V centrální části Atlasu, poblíž městečka Azrou, najdete krajinu, kterou byste zde asi nečekali. V zelených jehličnatých hvozdech dovádějí opice a jediný cedrový les v Africe je domovem bezocasého makaka. Azrou dostalo své jméno podle skály, jež za ní stojí. Berberský výraz pro slovo skála je totiž právě azrou.

Azrou turistům poskytuje základní infrastrukturu, ale zachovává si svou neopakovatelnou atmosféru. Nejsou zde žádní neodbytní prodavači ani hoteloví dohazovači. Dostat se sem můžete autobusem z nedalekého Fésu.

Makak u Azrou

Makak u Azrou

Asi v polovině cesty stojí bývalé franzouzské lyžařské středisko a krajina se začíná měnit z okrového pouštního odstínu do odstínu zelené zahrady. Směrem k horám přibývá zeleně a ubývá Arabů. Azrou se stalo místem, kde žijí Berbeři. Rozkládá se tu také největší souvislý les v severní Africe.

Cedrové lesy nedaleko Azrou

V horách u Azrou se dodnes zachovaly zbytku povodního ekosystému. Žije zde mnoho vzácných živočichů a rostlin, z nichž některé jsou na seznamu ohrožených druhů. Nejznámější zdejší raritou jsou poslední velké cedrové lesy na světě. O cedrech se zmiňuje nejstarší literární památka – Epos o Gilgamešovi a je vzpomínaný i v bibli. Ze dřeva těchto stromů byl postaven První a Druhý chrám v Jeruzalémě. Féničané z něho stavěli své lodě a pro Egypťany byl zdrojem oleje a pryskyřice k mumifikování faraónů.

Turisté, kteří navštíví Azrou, se obvykle zastavují v malém parku u stromu Cedre Gouraud. Stáří tohoto stromu se odhaduje na 800 let a je to skutečný veterán mezi zdejšími cedry. Dosahuje výšky 53 metrů a jeho obvod v nejširším místě 10 metrů.

Cedry v Maroku rostou nejvíce ve výšce okolo 2000 metrů. Vyskytují se tu i jiné stromy jako například duby, túje a izolovaně i vzácné černé jalovce, s kmeny širokými okolo jednoho metru. Pryskyřice, která z jalovců vytéká, se přidává do arabského tabáku, a tak mu dodává omamnou vůni.

Cedrový les u Azrou Cedrový les u Azrou

© Roaming Around The World, www.roamingaroundtheworld.com

Kromě vzácných cedrů jsou zdejší raritou i početné tlupy endemických makaků magotů. Je to jediný druh makaků žijících mimo Asii. Tyto opice jsou, na rozdíl od ostatních druhů makaků, plaché. Žijí zde i další zajímavá zvířata. Můžete spatřit užovku maurskou, která sice vypadá velmi nebezpečně, ale je neškodná. Velmi vzácným je zlatý šakal. Velké šelmy zde nežijí, takže táboření ve volné přírodě není nebezpečné.

Ani výlet do okolní přírody není pro turisty nijak náročný. V lese u Azrou se můžete pohybovat pouze po úzkých stezkách, které často vedou přes krkolomné skalní serpentiny. Místní obyvatelé jsou přátelští a může se stát, že vás pozvou do svých stanů na šálek tradičního mátového čaje.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 4 hvězdy
    4 / 5 (1 )
  • 80%
  • (1) Recenze

Summary:

Dosaženo 100 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 4*: 4">
4 /5 stars

Příjemná procházka, vhodné pro děti

dne 2015-04-04 01:31:52

Velmi klidné prostředí, které je zajímavé hlavně pro děti díky tlupám nenechavých makaků. Dají se krmit (dobroty můžete koupit za 5 dirhamů) a když jim dáte lahev s vodou, umí si ji sami otevřít. Je vidět, jak jsou chytří. Jen pozor na vaše věci! Jednomu pánovi ukradli mobil, vyskákali s ním nahoru a když zjistili, že se nedá jíst, tak jej hodily dolů :) Mobil se rozsypal, ale přežil, akorát na něm má pán hezké otisky zubů :))
Mají tady v nabídce taky projížďky na koních, ale samozřejmě se můžete i procházet. Lesy jsou moc hezké a voňavé.
K dispozici je i řada obchodů se suvenýry.Dovolená Azrou

Chcete-li vyrazit na dovolenou do Maroka a zajímá-li vás přímo destinace Azrou, podívejte se na aktuální nabídku zájezdů, které sem míří! K dispozici je celá řada zájezdů do Maroka a podívat se můžete také na aktuální nabídku Last minute zájezdů. Neváhejte, dovolená v Maroku je bezva!