Každý návštěvník Říma se alespoň na chvíli zastaví u velmi známého místa, kterému se říká Španělské schody. Široké strmé schody vedou na elegantní náměstí Piazza di Spagna, ze kterého do dálky vybíhá Via Condotti. Je to ideální místo k posezení, k setkání nebo jen k pozorování lidí.

Španělské schody patří mezi největší a nejstarší schodiště svého druhu v Evropě. S myšlenkou postavit schodiště přišel kardinál Jules Mazarin, hlavní ministr krále Ludvíka XIV. K výstavbě však došlo až šedesát let po Mazarinově smrti, kdy francouzský velvyslanec Etienne Gueffier získal souhlas od papeže. Stavba proběhla v letech 1723 – 1726. Architektem byl Alessandro Apeci a stavitelem Francesco Sancti. Výsledkem je schodiště s 137 travertinovými stupni, zahradními terasami, které střídají rovné a zakřivené linie a dodávají pocit pohybu.

Pod schody stojí Fontana della Baraccia, poslední dílo Pietra Berniniho, otce slavnějšího Giana Lorenza. V 18. století se zde scházeli lidé, kteří se chtěli stát modely umělců v naději, že získají práci.

Španělské schody s fontánou Fontana della Baraccia a obeliskem

Španělské schody s fontánou Fontana della Baraccia a obeliskem

Místo přitahovalo návštěvníky a známé osobnosti ze zahraničí. V 18.století dostalo jméno Ghetto de l´inglesi (anglické gheto).

Když postojíte naproti schůdkům, po pravé straně spatříte dům, kde zemřel v roce 1821 romantický básník John Keats. Nyní je zde muzeum.

Každoročně se během dubna na náměstí a v jeho okolí pořádá módní přehlídka, tehdy bývají schody ozdobeny růžovými azalkami.

Jak vznikl název Španělské schody?

Pokud by vás zajímalo, odkud se vzal samotný název tohoto schodiště, pak jedna z verzí je, že se schodům takto říká, protože nedaleko nich je španělské velvyslanectví. Já si ale myslím, že daleko poetičtější je alternativní příběh, který říká, že v Římě bylo před nějakou dobou velmi populární vlastnit pejska rasy kokršpaněl. A právě v okolí schodiště byly oblíbené trasy na venčení těchto psích miláčků. No a právě odtud už je jen krůček k názvu dnes již světoznámého schodiště 🙂

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená Španělské schody

Láká vás Španělské schody? Hledáte-li zájezdy do destinace Španělské schody, které vás sem vezmou, podívejte se na aktuální nabídku zájezdů se zajímavými cenami. K dispozici je hodnocení jednotlivých nabídek, řada termínů a cen, ze kterých si můžete vybrat! Pro nabídku aktuálních zájezdů, které nabízí Španělské schody, klikněte sem a pro akční nabídky Last minute pak zase sem.