Centrum dnešního života hlavního města Kerkyry je bezesporu náměstí Esplanáda, které vzniklo v první polovině 16. století. Tehdy nechali Benátčané zbourat zde stojící domy, aby tak posílili obranyschopnost města (pevnosti) před tureckou hrozbou. Zde se dnes odehrává většina státních a náboženských svátků. Celá Esplanáda je jakousi zelenou oázou města, kam si místní obyvatelé a návštěvníci přicházejí odpočinout. Náměstí obklopují památky z období benátského, francouzského i anglického.

Esplanáda

Esplanáda

Na jejím nejsevernějším konci, v místě bývalého benátského lazaretu, postavili Angličané honosný palác sv. Jiří a Michala. Budova navržená sirem George Whitmorem byla postavena v rozmezí let 1819 – 1923 v neoklasicistickém stylu z pískovce, dovezeného za tímto účelem z Malty.

Za časů anglické nadvlády plnil palác dvě funkce. Jednak byl sídlem vysokých lordských komisařů a také zde působil Řád svatého Jiří a Michala. Ten měl za úkol odměňovat všechny osoby, jež se nějakým způsobem zasloužily o rozvoj Iónských ostrovů a Malty. Po sjednocení Řecka roku 1864 se pak řád dostal pod správu řeckého krále. Dnes je zde umístěno Muzeum asijského umění.

Před palácem stojí bronzová socha druhého vysokého lordského komisaře Sira Frederika Adamse, která je dílem Canova žáka P. Prosaléntise.

Kriket

Kriket

Podél benátských domů, v severní části Esplanády, nechali Francouzi během své krátké nadvlády postavit roku 1807 dva bloky arkádových domů, nazývaných též Listón. Jednalo se o nově vznikající stavební sloh, jenž byl v té době vyvíjen v Paříži. Arkádové domy nejenže ladí s původní městskou zástavbou, ale jsou i jejím vkusným doplněním. Zde se nacházejí kafetérie. Staly se místem, kde se lidé dozvědí nejnovější informace, kde se sjednávají obchody, kde se prostě žije.

Rozsáhlá travnatá plocha, rozkládající se před Listónem, je již tradičním kriketovým hřištěm. Tento sport sem zavedli Angličané, od nichž jej později převzali i ostrované. Dodnes se mu věnují s přinejmenším stejnou náruživostí a právě zde, na náměstí Esplanáda je při hře můžete poměrně často pozorovat. Přiznám se, že jsem při sledování hry na její pravidla nepřišla 🙂

Na protilehlé straně náměstí, před vchodem do staré pevnosti, stojí mramorová socha zachránce ostrova, německého hraběte Johanna Matthiase von der Schulenburga. Socha sem byla umístěna roku 1717, ještě za jeho života. Připomíná jeho zásluhy o porážku Turků roku 1716. Uprostřed Esplanády byla umístěna benátská kašna z roku 1710, která se původně nacházela ve vesnici Doukádes.

Maitlandova rotunda

Maitlandova rotunda

V jihozápadní části náměstí se nalézá další dílo anglického architekta G. Whitmora – Maitlandova rotunda. Tato novoklasická stavba byla postavena v roce 1824, po smrti Sira Thomase Maitlanda,  prvního vysokého lordského komisaře. Připomíná jeho zásluhy o rozvoj Korfu. Rotunda stojí na podzemní cisterně na vodu, kterou zde Sir Maitland nechal vybudovat.

Jih Esplanády uzavírá mramorový pomník jednoho z největších řeckých politiků 19. století, Ióannise Kaspodístria, jenž se stal prvním prezidentem novodobého Řecka.

Iónská akademie je vínově červená budova na jihozápadním rohu náměstí. Původně byl dům benátskou kasárnou, kterou v Iónskou akademii proměnil až Sir Guilford v roce 1840. Roku 1864 byla univerzita zrušena a až do roku 1943 se zde nacházela knihovna. Budova byla při německém bombardování silně poškozena. Po její rekonstrukci by zde opět měla sídlit obnovená univerzita.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%



Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!



Dovolená Kerkyra – Esplanáda (hlavní náměstí)

Zaujal vás náš článek o destinaci Kerkyra – Esplanáda (hlavní náměstí) v Řecku? Chtěli byste sem vyrazit na zájezd? Klikněte sem a podívejte se na nabídku aktuálních zájezdů či akčních Last minute, které Kerkyra – Esplanáda (hlavní náměstí) nabízí a vyražte ve vámi vybraném termínu a za cenu, která vám bude vyhovovat! Dovolená v Řecku je skvělá volba!