Melilla je druhou enklávou patřící Španělsku. Leží v blízkosti alžírských hranic, a proto není tak navštěvovaná jako Ceuta, která leží blíž Španělsku. Melilla je ale krásnější díky svým zrekonstruovaným koloniálním domům a udržovanému centru. Městem prochází ohromné množství pašovaného zboží do Afriky. Očekává se uzákonění dohody mezi Marokem a Evropskou unií. Melilla zaujímá v dějinách Maroka významnou úlohu. Turistickými lákadly jsou Melilla Vieja a Nové město.

Melilla, stejně tak jako Ceuta, je autonomním městem Španělska na území Maroka, která si na obě města dělá nároky. Je to staré město v koloniálním stylu v pevnosti, která byla postavena Španěly a Portugalci v 16. a 17. století. Staré město je zrekonstruováno a působí nádherně.

Melilla

Melilla

Město bylo původně fénickou pevností, která sloužila k ochraně dřívějšího království Tlemcenu a Fésu. V roce 1497 byla pevnost dobyta Španělskem a od té doby zůstala jeho državou.

Melilla je městem, kam směřují migranti z mnoha zemí Afriky, aby se přes Maroko dostali do Španělska a do Evropské unie. Proti ilegálním přestupům je město chráněno dvěma ploty, jeden je vysoký 3 metry a druhý 8 metrů. Vyskytují se zde hlásiče pohybu, infračervené kamery, hlídky police. Všechna tato opatření však přinášejí mizivé výsledky.

Přístav města Melilla

Přístav města Melilla

V dnešní Melille vládne velká nezaměstnanost. Městem prochází množství pašovaného zboží do Afriky. V dohledné době má být uzákoněna dohoda o volném obchodu s Marokem a Evropskou unií, je ale otázkou, co to udělá s Melillou a Ceutou. Místní potomci Španělů mají také obavy z toho, aby zdejší muslimové nedosáhli odtržení této enklávy k Maroku nebo aby početně nepřevýšili křesťanské obyvatelstvo.

Zajímavosti Melilly

Melilla se pyšní zajímavým dědictvím. Již od 16. století je obehnaná zdmi, které se v 18. století začaly měnit na hradby s budovami k obraně území. Celá oblast byla prohlášena historicko-uměleckým celkem, v jehož rámci se nachází:

 • Punsko-románské naleziště
 • Městské muzeum
 • Vojenské muzeum
 • Chrám Nejsvětějšího početí z roku 1687, kde je uctívána patronka města Victoria Aljibes z roku 1571
 • Obchodní domy z 18. století
 • Královská nemocnice z 18. století
 • Jeskyně Cuevas del Conventico

Od konce 19. století začalo vznikat nové moderní město ve stylu neostředověké architektury. Ve 30. letech 20. století se v Melilla uchytil směr art deco, ve kterém byly postaveny Chrám Ježíšova svatého srdce – Iglesia del Sagrado Corazón de Jesús, mešita central, synagoga Yamín Benarroch a palác Sněmu.

Melilla Vieja

Melilla Vieja je Staré město ležící na kopci nad Středozemním mořem v pevnosti. Součástí Starého města jsou Aljibes de la Marína, Museo de Melilla i kostel Iglesia de la Concepción.

Melilla Vieja Melilla Vieja

© Pabkov / Shutterstock.com

Součástí Starého města jsou impozantní vodní cisterny z 15. století Aljibes de la Marina. Používaly se až do 20. století. Turisty bude zajímat návštěva muzea Museo de Melilla, kde jsou vystaveny exponáty z fénické a římské doby ve formě keramiky a mincí. Nacházejí se tu i archeologické vykopávky a kresby. Součástí komplexu je kostel Iglesia de la Cocepcion, pod kterým se rozkládají jeskyně Cuevas del Coventico. Vědci se domnívají, že jeskyně vykopali již Féničané a později je rozšiřovali Římané, Arabové a Španělé.

Nové město

Nové město se začalo budovat až koncem 19. století za hradbami starého města. Koloniální španělská architektura se zde spojuje s marockými prvky.

 • Hodnocení uživatelů

 • Hodnocení: 4.5 hvězdy
  4.5 / 5 (2 )
 • 90%
 • (2)

Summary:

Dosaženo 100 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 4*: 4">
4 /5 stars

Nečekejte moc a budete příjemně překvapeni!

dne 2015-04-04 15:10:06

Melilla je druhá španělská enkláva na území Maroka a je vidět, že se Španelsko snaží zabránit imigrantům ve vstupu do města (a tedy na španělské území, respektive území EU), protože kolem města je trojitá zeď, která má zabránit nezákonnému přechodu hranic.

Melilla je poměrně malé město, které má ale dost velký přístav. Je vidět, že se jedná o přístav dost významný. Staré město se dá projet malým vláčkem, což je prima, ušetří to hodně chození. Město má velmi silný španělský vliv a atmosféru, což mne překvapilo. Také se tady španělsky mluví a platí se zde EURem, což je zvláštní kontrast s arabskými muži a ženami, kteří ve svých tradičních oděvech chodí okolo vás.

V centru města není mnoho kaváren, ale je tady docela rušno, zvlášť díky tomu, že toto město patří mezi cíle výletních lodí křižujících Středozemní moře. Taková loď tady vždycky vychrlí stovky, ne-li tisíce turistů, kteří pak zaplaví celé město.

Od Mellily ale neočekávejte moc, je to hezké město s příjemnou atmosférou, ale nic extra zajímavého tady není. Nejzajímavější je staré město s opevněním, které bylo restaurováno a vypadá velice hezky. Město je čisté a udržované, což jsme velmi ocenili. Mimochodem právě odsud se známý generál Franco rozhodl nastartovat svou revoluci v roce 1936, která vedla k občanské válce ve Španělsku. Také je tady jeho socha, která toto dění připomíná. Mimochodem je to jeho jediná socha na španělské půdě, což je zajímavý fakt :-)Dosaženo 100 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 5*: 5">
5 /5 stars

Melilla je krásné město!

dne 2015-02-16 06:39:43

Melilla je krásné čisté a upravené město. Nejvíce času jsme strávili v jeho pevnosti, kde se dá dlouho procházet a kochat krásnými výhledy na město a moře. Moc doporučuji!

Celé město má silného afrického (marockého ducha), ale je zde také vidět silný vliv Španělska (už jen tím, že se tady mluví španělsky), líbilo se nám, že tady neotravují prodejci a vše je víc evropské, přitom v marockých kulisách.

Ve Starém měste je několik hezkých restaurací a pár kaváren, kde si můžete dát vynikající oběd a nebo zajít jen na tapas a sklenici vína.

Ve městě se nám líbila arhitektura měst a také park, kde bylo hezké si na chvíli sednout do stínu a odpočinou si od shonu města. Jinak je zde spousta kostelů, historických domů a samozřejmě také obchodů.

Návštěvu Melilla bych doporučila všem, je to krásné a klidné město.Dovolená Melilla

Klikněte pro zobrazení nabídky Melilla: zájezdy nebo Melilla: Last minute a vyberte si tu nejzajímavější dovolenou v destinaci Melilla!