Guadalajara je hlavní město mexického státu Jalisco. Město se nachází v centrální oblasti Jalisco v západní tichomořské oblasti Mexika. S populací 1 564 514 lidí je v Mexiku druhým nejlidnatějším městem.  Guadalajara zahrnuje sedm přilehlých obcí.

Město je pojmenováno podle španělského města Guadalajara. Název pochází z arabštiny a znamená „řeka tekoucí mezi skalami“.

Guadalajara je kulturním centrem Mexika, je hostitelem mnoha velklých kulturních akcí, jako je Mezinárodní filmový festival, či  mezinárodní knižní veletrh.  Město bylo také jmenováno hlavním americkým městem kultury roku 2005.

Guadalajara

Guadalajara

Historie města Guadalajara

Město bylo založeno v roce 1532 s cílem zajistit po dobytí území obranu proti stále nepřátelskému domorodému obyvatelstvu. Oficiálně však bylo založeno dne 14. února 1542. V roce 1561 byla zahájena stavba katedrály a v roce 1570 přijely do města mnišské řády jako augustiniáni a dominikáni. V roce 1791 byla založena univerzita Guadalajara. Slavnostní otevření se konalo v roce 1792 na místě starého Santo Tomas College.

Po roce 1930 zažila Guadalajara značný růst. V roce 1947 byl založen první průmyslový park a v roce 1964 populace města překonala jeden milion obyvatel.

Guadalajara dnes

V historické části města je množství krásných náměstí a veřejných parků, které stojí za návštěvu: Parque Morelos, Plaza de Armas, Plaza de la Liberacion, Plaza de los Mariachis, Plaza Fundadores, Plaza Guadalajara, Plaza Tapatia, Rotonda de los Jalicienses Ilustres, Plaza del agáve, Parque Revolucion, Jardin del Santuario.

Katedrála města Guadalajara

Katedrála města Guadalajara

Ekonomika města je založena na průmyslu, zejména informační technologie s velkým počtem mezinárodních firem, které mají výrobní zařízení právě v této oblasti. Tradičními odvětvími je výroba obuvi, textilu, zpracování potravin.

Město má vlhké subtropické klima, ovlivněné vysokou nadmořskou výškou.  Březen bývá nejsušší měsíc a červenec nejmokřejší, s průměrem 249 mm srážek. Zimy jsou poměrně teplé, v lednu dosahují okolo 19 °C a noční teploty kolem 3 °C. Teploty zřídka klesnou pod -5 °C. Sníh je zde extrémně vzácný.

Guadalajara je městem zrodu mariachi (mexická lidová hudba) i tradičního mexického nápoje tequily.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 4 hvězdy
    4 / 5 (1 )
  • 80%
  • (1) Recenze

Summary:

Dosaženo 100 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 4*: 4">
4 /5 stars

Guadalajara je vcelku nezajímavé město, ale pyramidy Guachimontones jsou naprosto úžasné!

dne 2015-03-10 12:30:52

Do města Guadalajara jsme jeli po návštěvě Mazatlanu. Nezdržovali jsme se zde moc dlouho, v podstatě jsme jen nakoukli do centra města, které je docela hezké, ale Mazatlan byl mnohem hezčí. Ve městě jsou k vidění nějaké historické budovy jako např. divadlo Degollado či některé hezké kostely. Zejména američané z architektury budov byli unešení a my se pořád divili, co jim připadá tak úžasné. Pak mi došlo, že v USA s jejich pouhých 200 let starou historií moc podobných budov nemají, kdežto my v Evropě jich máme na každém kroku spoustu a nepřijde nám to jako něco vyjímečného (a přitom je, budu si toho muset vážit mnohem více než doposud!).

Mnohem zajímavější nám tak než samotné město Guadalajara přišly pyramidy Guachimontones nedaleko za městem. Tyhle hrozně zvláštní kruhové pyramidy působí jako kdyby je tady udělali mimozemštani. Tohle místo bylo opravdu hrozně zvláštní a krásné. Už jen kvůli němu se sem vyplatí jet, ale samotná Guadalajara za návštěvu podle mne nestojí.Dovolená Guadalajara

Klikněte pro zobrazení nabídky Guadalajara: zájezdy nebo Guadalajara: Last minute a vyberte si tu nejzajímavější dovolenou v destinaci Guadalajara!