Chichén Itzá je nejznámější a nejslavnější mayské naleziště patřící též mezi 7 novodobých divů světa. Název místa znamená v překladu „na okraji studny Itzů“. Místo vykazuje množství architektonických stylů.

Toto město bylo jedním z největších mayských bájných měst, uvedené v pozdější literatuře Střední Ameriky. Zřícenina Chichén Itzá je dnes ve federálním vlastnictví.

Dnes je jedním z nejnavštěvovanějších archeologických nalezišť v Mexiku, odhadem 1,2 milionu turistů navštíví zříceninu každý rok.

Chichén Itzá Chichén Itzá

© Matyas Rehak / Shutterstock.com

Co nabízí Chichén Itzá

Město patří mezi nejdůležitější města mayské historie. Můžeme j rozdělit na dvě části: severní (stará Chichén) a centrální (nová Chichén).

Severní část byla vystavěna v mayském stavebním stylu a byla mocenským centrem celé oblasti. Nalezneme zde krásné stavby jako například tzv. kostel, hrobku vysokého kněze, červený dům, jelení dům, dům jeptišek. Uvidíme zde i prvky oslavování boha Kukulkána, zvaného „opeřený had“.

Ruiny v Chichén Itzá

Ruiny v Chichén Itzá

Koncem 12. století Chichén Itzá svůj vliv ztratila. Když na Yucatán přišli španělští dobyvatelé, byla již zarostlá v džungli. Dnes zažívá svou renesanci a patří mezi jedna z nejkrásnějších míst v celém Mexiku, kde můžete vidět vliv starých středoamerických kultur.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 4.4 hvězdy
    4.4 / 5 (5 )
  • 88%
  • (5)

Summary:

Dosaženo 100 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 5*: 5">
5 /5 stars

Chichen Itaz - Nejslavnější památka Mexika

dne 2015-04-08 02:31:12

Chichen Itza je místo, které ve všech průvodcích najdete jako hlavní atrakci Mexika, místo, které prostě musíte vídět a když pojedete do Mexika, tak právě sem musíte jet.
Není proto vůbec divu, že sem jezdí tolik lidí a že je tady tak rušno. Pokud sem dorazíte jako my až několik kolem poledne, tak se připravte na to, že jsou tady opravdu šílené davy lidí. Nejlepš by bylo přijet brzy ráno, ale to v rámci zájezdu ovlivnit nešlo. Navíc to sem je docela kus z plážových letovisek Yucatánu, takže by člověk musel vyjet někdy v noci... to je taky nesmysl. Ideální by bylo tady jet o den dřív a přespat v hotelu někde poblíž a do Chichen Itaza vyrazit hned po svítání.
Doporučuju si vzít průvodce, protože je tady toho spousta k vidění a bez průvldce budete mít zážitek poloviční a informací o místě jen desetinu, což by byla škoda. Na internetu se dají vytisknout různé plánky areálu, ale není to ono.
Samotná prohlídka vám zabere tak půl dne, pokud nebudete chtít spědchat a budete si to tady chtít prohlídnout.
Cestičky tady jsou dobře značené a u jednotlivých budov jsou cedule s popisem, o co se jedná. Po 10. hodině sem přijíždí většina autobusů a začíná tady být trošku těsno.
V Chichen Itza je vše hezky upravené, džungle byla zcela vykácena (což je podle mne trošku škoda), byly zde provedeny značné restaurátorské práce, takže dnešní návščtěvníci mají dost jasnou představu o tom, jak to tady kdysi muselo vypadat.
Na žádnou z památek se zde nedá vylézt, což je trošku zklamání, ale dá se to pochopit vzhledem k historické hodnotě budov.
Co se nám tady líbilo nejméně byli prodejci, kteří mají stánky přímo v areálu. Docela znehodnocují význam tohoto místa, což je velká škoda.
V celkovém součtu je Chichen Itza opravdu krásnou památkou, kterou si skutečně nenechte ujít. Ale já bych za sebe doporučila návštěvu i dalších, méně navštěvovaných památek, které jsou stejně krásné (a v něčem možná i krásnější) a není tam tolik lidí. Např. El Tajin nebo Uxmal, to jsou skutečné perly, které jsou lidmi zbytečně opomíjené (zejména El Tajin).Dosaženo 250 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 5*: 5">
5 /5 stars

Nezapomenutelné, ale jeďte s průvodcem!

dne 2015-03-29 07:05:24

Když jsme uvažovali, jak se do Chichén Itzá vypravíme, chtěli jsme původně vše absolvovat ve vlastní režii - půjčit si auto a jet na vlastní pěst. Když jsme si spočítali všechny náklady, na které bychom museli dát peníze (včetně třeba mýta na dálnici) a porovnali to s nabídkami v hotelu, tak jsme cestu na vlastní pěst zase rychle zavrhli :-))
Nakonec jsme jeli na celodenní výlet za asi 70 USD/osoba, který zahrnoval taky koupání v Cenote (podzemní řeka) a návštěvu Valladolidu, k tomu jídlo a pití a samozřejmě vstup do Chichén Itzá. Za ty peníze dobrý deal :-)

Chichen Itzá je opravdu zajímavé místo a zcela jednoznačně říkám, že bych sem bez průvodce nejel, protože tak bychom z toho měli sotva poloviční zážitek. Areál je velký a informací se tady nikdo moc nedozvíte. Průvodce nám naopak řekl obrovské množství věcí, zajímavostí, upozornil nás na spoustu věcí, které bychom jinak přešli bez povšimnutí, vyprávěl různé místní pověry a historky... prostě zajímavé!

Celkově byl výlet úplně skvělý a hrozně jsme si jej užili. Na pyramidy v Chichén Itzá do smrti nezapomenu!Dosaženo 100 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 3*: 3">
3 /5 stars

Zklamani

dne 2015-01-19 15:01:31

Chichen Itza nas zklamalo, protože tady bylo udesne vedro, neskutecne moc lidi, popisky jednotlivých budov byly naprosto nedostatecne (navíc ty anglicke preklady byly k placi) a do toho všude prodejci všech moznych kramu. Pripadali jsme si tady spise jako na trzisti nez na tak vyznamne historicke památce. Je to to same, jako kdyby na prazskem hrade byly stankari a prodavali tam nejake kraviny. Pro nas to bylo proste zklamani, cekali jsme něco lepšího, přitom samotne místo je moc hezke a nebyt vyse uvedeného urcite bych hodnotila mnohem vysssim hodnocenim.Dosaženo 50 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 5*: 5">
5 /5 stars

Největší zážitek v Mexiku!

dne 2014-12-23 18:11:33

Jedno z nejúžasnějších míst, na kterých jsem kdy v životě byl! Vidět mayské ruiny v Chichén Itzá byl vrchol naší dovolené v nádherném Mexiku. Jediná nevýhoda je, že je to tak daleko od hotelu, jeli jsme sem přes 3 hodiny dost nezáživnou krajinou... Ale stálo to za to!Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 4*: 4">
4 /5 stars

Krásný areál s dobrými cenami!

dne 2014-11-17 00:30:42

Všichni nám říkali, že v Chichen Itza se nevyplatí nic moc kupovat, protože je to tam past na turisty a je to tam hrozně drahé. Tak jsme opravdu nic nekoupili a jen si říkali, že jsme zvědaví, o kolik ušetříme. No myslela jsem, že mě klepne, když jsem zjistila, že v Cancunu byly ceny vyšší než na Chichen Itza!!!

V každém případě je to opravdu krásné místo, které plně dostává svému jménu jako jedné z hlavních atrakcí Mexika. Je tady ale opravdu hodně velké horko, tak s tím počítejte a vemte si opalovací krém, klobouk, brýle, lahve s vodou (ideálně zmrzlou, aby byla chladná po celý den) a možná bych přibalila i repelent. Vše se tady ale dá i koupit.

V areálu je několik cedulí s informacemi, ale moc tu z nich nezjistíte, určitě sem jděte s průvodcem, abyste se o Chichen Itza dozvěděli maximum.Dovolená Chichén Itzá

Zaujal vás náš článek o destinaci Chichén Itzá v Mexiku? Chtěli byste sem vyrazit na zájezd? Klikněte sem a podívejte se na nabídku aktuálních zájezdů či akčních Last minute, které Chichén Itzá nabízí a vyražte ve vámi vybraném termínu a za cenu, která vám bude vyhovovat! Dovolená v Mexiku je skvělá volba!