V byzantské době bylo město Stilo důležitým střediskem basiliánského mnišského řádu. Dominantou města je ostatně dodnes jeden z nejhezčích středověkých kostelů s kupolí nad křížení lodí. Stilo se prostírá uprostřed nádherné krajiny Kalábrie.

Stilo

Stilo

Nedaleko se 5. září 1568 narodil Tommaso Campanella. Tento dominikánský mnich měl silný sklon k realizaci svých sociálně politických idejí. Nebál se ani paktu s Turky, když se pokoušeli o povstání proti španělské cizovládě.

Pevnost ve městě Stilo

Pevnost ve městě Stilo

Celkem 27 let života strávil ve vězení. Ve svém stěžejním filozofickém díle „Civitas Solis“ (Sluneční stát) nastínil utopickou vizi obce, jež nezná soukromé vlastnictví a každému zaručuje práci, peníze i rozvoj jeho osobnosti.

Zajímavosti města Stilo

La Cattolica

Vysoko nad obcí Stilo se na strmém svahu tyčí malá byzantská stavba La Cattolica, podobná orlímu hnízdu.

La Cattolica

V 10. století byl kostel s kupolí nad křížením lodí a cihlovými stěnami postaven jako „katholikón“, tedy liturgické centrum okolních basiliánů. Díky stavební dokonalosti patří Cattolica k nejkrásnějším byzantským stavbám vůbec. Antické sloupy podpírají pět kopulí.

Monastero San Giovanni Theristis

Na sever od Bivongi se na odlehlém místě nacházejí zříceniny byzantského kláštera Monastero San Giovanni Theristis. Z baziliky z 11. století se zachovaly ještě postranní zdi a apsidy, v jejichž architektuře je možné rozeznat normansko-sicilské vlivy.

Monastero San Giovanni Theristis

Od roku 1995 tu žije ortodoxní mnich z hory Athos. Do té doby byl klášter vydán na pospas chřadnutí. Místo není žádnou turistickou atrakcí, spíše vyzývá k odpočinku, zamyšlení a rozjímání.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená Stilo

Chcete-li vyrazit na dovolenou do Itálie a zajímá-li vás přímo destinace Stilo, podívejte se na aktuální nabídku zájezdů, které sem míří! K dispozici je celá řada zájezdů do Itálie a podívat se můžete také na aktuální nabídku Last minute zájezdů. Neváhejte, dovolená v Itálii je bezva!