Autobus vozí turisty z města Capri na ostrově Capri nebo přímo z přístavu trajektů Mariny Grande do městečka Anacapri na úpatí Monte Salaro (589 metrů), kde je o něco klidněji než na pobřeží. Jede se po silničce plné serpentin, z níž, pokud se nebudete bát dívat, se otvírají krásné výhledy. Anacapri se nachází v nadmořské výšce 275 metrů. Zatímco v Capri převažují luxusní hotely, v Anacapri najdete více hotelů a restaurací střední kategorie.
Obec leží na západních svazích ostrova. Hlavní náměstí Piazza Vittoria je současně hlavní zastávkou autobusů a taxíků. Největší pamětihodností Anacapri je Villa San Michele, nacházející se na krásném místě se zahradou. Poskytuje nádherný výhled na Capri a Marinu Grande. Vydáte-li se z náměstí doprava ulicí Via Giuseppe Orlandi, dostanete se do starého města Anacapri. Za pěkným kostelem Santa Sofia začíná spleť malebných uliček restaurované čtvrti Le Boffe.
Anacapri je nejvýše položeným městem na ostrově Capri, ze kterého můžete buď lanovkou nebo pěšky vyrazit na jeho nejvyšší vrchol, zmíněnou horu Mount Solaro. Určitě si sem v rámci výletu zajeďte, vaše úsilí bude odměněno nádherným výhledem. Za jasného počasí se vám naskytne jedinečná možnost dohlédnout až do Neapole nebo na Vesuv.
Město Anacapri nabízí širokou škálu ubytování a běžně se na zdejších ulicích setkáte s ochutnávkou limoncella.
Zajímavosti Anacapri
Chiesa di San Michele
Malý barokní kostelík Chiesa di San Michele zdobí pěkná majoliková podlaha z 18. století od Leonarda Chiaiese, znázorňující vyhnání Adama a Evy z ráje.
Chiesa di Santa Sofia
Založení kostela Chiesa di Santa Sofia, jenž má dnes barokní fasádu, se datuje do roku 1510.
Je zde přechovávána relikvie sv. Antonína, patrona města Anacapri.
Grotta Azzurra (Modrá jeskyně)
K Modré jeskyni (Grotta Azzurra) vedou dvě cesty. Z přístavu Marina Grande vyplouvají větší motorové čluny (v létě se stříškou proti slunci) podél severního pobřeží ostrova. Před jeskyní pomohou takzvaní caprijští rybáři návštěvníkům přestoupit do malých veslic, kterými se dá proplout úzkým skalním otvorem do jeskyně. V jeskyni pak rybáři zapějí – pochopitelně za malý obolus – procítěnou neapolskou píseň. Celý podnik se stal čistě turistickou atrakcí, kterou je třeba brát s humorem.
Druhá, delší cesta je následující: autobusem se z přístavu vydáte do Anacapri, kde přestoupíte na jiný autobus jedoucí k jeskyni. Až sestoupíte po úzkém kamenném schodišti, zastavte se u baru přímo nad vstupem do jeskyně, odkud se dá krásně pozorovat čilý ruch před vchodem. Chcete-li být v jeskyni sami, musíte počkat, až odplují i ti poslední rybáři. Pak můžete přeplavat do jeskyně a mít její třpytivou modř jen sami pro sebe.
Villa San Michele
Vila Villa San Michele švédského lékaře a spisovatele Axela Muntheho dnes patří Švédsku. K vile se snoubí zahrada s mnoha rostlinami, které si Munthe přivezl ze svých cest.
Panorama je nezapomenutelné. V domě si můžete v rámci muzejní expozice prohlédnout římské busty.
Monte Solaro
Z Piazza Vittoria v Anacapri se dostanete ke stanici lanovky, jež vás za dvanáct minut vyveze na nejvyšší horu ostrova Capri Monte Solaro (589 metrů).
Na vrcholku se můžete občerstvit v restauraci nebo v baru. Dáte-li přednost pěšímu výstupu zahradami, vinicemi a ořechovými háji, pak si obujte pevné boty a počítejte přibližně s hodinou chůze.
Villa Damecuta
Půjdete-li pěšky z Anacapri k Modré jeskyni, udělejte si ve Via La Fabbrica odbočku k Ville Damecula, už kvůli jedinečnému výhledu, jenž se nad jeskyní otevírá. Kdysi impozantní Villa Damecuta, z níž se dodnes dochovaly pouze zbytky, kdysi patřila ke dvanácti vilám císaře Tiberia.
Severní poloha této vily svědčí o tom, že ji využíval jako letní rezidenci. Zříceniny poněkud zanedbaného areálu poskytují příjemné chladivé místo pro odpočinek. Na začátku dlouhé přímé chodby si povšimněte umělecky zpracované polokruhové zdi.
Villa Jovis
Z Piazzetty v Capri vede dobře značená stoupající cesta kolem krásných zahrad k někdejší vile Villa Jovis císaře Tiberia. Archeologický areál se prostírá v nadmořské výšce 296 metrů na svazích Monte Tiberio. Dosud bylo odkryto 7000 metrů čtverečních: císařské komnaty, lázně (thermy), prostory pro služebnictvo a cisterna na dešťovou vodu. Tento vícepatrový palác z 1. století v antice zřejmě obklopovaly husté lesy, parky a nymfea. Z vyhlídkové plošiny je krásný výhled na Neapolský záliv s městem Neapol a na Vesuv.
Na cestě k Ville Iovis se už před strmým výstupem nachází kavárna s pěknou vyhlídkovou terasou. Kousek před vchodem do areálu vily si můžete odpočinout v malé restauraci.
Villa Malaparte
Cihlově červená vila Villa Malaparte excentrického italského spisovatele a stavebníka Cuzia Malaparteho (1898 – 1957) se nachází na mysu Massulo, na půl cesty mezi Arco Naturale a útesy Faraglioni. Stavba započala v roce 1938. Malaparte si touto moderní vilou, jež svým tvarem připomíná lodní trup, chtěl postavit nezapomenutelný pomník.
Střecha domu je vlastně velikou terasou. Atraktivní prostředí vily přilákalo mnohé filmaře. Dnes je vila majetkem soukromé nadace a není přístupná veřejnosti. Obdivovat ji však můžete při okružní plavbě lodí.