Zemědělské a průmyslově bohaté město Pistoia založili už Římané. Vždy však stála ve stínu Luccy a Florencie. V roce 1177 se stala svobodnou městskou obcí a prožila krátkou dobu rozkvětu, kterou roku 1251 ukončila Florencie. Dějiny Pistoie v následujících dobách poznamenaly neustálé střety guelfů a ghibellinů. V roce 1306 bylo město po jedenáctiměsíčním obléhání dobyto a vypleněno Luccany a Flotenťany. Ztratilo své opevnění i věže. Roku 1530 byla Pistoia přičleněna k vévodství toskánskému (Toskánsko).

Pistoia

Pistoia

Staré město v okolí Piazza del Duomo naštěstí zůstalo uchráněno při bombardování za 2. světové války, a proto zde návštěvníci mohou dodnes obdivovat krásné stavby – Duomo San Zeno, baptisterium, Palazzo Pretorio a Palazzo Comunale.

Při prohlídce mnoha krásných kostelů určitě nevynechejte Sant´Andrea, ve kterém se nachází nádherná kazatelna z roku 1297 od Giovanniho Pisana. Za návštěvu stojí taktéž středověká nemocnice Ospedale del Ceppo.

Piazza del Duomo

Piazza del Duomo

Dřívější obyvatelé Pistoie nechvalně prosluli násilím a intrikami mezi dvěma znepřátelenými pistoiskými frakcemi Bianchi a Neri (Černí a Bílí). Jejich oblíbenou zbraní byla malá dýka zvaná „pistoia“.

Zajímavá místa Pistoie

Battistero di San Giovanni

Osmiboká stavba baptisteria s pásovým mramorovým obložením vznikla v letech 1338 – 1359 podle projektu Andrey Pisana.

Battistero di San Giovanni

Battistero di San Giovanni

Uvnitř najdete díla Tommasa a Nina Pisano. Pěkný je rovněž dřevěný portál ve stylu rané renesance.

Duomo di San Zeno

Trojlodní chrám s přísně členěnou fasádou a 67 metrů vysokou zvonicí, přestavěnou z někdejší langobardské strážní věže, jež je zároveň jedinou zachovanou věží ve městě.

Duomo di San Zeno

Duomo di San Zeno

Majolikové kazety v prostředním oblouku jsou dílem Andrey della Robii. Uvnitř se nachází zajímavý cenný stříbrný oltář sv. Jakuba (1287 – 1456), jenž je velkolepým dílem několika generací italských stříbrotepců a sochařů.

Ospedale del Ceppo

Nemocnice zřízená pro účely dobročinné organizace založené ve 13. století. Jméno „ceppo“ znamená vydlabaný kmen stromu, do něhož se sbíraly almužny.

Ospedale del Ceppo

Ospedale del Ceppo

Za prohlídku stojí majolikový vlys vypracovaný v roce 1514 podle Brunelleschiho předlohy dílnou della Robii, pro nově zřizovaný portikus nalezince. Zobrazuje skutky milosrdenství, například oblékání chudých, ubytování poutníků nebo rozdávání jídla hladovějícím.

Palazzo Comunale

Stavba paláce pro radnici byla ukončena roku 1294 pod dohledem stejného starosty, jenž ve Florencii nechal postavit Palazzo Vecchio. V průběhu 14. století byla radnice – už tak jedna z největších v Toskánsku – ještě rozšířena. Fasáda je vertikálně rozdělena podél pěti os, tvořených arkádami lodžie a sloupky dvouobloukových a nad nimi pak tříobloukových oken. Uvnitř vás zaujmou fresky z 15. a 16. století.

Palazzo Comunale

Palazzo Comunale

Sídlí zde rovněž Museo Civico, vystavující mimo jiné jezdeckou bronzovou sochu od Martina Mariniho, narozeného roku 1901 v Pistoie.

Pieve Sant´Andrea

Původní stavba kostela pochází z 9. století, o čemž svědčí části fasády v pisánském stylu se slepými arkádami a ornamentálními vlysy. Ve 12. století byl kostel výrazně rozšířen.

Pieve Sant´Andrea

Pieve Sant´Andrea

Uvnitř se nachází známá kazatelna Giovanni Pisaniho (1298 – 1301) s vyobrazením výjevů z Kristova života. Pisano je také autorem dřevěného krucifixu vpravo za prvním oltářem.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená Pistoia

Zaujal vás náš článek o destinaci Pistoia v Itálii? Chtěli byste sem vyrazit na zájezd? Klikněte sem a podívejte se na nabídku aktuálních zájezdů či akčních Last minute, které Pistoia nabízí a vyražte ve vámi vybraném termínu a za cenu, která vám bude vyhovovat! Dovolená v Itálii je skvělá volba!