El Tajin je předkolumbovské archeologické naleziště a jedno z největších a nejvýznamnějších měst v klasickém období střední Ameriky.

Pro svůj kulturní a archeologický výnam byl v roce 1992  zařazen do světového dědictví UNESCO.

Jeho nejznámější památkou je pyramida výklenků.

El Tajin

El Tajin

Archeologický studie ukazují, že oblast byla obsazena nejméně od roku 5600 př.n.l. Kočovní lovci se stali usedlými rolníky a vybudovali kompexní společnost.

Od roku 600 do roku 1200 bylo El Tajin prosperující město.

El Tajin prosperoval až do prvních let 13. století, kdy byl zničen požárem. Město zarůstalo džunglí více jak 500 let.  Je však nepravděpodobné, že by zůstalo domorodci zcela opuštěno. Archeologické nálezy ukazují, že obec existovala i v době, kdy přišli Španělé.

Pyramida výklenků v El Tajin

Pyramida výklenků v El Tajin

Hlavní památky města El Tajin

 • Muzeum
 • Arroyo s promitivními pyramidami
 • Pyramida Sedm příběhů
 • Tajin Chino – obrovská akropole složená z četných paláců a dalších světských staveb
 • Budova C s nejasnou funkcí. Byla používána pro kněžské účely.
 • Budova B byla používána jako rezidence a  palác.
 • Blue Temple neboli Modrý chrám, má některé vlastnosti, které jej odlišují od ostatních zdejších pyramid.
 • Hodnocení uživatelů

 • Hodnocení: 5 hvězdy
  5 / 5 (3 )
 • 100%
 • (3)

Summary:

Dosaženo 100 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 5*: 5">
5 /5 stars

Jedno z nejkrásnějších míst Mexika

dne 2015-03-16 08:00:39

El Tajin pro nás byl velkou neznámou, protože jsme moc netušili, co nás tady vlastně čeká. není to tak známé místo a do nedávna bylo jen těžce dostupné. Naštěstí z Mexiko City udělali novou dálnici do Tuxpanu, která cestu do El Tajin zkrátila na pouze něco přes 2 hodiny. Zpětně El Tajin hodnotím jako jedno z nejkrásnějších míst v Mexiku a podle mě se mu nevyrovná ani Chichen Itza a další ruiny v Mexiku.

El Tajin je také zapsán do seznamů Unesco a i kdyby tady nebyly ruiny, stálo by to zde za vidění. Celý areál je umístěn v nádherné zeleni, příroda kolem je opravdu kouzelná a krajina neskutečně zelená. Výhledy jsou tady překrásné a na každém druhém kroku se vám budou otevírat nové a nové výhledy, které prostě stojí za vidění.

K tomu si přičtěte, že se zde vyskytuje jen opravdu malinko lidí (takový klid jsme nezažili na žádné jiné památce v Mexiku, a to nebyly ani zdaleka tak hezké jako El tajin), vstupné je velmi rozumné a dělají se zde představení pro návštěvníky, které jsou taky velice hezké.

V této blasti se pěstuje vanilka a i v okolí El Tajin potkáte prodejce, což je prima, divokou vanilku jsem ještě nikdy neviděla. Voní nádherně!

Tip: dali jsme se tady do řeči s lidmi, kteří sem cestovali na vlastní pěst a bylo nám řečeno, že je sem nejjednodušší jet taxíkem, který vyjde skoro stejně draho jako autobus a ušetří hromadu času. Tak pokud byste sem jeli sami na vlastní pěst, myslete na to.Dosaženo 50 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 5*: 5">
5 /5 stars

Doporucuju!

dne 2015-02-20 07:50:20

WOW!!! El Tajin je bezesporu mezi 3 nejhezcimi historickymi arealy, ktere jsem v Mexiku videla! Cely areal je pomerne maly se spoustou pyramid. Je skoda, ze je mimo hlavni turisticke trasy, protoze by si to urcite zaslouzil a rozhodne za to stoji. Ale na druhou tranu tady zas diky tomu nejsou skoro zadni lidi a clovek tady ma naprosty klid. Pred vstupem je dost prodejcu suvenyru, nekteri prodavaji i mexickou vanilku. Predstaveni mistnich "letajicich" muzu za 30 peso rozhodne stalo. Opravdu, s navstevou El Tajin jsem byla velice spokojena a rozhodne jej doporucuju navstivit i ostatnim!Dosaženo 50 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 5*: 5">
5 /5 stars

El Tajin rozhodně stojí za dlouhou cestu až sem

dne 2014-10-30 07:55:41

El Tajin rozhodně stojí za návštěvu a dlouhou cestu až sem. Leží v bujném zeleném lese, je velmi hezky udržován, je tady pořádek a místní průvodci byli zajímaví a měli o historii tohoto místa i Mexika opravdu hluboké znalosti a odpověděli na všechny naše dotazy, což nebylo vždy asi jednoduché :-) Hlavně krajina je tady opravdu hezká a mám odsud několik fotek, které jsem si prostě musel vytisknout a zarámovat (a to nedělám jen tak s nějakou fotkou a odsud jsem tisknul 3!!!).Dovolená El Tajin

Dovolená v destinaci El Tajin? Dobrá volba! Podívejte se na aktuální nabídku zájezdů a nebo na akční Last minute, které jsou nyní k dispozici. Podívejte se i na nabídku zájezdů do Mexika a vyberte si ze všech dostupných možností!