Lixus patří k nejstarším obydleným sídlištím v Maroku. Je také jedním z nejtrvaleji obydlených. První osadníci zde pobývali již v pravěku.

Mnohem později, až počátkem 1. století se místní obyvatelé zaměřili na těžbu soli. Dnes se zde vyrábí sardelová pasta garum. Návštěvníci zde najdou několik dochovaných památek z římské doby. Především je to osm řad římského amfiteátru, kde se pořádaly gladiátorské hry. Město je také spojováno s bájným Héraklem.

Lixus

Lixus

Zajímavosti Lixusu

Lixus je jedním z nejstarších marockých sídlišť. V pozdějších dobách, kdy město ovládali Féničané, se stalo prvním obchodním centrem v severní Africe. Féničany vyhnali Kartaginci a Kartagince zase Římané, kteří zde zůstali až do 5. století. Římané zde zanechali nejhlubší stopy. Mnoho staveb z římské doby se bohužel nedochovalo, ale turisté zde přesto objeví zajímavé památky. V dolní části města stojí osm dochovaných řad divadla a amfiteátru. Dále se tu nachází lázně a také mnoho domků, ze kterých zůstaly pouze základy.

V horní části města je nejdochovalejší stavbou pevnost Akropolis, od níž se naskýtá pěkný rozhled na okolí, město Larache a řeku Loukos.

Ruiny města Lixus

Ruiny města Lixus

Římané považovali toto město za domov bohů. Prý bylo postaveno neznámými vyznavači Slunce, podle něhož byly orientovány mohutné hradby. Svými staviteli bylo město nazváno Maqom Semes – Město Slunce. Na stavbě se podíleli astronomové, architekti, zruční řemeslníci, ale i písaři.

Město je také spojeno s legendárním a bájným Héraklem. Podle pověsti se na ostrově nacházel v ústí řeky palác krále Antala a za ním se rozkládala zahrada Hesperidek, kam byl Hérakles poslán pro jablka v rámci svého předposledního úkolu.

Héraklovy úkoly

1. Zabít Nemejského psa

2. Zabít Lernskou Saň – Hydru

3. Chytit Kerynejskou laň se zlatými parohy

4. Chytit Erymanthského kance

5. Vyčistit Augiášovy chlévy

6. Zahnat Stymfalské ptáky

7. Přivést Krétského divokého býka

8. Přihnat Diomédovy lidožravé koně

9. Přinést pás královny Amazonek

10. Přihnat dobytek obra Géryona

11. Přinést tři zlatá jablka ze zahrad Hesperidek

12. Přivést psa Kerbera, strážce podsvětí

Těchto 12 úkolů měl Hérakles splnit, aby se očistil od strašného zločinu, který spáchal v šílenství, jež na něj poslala bohyně Héra. Hérakles zabil své tři děti a dvě děti Ífiklovy a teprve potom mu Héra vrátila rozum.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 3.5 hvězdy
    3.5 / 5 (2 )
  • 70%
  • (2)

Summary:

Dosaženo 250 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 3*: 3">
3 /5 stars

Hezký areál, který nestojí za samostatný výlet, ale jinak je prima

dne 2015-04-16 22:51:09

Lixus je zajímavé místo, které se ale dost špatně hledá. Sice tady mají postavené návštěvnické centrum, ale je zavřené a stejně tak jsou zavřené i brány. Dovnitř se tak sice dá dostat bez potíží, ale dírou v plotě. Zajímavé :) Snad to brzy otevřou "normálně".

Samotný areál je hezký, ale chce to hodně představivosti, abyste v ruinách viděli velkolepost města, které zde kdysi stávalo. Údajně dnes nemají peníze na dokončení vykopávek a tak je odkryto jen asi 10%, přesto je to velice hezké místo, které vám umožní udělat si lepší představu o tom, jak se kdysi v římském městě žilo.

Určitě bych sem nejela jen kvůli ruinám v Lixus, ale pokud budete někde poblíž, udělejte si odbočku (z Larache je to pár minut, asi 5 kilometrů, taxíkem se sem dostanete za 20 dirhamů). Je to tady čisté, upravené a hezké, zvlášť díky tomu, že je Lixus umístěn na kopci s výhledem na řeku.

Vzhledem k poloze a nedostatku stínu si v horkých letních dnech nezapomeňte vzít dostatek vody, opalovací krém a klobouk!Dosaženo 250 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 4*: 4">
4 /5 stars

Krásné ruiny starobylého města Lixus

dne 2015-03-24 17:38:03

Lixus leží na vysokém kopci a má výhled na okolní krajinu. Zajímavé je, že moře kdysi sahalo až k Lixusu, ale dnes je až 4 kilometry daleko! Kolem Lixusu tak dnes teče už jen řeka :-)

Pravděpodobně zde budete jediní turisté, což je o to lepší, protože budete mít celý areál jen pro sebe a můlžete naplno rozehrát svou představivost.

Lixus původně patřil Féničanům, kteří zde měli město před 3000 lety! Později město padlo do rukou Kartágu (asi 600 let před naším letopočtem) a město vzrůstalo jako obchodní přístav zejména pro obchod se zlatem, otroky a slonovinou. Těsně před začátkem našeho letopočtu pak Lixus ovládli Římané.

V areálu je toho vidět docela hodně, především chrám, několik krásných domů se sloupy, mozaikami a skvělým umístěním s výhledem na město. Uvidíte tady také kasárna a zbrojírnu a také ruiny římského fóra. Hezké jsou i malby na lavičkách v lázních.

Lixus nám učaroval především díky své poloze, výhledu a absolutnímu klidu, který jsme tady měli, což se na jiných archeologicky atraktivních místech obvykle nestává. Díky tomu jsme si výlet sem opravdu maximálně užili!Dovolená Lixus

Zaujal vás náš článek o destinaci Lixus v Maroku? Chtěli byste sem vyrazit na zájezd? Klikněte sem a podívejte se na nabídku aktuálních zájezdů či akčních Last minute, které Lixus nabízí a vyražte ve vámi vybraném termínu a za cenu, která vám bude vyhovovat! Dovolená v Maroku je skvělá volba!