při pěších výletech je třeba mít na paměti, že zdejší teploty v létě dosahují i více jak 30°. Proto je nutné dodržovat pitný režim a chránit se před úpalem nebo úžehem.

Motorového vozidla si na ostrově příliš neužijete. Vedou tudy vlastně jen dvě větší silnice, jež spojují hlavní město Gaios s letoviskem Lakka. Jedna z nich vede vnitrozemím, druhá částečně kopíruje východní pobřeží.

Hlavní město spojuje s letovisky Lakka a Loggos místní autobusová doprava. Jednotlivé zastávky jsou od sebe vzdáleny asi 10 minut jízdy autobusem. Doba přepravy mezi Lakkou a Gaiosem trvá asi 30 minut. Spoje jezdí 4x denně v době od 9 do 18 hodin.

Nejzajímavějším způsobem přepravy je plavba motorovým člunem. Ten si můžete zapůjčit v letoviscích Lakka, Loggos i Gaios. Nepotřebujete žádné osvědčení, obsluha vás při převzetí člunu pouze seznámí s jeho ovládáním a předá vám mapku s vyznačenými místy kam nemůžete.

Destinace ostrova Paxos

Ostrov Paxos nabízí turistům kromě pláží, vesniček, muzeí a památek také lodní výlety na sousední malé ostrůvky. Na ostrůvcích u hlavního města stojí benátská pevnost a bývalý klášter, kde se každoročně 15. srpna konají tradiční poutě. Pláže na ostrově jsou většinou pokryté oblázky a dá se k nim dojít pěšky. K některým se dostanete pouze po moři.

Jihovýchodně od ostrova Paxos leží ostrůvek Mongonissi. Nalézá se tu kotviště jachet a kemp. Ostrůvek nabízí krásnou písečnou pláž s občerstvením a výhledem na malý ostrůvek Antipaxos.