Roku 1091 přijel sv. Bruno z Kolína, na pozvání svého bývalého žáka papeže Urbana II., do Itálie. Místo aby nastoupil do funkce arcibiskupa v Reggiu, požádal zakladatel kartuziánského řádu, aby mohl zřídit nový kartuziánský klášter v lesní samotě pohoří. V lesích pak skutečně založil dva kláštery: Santa Maria del Bosco a San Stefano e Bruno, které tvoří hlavní zajímavosti městečka Serra San Bruno.
Všudypřítomná mírumilovná atmosféra okouzlí každého návštěvníka. Tento pocit získá na síle procházkou za zvuků potoka po poutní cestě obklopené bílými jedlemi a kaštany. Přibližně po půl hodině dojdete na tajemnou mýtinu. Sem vedou kroky mnohých poutníků i snoubenců. Zdejší pramen má prý zázračnou moc – léčí nemoci a plní přání.
Zajímavosti v Serra San Bruno
La Certosa San Stefano e Bruno
Dnešní Kartouza byla zřízena sv. Brunem původně pro bratry, kteří se starali o zemědělství a pečovali o nemocné. Po Brunově smrti zbyl pouze klášter La Certosa San Stefano e Bruno. Byl zcela zničen zemětřesením v roce 1783.
Roku 1853 byla kartouza přestavěna v novogotickém stylu. Návštěva kláštera není možná. Život kartuziánských mnichů představuje výstava v muzeu.
Santa Maria del Bosco
Na místě první kartouzy, kterou založil sv. Bruno koncem 11. století v lesích Serre, stojí dnes malý barokní kostel Santa Maria del Bosco. Od rybníka, v němž klečí socha světce, stoupá vzhůru široké schodiště. Nad místem panuje klid, ve vzduchu je cítit pryskyřice, opodál bublá malý potůček.
Naproti kostelu stojí barokní stavba, jež skrývá skalní jeskyni s hrobem sv. Bruna.
Lesní cesty lákají k ideálním procházkám.
Museo della Certosa
Muzeum Museo della Certosa skýtá pohled do uzavřeného světa kartuziánských mnichů.
Návštěvníky při prohlídce výstavy doprovází gregoriánský zpěv.