Erg Chebbi tvoří krajina kolem oázy Merzouga.

Najdete zde až 150 metrů vysoké obří písečné pohyblivé duny, které jsou typické pro část Sahary. Duny během dne mění barvu od růžové až zlaté ke krvavě rudé.

Žije zde mnoho druhů ptáků – například pouštní vrabci pěnice egyptské nebo lelkové. Vyskytují se tu i hejna plameňáků, které láká mělké jezero, které se zde vytvoří každoročně díky jarním dešťům.

V oblasti se natáčela část filmu Mumie.

Poušť u Erg Chebbi

Poušť u Erg Chebbi

Erg Chebbi je krásnou oblastí, ale začíná zde být až příliš velký turistický ruch. Vyrostly tu luxusní hotely, hlavně v okolí Merzougy a Hassilabiadu. Stále zde však najdete i místa klidu, kde si lze vychutnat jedinečnost Sahary.

Písečné duby v Erg Chebbi

Písečné duny Erg Chebbi se nacházejí v jihovýchodní části Maroka v blízkosti alžírských hranic a jsou nejvyššími dunami v Maroku. Na plošině dlouhé a široké několik desítek kilometrů s malými černými kameny, kterým se říká hamada, náhle stoupá písek do výše až 150 metrů. Tyto hory písku bývají ze všech stran obklopeny zpustlou přírodou a jejich existence dala vzniknout mnoha legendám, které si místní lidé vyprávějí. Jedna z nich říká, že duny v Erg Chebbi jsou božím trestem za to, že obyvatelé města Merzouga odmítli poskytnout přístřeší ženě s dítětem během místního festivalu. Bůh proto seslal písečnou bouři, jež město zasypala pískem.

Karavana u Erg Chebbi

Karavana u Erg Chebbi

Na úpatí dun se nachází několik malých vesniček s mnoha hotely a penziony.

Pouštní duny dokáží několikrát za den změnit barvu, od růžové přes zlatavou až po rudou. Je nádherné zd přenocovat ve stanu a pozorovat noční oblohu. Přes den můžete sledovat pouštní ptáky. Objevíte tu písečné růže, zkameněliny i minerální doly. Nedaleko minerálních dolů M´Fis můžete navštívit bývalou francouzskou vesnici. Do dun můžete vyjet na velbloudu a spát v beduínském stanu. Naskytne se vám možnost sledovat východ a západ slunce. Můžete třeba vyšplhat na nejvyšší dunu, kde se dá i lyžovat.

Turistický kemp při výletu do pouště u Erg Chebbi

Turistický kemp při výletu do pouště u Erg Chebbi

Zajímavá místa v okolí Erg Chebbi

Několik kilometrů od Taouz je vidět pohoří Kfiroun. Zde ve skalách najdete staré malby.

Nedaleko městečka Marzouga, které leží přímo na úpatí dun, se nachází pravé saharské jezero Dayet Sriji. Je slané a přitahuje hejna plameňáků i dalších vodních ptáků.

Za návštěvu stojí vesnička Khamlia, kde žijí potomci senegalských otroků Gnawa. Jsou známí svým specifickým hudebním stylem. Jedná se o duchovní hudbu promlouvající do duše. Gnawa jsou sice dávní muslimové, ale zachovali si ještě staré rituály z doby před islámem. V červenci pořádají hudební festival. Khamlia se stala také výchozím bodem pro zkoumání pouště a pozorování ptáků.

Jezero Dayet Sriji

Jezero Dayet Sriji

Celá oblast začíná již v Rissani, což je poslední velká vesnice vzdálená asi 40 kilometrů západně od Erg Chebbi. Rissani bylo v 8. – 14. století samostatným královstvím, známým jako Sijilmassa. Království prosperovalo hlavně díky procházejícím karavanám. Dnes se tu nachází muzeum, zajímavý trh, souk. Třikrát týdně zde pořádají trh s ovcemi a osly.

Kolem města vede turistická trasa, kde kromě tisíců datlových palem narazíte na množství kasbahů. V talutu končí asfaltová silnice a dál můžete pokračovat jen na offroadu. Bude to zajímavý výlet krásnou oblastí.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 5 hvězdy
    5 / 5 (3 )
  • 100%
  • (3)

Summary:

Dosaženo 250 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 5*: 5">
5 /5 stars

ÚŽASNÝ zážitek v poušti!!!

dne 2015-04-15 18:54:46

Nemá smysl se tady nějak extra rozepisovat a celé to pitvat, protože to asi stejně ani nejde všechno popsat. Kdyby to šlo, nahrála bych tady aspoň krátké video, které dcera z výletu do Erg Chebbi sestříhala, protože by aspoˇtrošku mohlo přiblížit tu nádheru tohoto místa. Náš výlet byl na 4 dny a viděli jsme toho TOLIK, že je to až neskutečné. Soutěsky, horské průsmyky, palmárie spoustu skvělých lidí, obrovské písečné duny, poušt ze sedla velblouda, tradiční tance po západu slunce, překrásnou noční oblohu s padajícími hvězdami a řadu dalších věcí, na které si v té záplavě vzpomínek a dojmů ani nemohu vzpomenout. Pokud pojedete do Maroka, tohle je něco, co MUSÍTE zkusit a zažít, nedokážu si představit, že bychom tento výlet nepodstoupili.Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 5*: 5">
5 /5 stars

Zážitek na celý život!

dne 2015-02-02 16:37:57

Mým snem bylo vždycky prožít nějaké dobrodružství na Sahaře. Vždycky jsem snil o tom, že pojedu s karavanou přes poušť. jakkoli naivní ty představy/sny byly, tak jakmile jsem zjistil, že poletíme do Maroka, bylo mi jasné, že je tady šance, že se mi můj sen může aspoň částečně splnit!
Od chvíle, kdy nás řidič vyzvedl v Marrákeši v hotelu, moje netrpělivost a očekávání rostlo do závratných výšek a nemohl jsem se dočkat toho, co se bude dít. Měli jsme soukromého průvodce, takže jsem jel jen já a moje žena a průvodce, což bylo skvělé, protože celý zážitek byl velmi osobní a tichý (žádné davy lidí, řev dětí a podobně). navíc nám to umožnilo našeho průvodce poznat více a pomohlo nám to se s ním domluvit na všem tak aby to maximálně odpovídalo našim představám a požadavkům. Když jsme se pak na konci dobrodružství loučili, normálně se nám po něm stýskalo, stal se z něj regulérní kamarád...
Samotný výlet byl neskutečný, cesta přes hory, úžasní lidé, které jsme potkali a které nám průvodce představil (chovali se k nám ,jako kdybychom byli z jejich rodiny!), celá berberská kultura, kteoru jsme mohli poznat a pak samozřejmě to hlavní - poušť, projížďky na velbloudech, západ slunce nad nekonečnými písečnými dunami, divoké opice, soutěsky, kasby... ještě teď mám slzu v oku, když si vzpomenu na tu nádheru, kterou msem měl tu čest prožít.
Pokud bych mohl, jel bych okamžitě znova, stálo to za každou korunu a určitě vřele výlet do pouště u Erg Chebbi doporučuju všem, kdo mají aspoň trošku dobrodružného ducha! Je to zážitek na celý život!Dosaženo 100 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 5*: 5">
5 /5 stars

Sahara

dne 2015-01-26 01:56:25

S mym pritelem jsme meli nezapomenutelnou cestu do pouste. Nemuzu slovy ani vyjadrit, jak se nam to libilo a jak jsme vdecni nasemu pruvodci Omarovi za vsechny mile slova a rady a informace ktere nam poskytnul. Je videt, ze svou praci dela s laskou a ze si vazi klientu a to je to hlavni. Nikdy nezapomenu na nasi veceri v pousti, spani v berberskem stanu u taboraku a divani se na nocni oblohu s miliardou hvezd ktere v cesku nikdy tak jasne neuvidim. Sahara je nadherne misto a musite ji videt na vlastni oci!Dovolená Erg Chebbi

Dovolená v destinaci Erg Chebbi? Dobrá volba! Podívejte se na aktuální nabídku zájezdů a nebo na akční Last minute, které jsou nyní k dispozici. Podívejte se i na nabídku zájezdů do Maroka a vyberte si ze všech dostupných možností!