Mexiko, (španělsky Ciudad de México, anglicky Mexico City) je hlavní město Mexika. Je největším městem a nejdůležitějším politickým, kulturním, vzdělávacím a finančním centrem.

V roce 2009 mělo Mexico City 21 163 226 obyvatel a bylo nejlidnatější oblastí v severní Americe.

Mexičané hlavnímu městu neřeknou jinak než krátce „Mexico“, což je samo o sobě důkazem, jak spjatý je život města se životem celé země. Jméno města a vlastně celého státu je odvozeno od aztéckého kmene, kteří si říkali Mexikové.

Mexico City bylo postaveno na ostrově Tenochtitlan uprostřed jezera. Dnes se poslední zbytky systému jezer vyskytují ve čtvrtích Xochimilco Tláhuac, a v obci Atenco.

Město je obklopeno ze všech čtyř stran horami, nefouká zde silnější vítr, takže všechny látky znečišťující ovzduší se zde drží. Na silnicích města jezdí více jak 4 milony vozidel. Proto je zde nezřídka dost špatná smogová situace.

Mexico City (Ciudad de México)

Mexico City (Ciudad de México)

Je  zpracováno několik programů na zkvalitnění životního prostředí (např. omezení jízd v některých dnech vozidly s určitými poznávacími značkami, na což si dejte opravdu dobrý pozor, pokud do Mexiko City budete mít chuť jet v zapůjčeném vozidle).

V letech 1940 – 1980 zažilo Mexico City intenzivní demografický růst. To souviselo s ekonomickou politikou státu, ve městě byla silně centralizovaná průmyslová výroba. V letech 1980 – 2000 se situace radikálně změnila a hospodářství se přesunulo do sektoru služeb, kde je zaměstnáno téměř 70% ekonomicky aktivního obyvatelstva města.

Přes obrovské množství automobilů v hlavním městě je nejdůležitější dopravou metro. Jeho délka měří 207 km a má 175 stanic.

Mexico City má pouze jedno letiště známé jako mezinárodní letiště Benita Juáreze.

Noční život v Mexico City je velkolepý. Je zde na výběr množství barů, klubů, restaurací, kaváren.

V živé paměti obyvatel je katastrofální zemětřesení ze dne 19.9.1985. Zemětřesení jsou zde častým jevem.  V blízkosti města je aktivní sopka Popocatepetl, která je z Ciudad de Mexico viditelná pouhým okem.

V roce 1968 se zde pořádaly letní olympijské hry.

V roce 1970 a 1986 zde proběhlo Mistrovství světa ve fotbale.

Sopka Popocatepetl za městem Mexico City Sopka Popocatepetl za městem Mexico City

© ChameleonsEye / Shutterstock.com

Nejzajímavější místa Mexico City

Mezi nejdůležitější turistická místa Mexico City jsou plovoucí zahrady Xochimilco a zříceniny starého předhispánského města Teotihuacan.

Dále můžete navštívit:

Historické centrum kolem Zocalo nebo Plaza de la Constitución

Historické centrum kolem Zocalo nebo Plaza de la Constitución se rozšiřuje na západ až k Alameda Central. Mnoho historických památek koloniální a aztécké doby naleznete právě zde. – Zócalo je největším náměstím v Latinské Americe a třetí největší na světě po Rudém náměstí v Moskvě a Pekingu na náměstí Nebeského klidu.

Plaza de la Constitución v Mexico City

Plaza de la Constitución v Mexico City

Colonia San Rafael

Jen 1 km na západ je Colonia San Rafael. Byla založena na konci 19. století.

Chapultepec – Lomas

Chapultepec je jedním z největších městských parků na světě. Je zde ZOO, mnoho muzeí, zábavní park. Lomas de Chapultepec je nejbohatší čtvrtí ve městě.

Výhled z kopce Chapultepec na Mexico City

Výhled z kopce Chapultepec na Mexico City

Polanco

Polanco je jednou z nejbohatších obytných oblastí s nejdražšími hotely a butiky.

Zona Rosa

Zona Rosa je zábavní čtvrt. Je všeobecně známo, že je gay centrem města.

Zona Rosa v Mexico City Zona Rosa v Mexico City

© Anton_Ivanov / Shutterstock.com

Coyoacán

V části Coyoacán naleznete mnoho různých muzeí.

Xochimilco

Xochimilco je známé jako mexické Benátky kvůli sérii aztéckých zavlažovacíh kanálů.

Xochimilco v Mexico City

Xochimilco v Mexico City

Santa Fe

Oblast Santa Fe se pyšní především obrovskými nákupními středisky.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 4 hvězdy
    4 / 5 (2 )
  • 80%
  • (2)

Summary:

Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 4*: 4">
4 /5 stars

Překvapivě bezpečné a velmi atraktivní město!

dne 2015-03-31 15:04:18

Mexico City leží v docela vysoké nadmořské výšce takže tady je i během mexického léta docela příjemně a není tady tak vedro jako jinde v Mexiku. I zimy tady jsou mírné a příjemné. Město předchází jeho pověst teda aspoň v zahraničních médiích. Když jsme sem jeli měli jsme pocit, že tady jsou zločinci a zloději na každém kroku - aspoň tak to vykreslují evropská média. Ale realita je, že je tohle město úplně v pohodě a město je krásné. Je to taková kombinace Říma, Barcelony, Londýna a do toho jihoamerické mentality a živelnosti. Opravdu zajímavé spojení kultury, historie a vlivů z celého světa. Cítili jsme se tady bezpečně akorát člověk musí dávat pozor na to, aby ho neobrali taxikáři :) Je tady spousta míst, kam si zajít - nejzajímavější je oblast kolem Zocalo (místní náměstí), ale i v odlehlejších částech města jsou zajímavá místa. Myslím, že během nějakých 5 dnů se to tady dá projet kompletně, pokud teda nebudete chtít trávit den v každém muzeu a galerii, pak by to člověk nestihl ani za měsíc. My tady byli 4 dny a stihli jsme to všechno ve svižném tempu, jeden den navíc by nám zajistil klidnější tempo, ale zase nám ubral z pobytu na plážích :D Holt něco za něco.Dosaženo 100 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 4*: 4">
4 /5 stars

Ne příliš zajímavé město s několika místy, které stojí za návštěvu

dne 2015-02-13 13:06:04

No, narovinu - hlavní město Mexika (tedy Mexico City) nepatří zrovna tradiční turistické cíle, které by člověk vyhledával jako města typu Rio de Janeiro a podobně. Nicméně naše cesta Mexikem začala právě zde (letěli jsme sem a odlétali z Cancúnu), takže když už jsme tu byli, tak jsme se tady i trošku porozhlédli.

Už z letadla je vidět, že tohle město není žádný drobek. Rozproztírá se kam až oko dohlédne a je to opravdový obr, který má dvakrát více obyvatel než celá Česká republika!

Samotné město ale není nijak extrémně zajímavé, ale je tady pár míst, které jsme měli vyhlídnuté a které jsme chtěli vidět. Co nás překvapilo už při pohledu z letadla, bylo to, že v Mexico City jsou kanály, kde se můžete projíždět na loďce. To jsem nečekala a bylo to zajímavé zjištění. Druhá věc, která mne tady překvapila, bylo množství rikš, které zde jezdily. Ty jsem tady taky vůbec nečekala. A projížďka na nich je docela zajímavý zážitek, protože místní doprava je hodně hustá a místní řidiči hodně drsní. Takže ve vachrlaté rikši to bylo lehce nervydrásající :o) Ale přežili jsme.

Naše dva cíle v Ciudad de Mexico byly:
1) Národní antropologické muzeum (Museo Nacional de Antropologia)
2) Muzeum Fridy Kahlo

Antropologické muzeum jsme zvolili, protože máme rádi historii a tak pro nás návštěva této přenádherné země s velice bohatou a neuvěřitelně atraktivní a zajímavou historií nemohla začít jinak v muzeu. Antropologické muzeum je opravdu skvělé a obrovské. Místní sbírky by člověk mohl procházet týden! My měli jeden den a strávili jsme jej zde skoro celý, jak se nám tady líbilo. Španělsky sice moc neumíme, ale bylo tady spousta překladů do angličtiny, což bylo v pohodě. Určitě doporučuju se tady vypravit s průvodcem, který vám toho poví spoustu o všem, co tady uvidíte. A druhá věc, kterou rozhodně doporučuju - vyberte si už předem, co byste chtěli vidět, protože jinak se tady uchodíte a stejně všechno nestihnete. Tohle muzeum je skvělý začátek cesty po Mexiku, protože s jeho historií se tady budete setkávata pořád a všude a je tak dobré mít aspoň nějaké základy a vědět, co vidíte, až budete třeba v Chichen Itza a dalších známých pamětihodnostech.

Muzeum Fridy Kahlo jsem chtěla navštívit stůj co stůj, protože její tvorbu zbožňuji a prostě jsem tady musela jít, třebaže vstupné je dost drahé. Muzeum je ale nádherné a pokud máte Fridu rádi, neváhejte! Manžel si zatím zašel do města na jídlo, na trhy atp. :o)

Ciudad de Mexico je město s více zajímavými místy, ale neměli jsme na něj moc času (přecijen v Mexiku jsou pro nás atraktivnější místa), takže jsme se zde příliš nezdržovali. Je tady spousta míst, na které narazíte často i náhodou... My takhle náhodou narazili na zcela úžasnou budovu Palacio de Bellas Artes, která nám doslova vyrazila dech svou krásou. Ale na nějakou větší prohlídku nebyl čas. Jinak jsme se prošli historickou částí města, kam jsme si zašli i večer, kdy jsou budovy hezky nasvícené. Takže jsme tady viděli vše, co jsme chtěli. Určitě nám spousta věcí utekla, ale je to holt něco za něco, tak třeba příště.

Obecně si myslím,že na tohle město stačí v pohodě 2-3 dny, víc jen pokud opravdu máte času na rozdávání.Dovolená Mexico City (Ciudad de México)

Láká vás Mexico City (Ciudad de México)? Hledáte-li zájezdy do destinace Mexico City (Ciudad de México), které vás sem vezmou, podívejte se na aktuální nabídku zájezdů se zajímavými cenami. K dispozici je hodnocení jednotlivých nabídek, řada termínů a cen, ze kterých si můžete vybrat! Pro nabídku aktuálních zájezdů, které nabízí Mexico City (Ciudad de México), klikněte sem a pro akční nabídky Last minute pak zase sem.