Marocká měna – dirham (MAD)

V Maroku je měnovou jednotkou marocký dirham – zkratka MAD.

Převodník měn

                 

 

Bankovky se tisknou v hodnotě 10, 20, 50, 100 a 200 MAD, mince se razí v hodnotě 1, 5 a 10 MAD, 1, 5, 10, 20 a 50 centimů. Někde se můžete setkat ještě s bývalou marockou měnou riálem, tu však raději nepřijímejte.

Marocká měna - dirham (MAD)

Marocká měna – dirham (MAD)

Peníze můžete měnit v kterékoliv bance, směnárně nebo hotelové recepci. Kurz je jednotný v celém Maroku. Pokud chcete marocké dirhamy vyměnit zpět na valuty, můžete tak učinit pouze ve směnárnách na letišti. Potřebujete k tomu doklad o směně, který nesmí být starší než 30 dnů. Proto si potvrzení o směně vždy uschovejte.

V hotelech vyšší kategorie, velkých bankách a směnárnách můžete využívat šeky a kreditní karty. Za směnu šeků si banky účtují příplatky a musíte předložit pas.

Peníze si můžete vybrat i v bankomatech, které najdete před velkými bankami. Bankomaty nejsou příliš spolehlivé.

Orientační ceny v Maroku

Ceny v restauracích

Cena v MAD

Malý kebab – brochete

35

Tajine

35

Hlavní jídlo v restauraci – místní speciality

70

Hlavní jídlo ve standardní restauraci

80

Menu ve standardní restauraci

150

Místní pivo

11

Pivo v hotelovém baru

50

Ceny v obchodě

Bageta

1,50

Máslo

5

Mléko

3,50

Minerální voda 1,5 litru

5

Zmrzlina

3 – 6

Coca cola

3,80

Místní víno – láhev

70

pohlednice

1 – 2

Pití

Zelený mátový čaj

5 – 10

Fresh džus ¼ litru

4

Limonáda  1,5 litru

12

Káva v restauraci

10

Jídlo

Chléb malý

2

Mandarinky 1 kg

6

Omeleta v restauraci

15

Nakládané olivy 1 kg

16

Těstoviny – sáček

5

Pizza

30

Hamburger

20

Polévka v restauraci

10 – 20

Cestování

Jízdenka vlakem s Casablanky do Fezu

100

Jízdenka vlakem z Casablanky do Marakéše

80

Vlak z letiště Casablanka do centra

40

Taxi z Meknesu do Rabatu

70

Jízdenka na autobus v Marákeši

3

Ubytování

Hostel ve Fezu, společná ložnice

50/osoba

Penzion ve Fezu, dvojlůžkový pokoj

100/osoba

Luxusní hotel v Marákeši

150/osoba

Zajímavostí je, že restaurace zavedli v Maroku až Francouzi a Španělé. Dříve zde, díky tradici „povinného“ pohostinství, nebyly potřeba. V restauracích najdete kuchyni italskou, asijskou, ale i místní speciality.

Sezení u nízkých stolků je poněkud nepohodlné, ale zpestří vám ho břišní tanečnice 🙂

Suvenýry z Maroka, aneb co si z Maroka dovézt?

Chcete-li si z Maroka přivézt nějaké suvenýry, zaměřte se na marocké koberce, koberečky, předložky, berberské pokrývky, kožené výrobky všeho druhu, mosazné konvice či talíře.

Dále jsou oblíbené:

 • Výrobky z vlny: čepice, rukavice, svetry
 • Textilní výrobky: kašmírové šátky, látky, přehozy, povlaky na polštáře
 • Výrobky ze dřeva: šachovnice, šperkovnice, mísy, svícny, zrcadla, jednotlivé kusy dekoračního nábytku
 • Proutěné zboží
 • Hudební nástroje
 • Výrobky z kovu: čajové konvice, dýky, lucerny, tepaná zrcadla
 • Šperky: stříbrné náramky, náhrdelníky, náušnice, prsteny, které jsou často doplněné nějakým drahým kamenem. V některých částech Maroka najdete (například ve Fesu, Tangeru či v Essaouirii) šperky i ze zlata.
 • Tajine: hliněné nádoby na vaření, které se skládají z talíře a pokličky kuželovitého tvaru.
 • Drahé kameny a zkameněliny: Maroko je velmi bohaté na drahé kameny a fosílie. Proto zde snadno koupíte ametyst či tyrkys. Raritou je i černý mramor, který se zde těží. Výrobky z něj si můžete běžně zakoupit. Maroko je velmi bohaté i na zkameněliny, dají se rovněž koupit. Pokud toužíte po něčem takovém, kupte si to. Věřte, že za takové peníze to už nikdy neseženete.
 • Arganový olej: Arganový olej je často nazýván novým olivovým olejem. Arganové stromy (argánie) rostou pouze na jih od Essaouiry. Jeho plody – argánové oříšky – mají v sobě olej, který tak trochu chutná jako sezamový. Je výtečný na saláty, do jídla anebo se přidává do kosmetiky. Podle některých vědců je ještě zdravější než samotný olivový olej.
 • Koření, šafrán, citrónová zavařenina a med.

Smlouvání v Maroku

Na marockém súku čili tržišti, často v podobě nepřehledného labyrintu, se od vás smlouvání jednoznačně očekává. Je prostě součástí arabské kultury.

Nakoupíte-li bez smlouvání, nejste tím očekávaným požehnaným kupcem a Maročan nebude mít z uzavřeného obchodu radost. Proto smlouvejte a usmívejte se. Konečná cena bývá nejen třetinou, ale třeba i dvacetinou původně požadované částky.

Nikdy však nezačínejte smlouvat o ceně zboží, o němž předem víte, že si ho nechcete zakoupit a nikdy nevyslovujte nahlas cenu, kterou pak nechcete zaplatit. To je překročení nepsaných pravidel a je to hrubá neslušnost a urážka prodávajícího. Podobná pravidla ale platí v podstatě ve všech světových destinacích, kde se o cenu smlouvá, takže to pro vás asi není nic překvapivého.

Bakšiš

V muslimské zemi je bakšiš, neboli v podstatě zpropitné, nepsaným pravidlem, protože je jedním z pilířů islámu: povinnost almužny, respektive povinnost rozdělit se s těmi, co jsou chudší než já. Bakšiš od turisty očekává každý, ke komu se jen přiblížíte. Pokud budete chtít poradit nebo pomoci, neváhejte rovnou sáhnout do kapsy pro pár dirhamů (5 až 10).

Nenechte se očekáváním bakšiše rozladit, patří to do místní kultury a ačkoli nám to může připadat otravné, nepříjemné a nemístné, pro místní je to významný zdroj příjmů. Pořád se máte MNOHEM lépe než většina z nich, tak se usmějte a nějaký ten dirham jim věnujte. Uděláte jim radost.

 • Hodnocení uživatelů

 • Hodnocení: 0 hvězdy
  0 / 5 (0 )
 • 0%
 • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená v Maroku

Ta nejširší nabídka aktuálních zájezdů do Maroka je vám k dispozici. Stačí kliknout sem a nebo se podívat na nabídku akčních Last minute zájezdů do Maroka.