Je zvána také Agia Kérkyry, Ioviánova basilika. Jedná se o pětilodní basiliku pocházející z 5. století. Vystavěna byla na základech římského odeónu, které jsou i dodnes patrné. Tato byzantská basilika patřila svého času k největším v Řecku a ještě i v současnosti nás její zbytky upoutají svou mohutností. Místy se na  podlaze vyskytuje mozaika, jež je pokryta pískem (část se nachází také v Byzantském muzeu).

Basilika Paleopolis

Basilika Paleopolis

Zřejmě v druhé polovině minulého tisíciletí byla basilika vypálena a na jejím místě byla vystavěna nová, tentokráte trojlodní. Avšak také ta byla při nájezdech Arabů nebo Normanů ve 12. století zničena.

Protože se patrně město v tomto období přestěhovalo o něco dále na sever (na území dnešního hlavního města Korfu) a basilika přestala být biskupovým sídlem, byla vystavěna již jen jednolodní stavba, jejíž podobu nám přibližují její pozůstatky.

Basilika v Paleopolis

Basilika v Paleopolis

Velké škody basilika utrpěla za tureckého nájezdu roku 1537. Po běžných opravách pak Benátčané stavbu roku 1680 důkladně zrekonstruovali. Na zdech se dochovaly zbytky fresek od krétského mnicha A. Kaloudise.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená Kerkyra – Basilika Paleópolis

Chcete-li vyrazit na dovolenou do Řecka a zajímá-li vás přímo destinace Kerkyra – Basilika Paleópolis, podívejte se na aktuální nabídku zájezdů, které sem míří! K dispozici je celá řada zájezdů do Řecka a podívat se můžete také na aktuální nabídku Last minute zájezdů. Neváhejte, dovolená v Řecku je bezva!