Poloha: Ostrov v souostroví Kyklad
Rozloha: 82 km2
Nejvyšší pohoří/hora: Profítis Elias, 364m n.m.
Hlavní město: Mykonos/Chora
Elektrický proud: 220 V
Časový posun: + 1 hodina

Mykonos je holý a horizontálně členitý ostrov v souostroví Kyklady. Leží v Egejském moři a kdysi býval důležitou obchodní stanicí tohoto regionu.

Mykonos dnes patří k turisticky nejvyhledávanějším řeckým ostrovům. Jeho krásné pláže vyhledávají umělci, hvězdy showbyznysu a movitější klientela. Stal se rovněž oblíbeným místem homosexuálů. Je známý také jako ostrov pelikánů. Narazíte zde na množství archeologických památek a  zažijete pestrý noční život.

Ostrov se rozkládá na ploše 82 km2 a příliš zeleně tu nehledejte. Povrch je spíše hornatý a kamenitý. Nejvyšším bodem ostrova je vrchol Profítis Elias, jenž se tyčí do výšky 364 metrů nad mořem.

Ostrovní letoviska nabízí turistům nespočet barů, restaurací, taveren a diskoték s celou řadou specialit.

Hlavní atrakcí ostrova se staly zdejší pláže. Nejvíce populárních pláží se nachází na jihu, jihozápadě a  jihovýchodě ostrova. Pláže jsou převážně písčité a průzračná voda má modravý nádech. K nejoblíbenějším plážím patří Paradise, Super Paradise, Elia, Platis Yialos, Psarou, Kalo Livadi, Agia Anna, Agios Ioannis, Panormos, Agios Sostis, Kapari a Lia. Sportovně založení turisté nejvíce ocení pláže Ftelia, Kalafatis nebo Ornos.

Nejnavštěvovanějšími resorty se staly Agios Ioannis, Elia, Mykonos (Chora), Platis Gialos a Psarou.

Mezi jednotlivými rekreačními středisky velmi dobře funguje linková autobusová doprava. Problémem není ani vypůjčení automobilu nebo motocyklu.

Kousek jižně od ostrova leží neobydlený ostrov Délos. Ten se stal jedním z nejdůležitějších archeologických nalezišť v Řecku. Kdysi se tu nacházel velký prosperující přístav a hlavní střediska Kykladských ostrovů. Rozsáhlé ruiny lákají k návštěvě milovníky archeologie. Krásně je tu hlavně na jaře, když na ostrově rozkvetou květiny. Na ostrov Delos vás za menší poplatek dopraví množství taxi-lodí z Mykonosu.

Turisticky velmi zajímavá je oblíbená poznávací okružní jízda ostrovem, při níž můžete navštívit to nejlepší, co ostrov nabízí – větrné mlýny, malé vesničky, staré kostely a také pozůstatky středověkého hradu Kastro. Ve staré části hradu stojí architektonický skvost – byzantský kostel Panny Marie Paraportianí, jež byl řešen ve čtyřech výškových úrovních.

Zhruba 2 kilometry východně od ostrova Mykonos objevíte skalnatý ostrov Dragonissi s mořskými jeskyněmi. Tento ostrůvek obývají tuleni.

Důležitá telefonní čísla na ostrově Mykonos

  • Tísňové volání: 112
  • Policie: 100
  • Hasiči: 199
  • První pomoc: 166
  • Lékařská pohotovost: 1016
  • Informace o službě konajících lékárnách a nemocnicích: 1434
  • Centrum pro otravy: 210-779 3777
  • Turistická policie: 171
  • Lesní požáry – hasiči: 191
  • Přístavní policie: 108
  • ELPA – silniční asistence: 10 400

Doprava na ostrov Mykonos

Mykonos má vlastní letiště. Nejvýhodnější je přiletět z Athén.

Dostanete se sem rovněž trajektem z přístavu Pireus a Rafina. Doba plavby trvá přibližně pět hodin se zastávkami v Tinosu a Syrosu. Nastoupit můžete i na vysokorychlostní čluny, které vás na ostrov dopraví za necelé dvě hodiny. Pokud cestujete na Mykonos před 15. srpnem, nedoporučuje se vystupovat v Tinosu. Hrozí, že byste se nemuseli dostat zpět na loď, přestože vlastníte jízdenku. Je to kvůli velkému množství poutníků, kteří do Tinosu putují.

Na Mykonos se dostanete také ze Santorini a dalších Kykladských ostrovů.

Velice populární je přepravit se na ostrov vlastní jachtou. Zdejšímu okouzlujícímu přístavu se říká Malé Benátky.

Počasí na ostrově Mykonos

Počasí ostrova Mykonos se dá charakterizovat slovy slunce a vítr.

Základní počasí je velmi podobné jako na ostatních řeckých ostrovech. Panuje zde mírná zima s četnými srážkami, příjemné jaro a podzim a horké a suché léto.

[forecast location=“Mikonos, Greece“ caption=“Ostrov Mykonos“ numdays=“5″]

Nejvíce srážek spadne v únoru a březnu, jindy jsou srážky ojedinělé. V létě neprší vůbec. Mykonos je velmi suchý ostrov. Udává se, že zde slunce svítí více než 300 dní v roce.

V zimě foukají silné jižní větry, z nichž nejznámější je Scirocco. Větry s sebou často přinášejí  bouře a písek ze Sahary, jenž pak způsobuje červený déšť. V létě foukají větry severní, nejznámější a nejsilnější je vítr zvaný Meltemi. Nastupuje s příchodem léta a fouká denně po celou sezonu. Večer a v noci často utichá.

K nejkrásnějším obdobím na ostrově patří jaro. Vyprahlé kopce se zazelenají čerstvou trávou a rozkvetlými divokými květinami. Teploty zde vystoupí na příjemných 20 – 25°C.

V létě vše usychá a teploty dosahují 30°C, během bezvětří jsou teploty i vyšší.

V září se vítr uklidní, teploty jsou stále přijatelné.