Marsala – už jen jméno tohoto města je básní samo o sobě. „Marsa al Allah“, Alláhův přístav – tak nazvali město Arabové. Výroba světoznámého dezertního vína Marsala naopak nemá arabský původ, založil ji totiž v roce 1773 Angličan John Woodhouse s cílem vytvořit konkurenci portskému vínu. Řada lisoven zvaných bahli nabízí ochutnávky, takže můžete posoudit, zda se mu to podařilo nebo ne (podle mne nikoliv, přesto jsem na Sicílii lepší víno nepil 🙂 ).
Centrum města v okolí Piazza della Repubblica a Duomo San Tomaso je z větší části barokní, pobřežní promenáda je však smutná a nudná.
Moderní město kopíruje původní římskou osadu s bránou, jež existovala ještě v roce 1887. Zachovaly se jen zbytky starověkého Lilybaeum.
Ve městě žije zhruba 85 tisíc obyvatel.
Pamětihodnosti Marsaly
Museo Archeologico Baglio Anselmi
Muzeum je umístěno v prostorách bývalé lisovny vína u Capo Boeo. Nejvýznamnějším exponátem jsou fragmenty punské válečné lodi z 3. století před naším letopočtem. Dále jsou zde vystaveny prehistorické nálezy z fénického města Motya (Mózia).
Mazzara del Vallo
V největším rybářském přístavu Sicílie zůstala až do současnosti živá arabská minulost ostrova. Nedaleko přístavu leží čtvrť Kasbah s orientální atmosférou a parní lázně Hammam. Dóm, vystavěný v románském stylu Normany, byl v roce 1694 velkoryse přestavěn.
Kostel sousedí s krásným stinným parkem, na jehož východní straně se tyčí skrovné zbytky normanské pevnosti.