Ceuta je město ležící na poloostrově na pobřeží Středozemního moře. Spolu s městem Melilla patří k autonomním oblastem Španělska na území Maroka.

Většinu obyvatel tvoří španělští muslimové, Maročané berberského původu a uprchlíci. Ceutu totiž využívají emigranti k nelegálnímu přechodu na území EU. Se španělským Algecirasem je spojena trajektem, který emigranti zneužívají. Arabský název pro město je Sebta, to vzniklo z latinského Septem – sedm. Ceuta totiž leží na výběžku sedmi vrchů. Jedním z nich je hora Monte Hacho, která je podle řecké mytologie označována za jeden z Herkulových sloupů. Druhým je protější gibraltarská skála. Turistickým lákadlem je Parque Marítimo del Mediterráneo.

Ceuta je stejně tak jako Melilla autonomním městem Španělska na území Maroka. Město často využívaji Afričané pro ilegální migraci do zemí EU.

Ceuta z Monte Hacho Ceuta z Monte Hacho

© Michel Piccaya / Shutterstock.com

Město má bohatou a dlouhou historii, která sahá až do 5. století před naším letopočtem. Strategické umístění Ceuty vytvořilo z města rozhodující bod pro mnoho kulturních, obchodních a vojenských událostí. Město neslo název Abyla a sídlili zde Kartaginci. V roce 42 před naším letopočtem se města zmocnili Římané a poté postupně patřilo Vandalům, Vizigótům Byzantikám a naposledy Arabům. V roce 1950 se Portugalsko spojilo v personální unii se Španělskem a Ceuta patřila Španělsku. Po znovurozdělení obou států bylo město pod španělskou nadvládou. V roce 1780 se sjednalo přátelství mezi Španělskem a Marokem. Maroko si v roce 1978 nárokovala právo na město a v roce 1994 byla schválena automomie Ceuty.

Ceuta je dnes obehnána dvěma ploty vysokými 3 metry, hlásiči pohybu, infračervenými kamerami a policejními hlídkami. Je tomu tak proto, že město se stalo cílem mnoha Afričanů a místem možného přechodu do zemí EU.

Dominantou města je hora Monte Hacho. Na jejím vrcholu stojí pevnost Fortaleza de Hacho se španělskou vojenskou základnou.

K dalším zajímavým místům patří klášter Ermitage San Antonio, katedrála Cathedral of Ceuta a památník Franco, postavený v roce 1936 na počest získání kontroly Španělska nad severní Afrikou.

Městké zdi v Ceutě

Městké zdi v Ceutě

K největším turistickým lákadlům patří Parque Marítimo del Mediterráneo, který vznikl v roce 1995. Je to přímořský park, kde turisté narazí na umělé pláže, bazény, vodopády, mosty, sochy a napodobeniny hradů. Najdete zde i kasino, dětské hřiště, restaurace a kavárny.

Ceuta návštěvníkům nabízí krásné pláže a čisté moře.

Zajímavosti v blízkosti města

 • asi 28 kilometrů od města leží Gibraltar
 • Circuito de Jerez leží asi 111 kilometrů od města
 • Maják Europa Point asi 25 kilometrů
 • Mešita Ibrahim al Ibrahim 25 kilomtrů
 • Jeskyně svatého Michala 26 kilometrů
 • Eastern Beach Gibraltar 29 kilometrů
 • Moorish Catle 28 kilometrů
 • Tétouan 36 kilometrů
 • Hodnocení uživatelů

 • Hodnocení: 4 hvězdy
  4 / 5 (1 )
 • 80%
 • (1) Recenze

Summary:

Dosaženo 100 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 4*: 4">
4 /5 stars

Příjemné město, které stojí za návštěvu. Pozor - s Marokem má společného jen velmi málo

dne 2014-11-29 04:50:27

Pokud byste byli v severním Maroku a nebo na jihu Španělska, tak si do Ceuty zajeďte a věnujte jí den svého času. Nabízí docela dost zajímavostí, ať už z hlediska historického, politického a nebo už jen kvůli několika hezkých atrakcí tady či možnosti nakoupit v jednom z mnoha obchodů. Na minimálně jeden den tady je zábavy až až.

Ze zajímavostí ve městě bych doporučila následující:

1. vyhlídka na město, kam vás zavezou taxikáři. Je vidět Ceuta, hory kolem a na druhé straně Gibraltarský průliv s Gibraltarskou skálou na druhé straně. Zpět do města se můžete projít přes park kolem oblázkové pláže.

2. El Conjunto Monumental - krásné a masivní obranné zdi města, kde se můžete procházet a obdivovat úsilí, které na jejich výstavbu muselo být vynaloženo. Určitě doporučuji pronajmout si průvodce, který vám řekne spoustu informací, o které jinak přijdete.

3) Středomořský park (The Parque Marítimo del Mediterráneo), což je park se třemi umělými jezery napájenými z moře (takže slaná voda), které jsou využívány k plavání. Okolo jezer jsou krásné udržované zahrady a místa, kde se můžete opalovat a odpočívat. Je zde několik restaurací a barů a také stánků s občerstvením. Uprostřed areálu stojí hrad (kasíno). Dá se tady v pohodě strávit celý den odpočinkem, protože celý areál je moc hezky upravený a je tady docela klid. Navíc vstupné je jen 5 EUR/osoba, takže nic hrozného. Někteří lidé říkají, že tady bývá studená voda, ale nepřišlo nám to, já jsem docela zimomřivá a voda mi přišla příjemná.

Celkově se nám Ceuta moc líbila, za návštěvu určitě stojí, třebaže to není tradiční marocké město, ale je to prostě trošku něco jiného než města jako Marrákeš.Dovolená Ceuta

Ceuta je krásné místo, které stojí za návštěvu. Prohlédněte si proto zájezdy do destinace Ceuta či aktuální nabídku Last minute a vyberte si, co vás zaujme nejvíce! K dispozici jsou i další zájezdy do Maroka, stačí kliknout sem a vybrat si :-)