Poloha Ostrov v Iónském souostroví
Rozloha 284 km2
Počet obyvatel 3000 obyvatel
Hlavní město Kythira – Chora
Elektrický proud 220 V
Časový posun + 1 hodina

Ostrov Kythira je podle řeckých bájí místem narození bohyně lásky Afrodity. Legenda říká, že zde vystoupila z moře na obrovské lastuře. Ostrov jako by byl prodloužením jižního cípu Peloponésu, od kterého ho dělí jen 23 kilometrů. Rozloha ostrova zaujímá 284 čtverečních kilometrů.

Kythira je bájemi opředená úrodná zem. Z větší části je ostrov hornatý, ale najdete zde také úrodná údolí a zelené kaňony.

Administrativně patří ostrov pod správu Pirea.

Kythira je poměrně málo obydlena, žije tu jen něco okolo 3 tisíc stálých obyvatel. Zdálo by se, že ostrov se stal rájem na zemi, leží však v seismicky aktivní oblasti a několikrát ho zasáhlo poměrně silné zemětřesení a v některých případech se epicentrum nacházelo přímo na ostrově.

Ostrov oplývá množstvím skal a pohoří, ale výjimkou nejsou ani malá údolí a zelené pláně, na kterých rostou vzácné květiny a rostliny.

Pobřeží ostrova je na východě tvořeno zlatavými a kaštanovými plážemi,  na západě strmými útesy, ale i ty jsou přerušovány malými kouzelnými plážičkami. V pobřežních zálivech ostrova nalézají pláže všech velikostí. Mnoho z nich je přístupných pouze lodí od moře, a tak zde není žádný problém najít pláž s dostatečným soukromím. Mořská voda je průzračně čistá a bohatá na mořský život. Proto sem také jezdí rekreační i profesionální rybáři. Většina pláží má pozvolný vstup do moře a turisté si na nich užijí dostatek plavání a vodních sportů. Mezi oblíbené kythirské pláže patří Agios Nikolaos, Chalkos, Chora, Agia Pelagia, Firy Ammos, Melidoni, Palaipoli, Platia Amos.

Ostrov patří k oblíbeným výletním místům bohatých Athéňanů. Pravidelně sem připlouvají výletní lodě od Neapoli, Githionu a z Kasteli na Krétě.

Ostrov má bohatou historii už od pravěku. Doklady o tom najdete ve dvou ostrovních muzeích – v Archeologickém muzeu v hlavním městě Kythia – Chora nebo v Byzantském muzeu v Kato Livadi. K návštěvě láká i několik hradů. Za zmínku stojí například hrad Avlemonas a hrad ve městě Milopotamos. Turisty určitě zaujme i řada kostelů, klášterů a kaplí. Jeden z kostelů se nachází dokonce uvnitř jeskyně. Architektonicky je zajímavý obrovský klenbový most Katouni v Kato Livadi.

Unikátní je vesnická architektura, kde se zachoval odkaz dávných časů. V minulosti totiž byli obyvatelé Kythiry nuceni stavět na obranu před častými útoky pirátů jednoduché domky s obranným systémem. Tento prvek se na domcích dochoval dodnes.

Ostrov Kythira je ideálním místem pro poznávací dovolenou. Turismus zde ještě není příliš rozvinutý, i přesto  toto místo nabízí neobyčejné zajímavosti. Ubytování  naleznete v hotelích, hotelových komplexech a apartmánech. Na ostrov se dostanete lodí, trajektem nebo letecky.

Doprava na ostrov Kythira

Ostrov Kythira má vlastní letiště, které leží asi 25 kilometrů severně od hlavního města Kythira-Chora. Na ostrov se také dostanete pravidelným lodním spojením mezi Athénami a přístavem Agia Pelagia, Kapsáli na Kythiře a také s dalšími přístavy na poloostrově Peloponés a okolními ostrovy, včetně Kréty.

Fauna a flóra ostrova Kythira

Jaro bývá na Kythiře obzvláště vlhké a vytváří vhodné podmínky k vývinu a růstu flory. Celé dílo pak svými paprsky dokoná horké slunce v letních a podzimních měsících. V létě můžeme obdivovat olivové a mandlové háje, přivonět si k léčivým bylinkám a koření, jako je rozmarýn, heřmánek pravý, šalvěj, tymián nebo oblíbená levandule. Zrak potěší i pohled na kvetoucí orchideje a tulipány. Raritou se stala malá bezlistá květinka, které místní říkají „věčný život“. Léčivé bylinky, hlavně pak tymián, dávají zvláštní příchuť zdejšímu medu.

Charakteristickou rostlinou pro tuto oblast je drobná žlutá květina, jež se nazývá semperviva. Ze stromů zde naleznete především mnoho olivovníků a mandloní. Výjimkou nejsou ani orchideje a tulipány.

Tam, kde je bohaté rostlinstvo, většinou bývá i početná fauna. Objektem zkoumání ornitologů bývá ostrovní ptactvo. Vyskytuje se tu například racek egejský.