I přes to, že Kubu obklopuje oceán a dalo by se předpokládat, že jako u většiny takových zemí budou v jídelníčku bohatě zastoupeny ryby a mořské plody, není tomu tak a převažuje konzumace vepřového a drůbežího masa nebo také masa hovězího.

Pokud patříte mezi milovníky masa, budete na Kubě v tomto směru určitě spokojeni. Masa se nejčastěji marinují a grilují. Nejoblíbenější jsou marinády pomerančové a citrónové, které Kubánci používají také jako zálivku na zeleninu nebo sladké brambory.

Typické kubánské jídlo Congri - grilované maso s rýží s černými fazolemi

Typické kubánské jídlo Congri – grilované maso s rýží s černými fazolemi

Co se týká zeleniny, ta je v pokrmech zastoupena velmi málo. Nejvíce jsou používána rajčata, papriky a česnek.

Zajímavostí kubánské kuchyně jsou divoké banány, které se připravují jak na slano (jako zelenina), tak i na sladko a nejčastěji se podávají smažené.

Typické kubánské menu

Obvyklé menu kubánské kuchyně začíná ovocným salátem (grapfruit, pomeranč, ananas a mandarinky), typická je také hustá polévka (frijoles negros), jako hlavní chod je podáváno kuřecí nebo vepřové maso, přílohou bývá nejčastěji rýže s tmavými fazolemi (moros y cristianos) nebo kubánské sladké brambory (boniatos).

Polomilla steak - maso s černými fazolemi

Polomilla steak – maso s černými fazolemi

Často se v kubánské kuchyni používají také hlízy zeleniny (yuca, malanga – podobná bramborám, boniato). Oblíbeným dezertem je kvajávová marmeláda s měkkým sýrem (guayaba noc queso) nebo také kandovaná papája s tukovým pečivem (bunuelos), či moučníky s ananasem (dorty), koblihy nebo karamelový krém Flan. Kubánci cukrem rozhodně nešetří, takže vše je opravdu hodně sladké.

Po jídle bývá podávána silná černá káva, také s velkým množstvím cukru.

Jako koření se nejvíce používá již zmiňovaný česnek, pepř, oregano, paprika, kmín, bobkový list a sofrit – směs pepře, cibule, česneku a oregana, s trochou olivového oleje.

Typická kubánská jídla

  • Polomilla steak – smažené vepřové maso s černými fazolemi, cibulí a petrželkou
  • Congri – pečené vepřové maso s černými fazolemi a rýží
  • Aroz morro – rýže s fazolemi

Pečivo

Z pečiva na Kubě moc velký výběr není, obvyklý je bílý chléb ve tvaru veky, občas je někde možno koupit i jiný tvar chleba, ale chuť je většinou velmi podobná.

Nápoje

Z nápojů stojí za zmínku zejména koktejly, které se často připravují z kubánského rumudaikiri, mojito, cuba libre (název tohoto koktejlu vznikl, když si američtí vojáci připíjeli na svobodnou Kubu, do té doby se tento nápoj nazýval Bacardi&Coke neboli česky Bacardi a kola) a další. A rumem se v nich rozhodně nešetří.

Cuba Libre - rum Bacardi s kolou

Cuba Libre – rum Bacardi s kolou

Pivo se zde pije také v hojné míře a má příjemnou chuť.

Z nealko nápojů jsou to pak nápoje z čerstvého ovoce, nealko koktejly, Guarapo (pro Kubu velmi typický nápoj z odstředěné nebo lisované cukrové třtiny), nápoj z kokosových ořechů, silná černá káva.

V pouličních stáncích je pak možno také koupit refresco, což je buď sirup nebo nápoj v prášku, rozpuštěný ve vodě a vychlazený. Chuťově je podobný našemu Vitacitu.

Guarapo - nealkoholický nápoj z cukrové třtiny

Guarapo – nealkoholický nápoj z cukrové třtiny

Kde se na Kubě stravovat?

Pouliční stravování

Jako turista máte možnost se stravovat v pouličních stáncích, zde je možno zakoupit studené sendviče, hot dogy, bulku s teplým mletým masem a pizzu con quesso (placka o velikosti a tloušťce našeho bramboráku, potřená rajčatovým protlakem a posypaná sýrem, občas doplněná o šunku a cibuli).

Restaurace

Další možností, jak se na Kubě stravovat, jsou pak restaurace, kterých je hned několik druhů. Jednak jsou to pizzerie, určitě zde však nečekejte stejný výběr pizzy, jako je tomu v Evropě, jedná se spíše zase o obvyklou pizzu con quesso.

Pak jsou zde státní veřejné restaurace nebo soukromé restaurace, kde je kromě pizzy na výběr z aroz morro (rýže s černými fazolemi), okurkového či rajčatového salátu a pokrmů s masem (bistek). Maso je na Kubě velmi ceněno, proto se nedivte, pokud se na Vás budou nechápavě dívat, když maso nedojíte nebo jej budete obírat od tučných kousků. Co Vás možná překvapí, je to, že personál kolem Vás nebude nikterak běhat a na vše si budete muset počkat.

Stravování v casa particular

Poslední možností, jak se na Kubě můžete stravovat je požádat o přípravu jídla v case particular, ve které bydlíte. Zde se rozhodně najíte mnohdy více a za méně peněz než v restauracích, jídlo bývá většinou dobré a kvalitní.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená na Kubě

Dovolená na Kubě? Dobrá volba! Na nic nečekejte a prohlédněte si aktuální nabídku zájezdů a akčních Last minute, které jsou nyní k dispozici. Zájezdy na Kubu vám jistě učarují!