Letadlem na Krétu
Charterové lety jsou v letní sezoně provozovány několika leteckými společnostmi. Z Prahy se létá do hlavního města ostrova Iráklionu i na letiště poblíž města Chaniá. Pravidelné linkové lety do Iráklionu ČSA nezajišťuje, létá sem například Lufthansa z Frankfurtu nad Mohanem dvakrát týdně. Přes Athény se však lze dostat několikrát denně do Iráklionu i Chanie, do Sitíe vícekrát za týden. Vnitrostátní letecké spojení existuje z ostrovů Mykonos a Rhodos nebo ze Soluně (Thessaloniki) do Iráklionu. Ze Soluně (Thessaloniki) se létá také do Chanie, z Alexandropole a z Prévezy (u ostrova Lefkáda) do Sitíe.
Přílet do Iráklionu
Z letiště se doporučuje jet do hotelu taxíkem. Když se chcete nejprve dostat do centra města nebo na autobusové nádraží, nastupte si do linkového autobusu, který dojíždí v letní sezóně každých asi 5 – 10 minut 100 metrů od příletové haly. V zimě jezdí méně často. Dálkové autobusy u letiště nestaví. Několik kanceláří pronajímatelů aut a dvě s pronájmem motorek najdete v příletové hale.
Přílet do Chanie
Letiště leží asi 15 kilometrů od města na poloostrově Akrotíri. Odtud se dostanete linkovými autobusy do centra města. Lze samozřejmě využít i taxi, nebo si půjčit auto. Na všechny pravidelné linky Olympic Airlines přímo navazují autobusy do Chanie, na některé i do Réthimnonu.
Přílet na jiné místo
Z letiště u Sitíe se do města dostanete pouze taxíkem.
Lodí na Krétu
Přímé spojení mezi Itálií a Krétou neexistuje. Jezdí se z Benátek, Terstu nebo Ancony do Patrasu a odtud po dálnici nebo vlakem či autobusem do Pirea. Po celý rok jezdí denně z Pirea trajekty do Chanie, Réthimnonu a Iráklionu,několikrát týdně také do Agios Nikólaos a Sitíe.
Příjezd do Iráklionu
Z iráklionského přístavu se dostanete během pár minut chůze jak do centra města, tak k autobusovému nádraží. Autobusové nádraží se spoji směrem na východ ostrova se nachází přímo u přístavu.
Příjezd do Chanie
Trajektový přístav druhého největšího města Kréty leží v zálivu Soúda, sedm kilometrů východně od Chanie. U příjezdů lodí je přistaven autobus do centra.
Příjezd na jiné místo
Přístavy v Ágios Nikólaos, Réthimnonu a Sitíe se nalézají přímo v centru města. Přístav u Kassamos-Kastélli je propojen s městem linkovými autobusy nebo taxíky.
Autem po Krétě
Kréta je 245 kilometrů dlouhá a až 60 kilometrů široká. Pokud toho chcete vidět co nejvíce, vyplatí se vám půjčit si na Krétě automobil. Stačí národní řidičským průkaz.
Půjčit si můžete i motocykl, nicméně pozor na to, že na rozdíl od menších řeckých ostrovů je na hlavních tazích Kréty poměrně hustý provoz a jezdit v něm např. na skútru není zcela dobrý nápad. Budete-li se pohybovat mimo hlavní tahy, problém to není a na skútru je cestování přecijen zajímavější než v autě. Nestihnete toho ale tolik a cestování bude namáhavější. Pozor také na to, že v Řecku jsou poměrně kluzké silnice (zvlášť po dešti je to opravdu jako na ledě) a pády z motorky po uklouznutí nejsou vůbec nic neobvyklého. Několik známých už takhle z motorky spadlo a být celý podřený (v tom lepším případě) třeba už 3. den dvoutýdenní dovolené není nic příjemného, když pak několik dní (či celý zbytek dovolené) nemůžete vlézt ani do moře (kvůli soli).
Nabídka pronájmu aut, motorek – silnějších i slabších – a jízdních kol je ve všech letoviscích a městech bohatá. Chcete-li si vypůjčit motorku či moped, stačí obvykle říct, že to umíte.
Před zapůjčením vozidla si ověřte, zda je v ceně pronájmu započítáno pojištění a v jaké výši. Laciný pronájem vozidla se může výrazně prodražit při nehodě. Doporučuji přečíst si smlouvu o pronájmu pečlivě před jejím podepsáním. Ideální je objednat si auto předem online, třeba právě v naší levné online autopůjčovně v Řecku, kdy se s obchodními podmínkami můžete seznámit v klidu předem a vyberete si z široké nabídky aut přesně takové, které vám bude vyhovovat.
Hlavní silnice, takzvaná New Road kopírující severní pobřeží,je kvalitní. Většina ostatních silnic je úzká a plná zatáček. Benzinové čerpací stanice se nacházejí všude. V opravnách aut buď náhradní díl mají, nebo nastoupí improvizace. Jediným problémem je parkování. Ve městech hlídaná krytá parkoviště neexistují a parkovišť je málo.
Veřejná doprava na Krétě
Když se rozhodnete podniknout jízdu linkovým autobusem, tak jste zvolili nejlidovější variantu. Autobusová síť je provázaná. Všechna města (kromě Kissamos-Kastélli) jsou spojena přímo s hlavním městem Iráklionem. Do vesnic se dostanete z příslušného hlavního města okresu.
Jezdí podle pevných jízdních řádů a vcelku přesně. Jízdní řády jsou napsané i latinkou a jsou vystaveny v čekárnách na nádraží. Ve městech si můžete zakoupit jízdenku předem v pokladně na nádraží. Je na ní zpravidla uvedeno i číslo sedadla. Když přistoupíte, jízdenku vám prodá průvodčí.
Autobusová doprava je levná. Za kilometr zaplatíte asi 12 centů, děti od čtyř do dvanácti let polovic. Cenově zvýhodněné jízdenky – zpáteční, týdenní či turistické – neexistují. Stanice autobusů jsou označeny cedulemi. Někdy zastaví řidič i na znamení, ale spoléhat na to nelze.
Krétské taxíky
Jezdit v Řecku taxíky je, zvláště při větším počtu osob, levné. Ve městech jsou vozy vybaveny taxametry. Na venkově, kde se taxíky označují „Agoraion“, platí pevná cena za kilometr jízdy. Vždy se zeptejte na orientační cenu předem a trvejte na tom, aby taxikář měl zapnutý taxametr (samozřejmě to neplatí v Agoraionech).