Poloha Ostrov v souostroví Dodekanézy v Egejském moři
Rozloha 301 km2
Nejvyšší pohoří/hora Kali Limni 1215 m.n.m.
Počet obyvatel 6500
Hlavní město Pigádia, 3500 obyvatel
Elektrický proud 220 V
Časový posun + 1 hodina

Ostrov Karpathos je, společně s malým ostrůvkem Kassos, nejjižnějším ostrovem Dodekanéz. Leží mezi ostrovy Rhodos a Kréta. Zaujímá plochu asi 301 km2, jeho délka dosahuje 49 kilometrů. Maximální šířka je 11 kilometrů, šířka v nejužším místě je pouhých 3,3 kilometry. Karpathos je druhým největším ostrovem v souostroví Dodekanéz.

Je hornatý, jeho nejvyšší vrchol Kali Limni měří 1215 metrů. V blízkosti Kali Limni najdete rovněž vrcholy Profis Illias s výškou 1168 metrů a Laktos – 975 metrů. Zvláštností je, že nedaleko vesnice Olympos, v severní části ostrova, spatříte ještě jeden vrchol se stejným názvem Profis Illias a ten dosahuje výšky 718 metrů. Tyto vrcholy tvoří pomyslnou dělící čáru, jež rozděluje ostrov na dvě části – jižní a severní.

V jižní části najdete nejkrásnější pláže. K jižními cípu Karpathosu se tisknou ostrůvky Kasos a Armatia. V severní části ostrova se nachází ostrůvek Saria dlouhý asi 8 kilometrů, s plochou 19 km2. Tento ostrůvek je od ostrova Karpathos oddělen asi 200 metrů širokým kanálem. Na ostrůvku leží ruiny starobylého města Palatia.

Pobřeží ostrova je většinou strmé s malými písčitými zátokami. Ve srázech spatříte spoustu, erozí vzniklých, jeskyní.

Příroda ostrova se vyznačuje divokostí a nedotčeností.

Z počátku vás může překvapit téměř neustále vanoucí, místy až silný severozápadní vítr, jenž zmírňuje vysoké teploty během letních měsíců.

Zajímavosti ostrova Karpathos

Hlavní město Pigádia je zároveň největším přístavem na ostrově. Stalo se příjemným letoviskem s dlouhou písčitou pláží, tavernami, bary a obchůdky. Můžete navštívit zbytky křesťanské baziliky Agia Fotini, antickou akropoli, monumentální hrobky v Poseidonově jeskyni a archeologické muzeum.

Chcete-li poznat pravý Karpathos a vychutnat si krásu horských vesniček a drsný způsob života místních obyvatel, navštivte vnitrozemí ostrova. Lidé zde žijí tradičním způsobem života, stále dodržují staleté zvyky a tradice.

Nejznámější vesničkou na ostrově je Olympos, jenž bývá považován za živoucí muzeum. Je to jedno z mála míst, kde vládnou ženy. Řídí život vesnice, zatímco muži se věnují hudbě a tanci. Najdete tu několik obchůdků se suvenýry, občerstvení zajistí restaurace ve mlýně.

Vesnička Menetes, umístěná ve skalách, vám poskytne překrásný výhled na zátoku s hlavním městem Pigadia. Ve vesničce jsou roztroušeny tradiční bílé domky, malé taverny, pozoruhodný kostel Panny Marie, byzantský kostel Agios Mamas. Najdete tu rovněž archeologickou sbírku.

Z dalších pozoruhodných vesniček je možné jmenovat vesničky Aper, Arkas nebo Messochori.

K nekrásnějším plážím patří Agios Nicholaos, Agios Thoros či Apella.

Dovolená na ostrově Karpathos je synonymem pro příjemnou a romantickou dovolenou u moře.

Když si to zrekapitulujeme, tak největší „nej“ ostrova Karpathos jsou:

 • nejkrásnější pláží je Lefkos
 • nejzajímavější památkou je vesnice Olympos
 • nejhezčím přírodním skvostem je ostrov Sókastro
 • největší kuriozitou je folklór horských vesniček
 • nejoblíbenějším letoviskem je Amoopi
 • nejfotogeničtějším místem je zatáčka nad vesnicí Menetes
 • místní specialitou jsou krevety se slaninou na grilu

Důležitá telefonní čísla ostrova Karpathos

 • Tísňové volání: 112
 • Policie: 100
 • Hasiči: 199
 • První pomoc: 166
 • Lékařská pohotovost: 1016
 • Informace o službě konajících lékárnách a nemocnicích: 1434
 • Centrum pro otravy: 210-779 3777
 • Turistická policie: 171
 • Lesní požáry – hasiči: 191
 • Přístavní policie: 108
 • ELPA – silniční asistence: 10 400

Doprava na ostrov Karpathos

Ostrov Karpathos má vlastní letiště. Nejpohodlnější dopravou na ostrov je tedy doprava letecká.

Je možné připlout sem i po moři. Trajekty, jež míří do přístavu v hlavním městě Pigadia připlouvají z Pirea, ostrovů Rhodos, Santorini, Kréty a několika menších ostrovů jako Milos a Paros.

Počasí na ostrově Karpathos

Podnebí na Karpathosu je oproti jiným ostrovům dodekanéské oblasti sušší a vyprahlejší. Protéká zde několik říček, které v letním období sice vysychají, přesto však poskytují dostatek vláhy pro ovocné stromy a divoké květiny.

Nejkrásnějším obdobím na Karpathosu je jaro. V květnu a začátkem června je příroda svěže zelená. Všechno kvete a vzduch voní nejrůznějšími bylinami, které rostou volně po celém ostrově.

Léto na Karpathosu není tak horké jako v jiných částech Řecka, jelikož vzduch je neustále ochlazován větrem zvaným Meltami. Vítr nefouká vždy a všude, avšak přispívá k tomu, že ostrov je vyhlášeným rájem pro windsurfing. Na jižním pobřeží, poblíž Afiartis, fouká silný vítr téměř neustále po celé léto.

V hodnými na návštěvu ostrova jsou i měsíce září a říjen, kdy již utichl vítr Meltami. Moře je krásně teplé a všude vládne klid a pohoda.

Zima bývá na ostrově mírná, nemrzne tu a teploty se  pohybují okolo 10°C. Výjimku tvoří horské oblasti.