Oficiálně se většina Kubánců označuje za ateisty. Vliv křesťanství byl v minulosti potlačován komunistickým režimem a v roce 1962 Fidel Castro vyhlásil „ateistický stát“. Od roku 1969 byly na Kubě zakázány dokonce i Vánoce, které byly obnoveny až v roce 1998, po návštěvě papeže Jana Pavla II. Od roku 1991 byl umožněn vstup do komunistické strany křesťanům a v roce 1992 pak byla vyhlášena náboženská svoboda.

V největší míře je zde zastoupena římsko – katolická církev, santería a protestanti.

Křesťanství přišlo na Kubu s příchodem Španělů. Otroci dovážení z Afriky sebou přinášeli vlastní náboženství. Černošští obyvatelé byli sice nuceni přijmout křest, ale dále vyznávali svá náboženství a odtud pochází santería. Toto náboženství údajně dnes uznává 80% kubánských obyvatel.

Iglesia Nuestra Seňora de la Merced Iglesia Nuestra Seňora de la Merced

© Stefano Ember / Shutterstock.com

Křesťanství a santería mají společný například výklad o vzniku světa. Katolíci uctívají Boha a svaté, santería má orishe. Charakteristickým prvkem rituálů santeríe jsou oběti, nejčastěji v podobě zvířete, čímž se santería podobá aztéckým obřadům. Při rituálech hraje důležitou roli také tanec za doprovodu hudby.

Není problém rituálům přihlížet, pro Kubánce je to jedna z možností, jak si vydělat peníze. Turisté jsou totiž mnohdy ochotni velmi dobře zaplatit, aby mohli sledovat obřad tohoto náboženství, opředeného mnoha mýty.

Mezi slaběji zastoupené církve patří ruské pravoslaví, budhismus , je zde i funkční židovská obec.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená na Kubě

Máme pro vás aktuální zájezdy na Kubu a taky řadu Last minute dovolených na Kubě. Tak neváhejte a vyberte si tu nejzajímavější nabídku - dovolená na Kubě se vám bude líbit!