Asi nejznámějším a nejnavštěvovanějším místem v italských Benátkách je Náměstí svatého Marka (Piazza San Marco), jež vzniklo někdy v 9. století.

Těžko uvěřit, že místo náměstí svatého Marka, které je odedávna politickým a náboženským srdcem Benátek, se dříve nacházela klášterní zahrada s potokem. Zatímco na východní straně náměstí se vyjímá oslňující Bazilika svatého Marka a Dóžecí palác, další majestátní budovy po jeho obvodu vytvářely úchvatné kulisy k procesím oslavujícím vítězné vůdce, hostující hodnostáře a slavnosti.

Náměstí sv. Marka (Piazza San Marco)

Náměstí sv. Marka (Piazza San Marco)

Západní konec náměstí nechal přestavět Napoleon, jenž tu zamýšlel zbudovat královský palác. Díky elegantním kavárnám, hrajícím orchestrům, dětem krmícím holuby, karnevalovým davům v kostýmech a v neposlední řadě i lávkám při záplavách zde dodnes panuje čilý ruch.

Výjimečnost Náměstí sv. Marka

Náměstí sv. Marka je nejníže položené místo ve městě. Je světově unikátní v tom, že je několikrát do roka (mezi říjnem a březnem) pravidelně zaplavováno. Když se rozezní varovné sirény, lidé vytahují nepromokavé holinky, obchodníci stavějí ochranné bariéry a městští metaři kladou na nízko položená místa dřevěná prkna. Benátky a laguna jsou vystaveny přílivu Jaderského moře, avšak výšku vody určuje souhra nízkého atmosférického tlaku, silného větru scirocco vanoucího z jihu a přirozeného přílivu podle fází měsíce.

Zatopené Náměstí sv. Marka

Zatopené Náměstí sv. Marka

Náměstí sv. Marka patří k nejzranitelnějším částem města. Protipovodňovou bariéru navrhovanou na rozhraní moře a Lida pokládají mnozí experti za zbytečnou a pro lagunu škodlivou, nicméně chystá se výstavba složitého odvodňovacího systému pro náměstí, prohloubení kanálů a zvýšení úrovně dláždění. Ostatně řada prací, které mají za cíl ochránit město před zničujícími vlivy moře, je v plném proudu již několik let.

Svatý Marek – patron Benátek

Přestože byzantský císař ustanovil patronem Benátek uctívaného svatého Theodora, mladá republika cítila potřebu vlastního světce. V roce 828 ukradli dva šikovní benátští kupci tělo sv. Marka z kláštera v Alexandrii. Před muslimskými strážemi je údajně ukryli pod vrstvu sádla. V Benátkách se jim dostalo triumfálního přivítání a příběh byl zvěčněn na četných obrazech a mozaikách.

Světcovy ostatky však zůstaly dlouho uloženy na neznámém místě, dokud se v roce 1094 jako odpověď na modlitbu zázrakem nevynořila z jednoho sloupu světcova ruka (místo označuje křížek nalevo od oltáře Nejsvětější svátosti v Bazilice sv. Marka). Sv. Marek nyní odpočívá pod hlavním oltářem. Všudypřítomného okřídleného lva, symbol sv. Marka, spatříte po celé republice coby znak benátské nadvlády. Často je vyobrazen se dvěma tlapami v moři a dvěma na souši, což vypovídá o geografii Benátek.

Co uvidíte na náměstí sv. Marka a v jeho okolí

Kromě Dóžecího paláce a Baziliky sv. Marka, kterým věnujeme samostatné články, na náměstí sv. Marka uvidíte i řadu dalších staveb.

Torre del´Orologio

Na horní terase obdivuhodné renesanční hodinové věže odbíjejí každou hodinu dvě obrovské bronzové sochy mouřenínů. Na svátek Tří králů a Nanebevzetí Páně zde můžete sledovat každou hodinu procesí Tří králů v čele s andělem.

Torre del´Orologio

Torre del´Orologio

Tvůrcům orloje byly podle pověsti vypíchnuty oči, aby nemohli zhotovit repliku.

Kampanila (Campanile)

Kampanila je „ta vysoká věž“ na náměstí sv. Marka. Vyvezete-li se výtahem na vrchol 98,5 metrů vysoké zvonice, otevře se vám ohromující podívaná na celé Benátky a benátskou lagunu.

Náměstí sv. Marka a věž Kampanila (Campanile) Náměstí sv. Marka a věž Kampanila (Campanile)

© Mariia Golovianko / Shutterstock.com

Někdejší maják, pozorovatelna a mučírna byly po náhlém zřícení v roce 1902 vybudovány podle plánů z 16. století.

Piazzetta

S náměstím sv. Marka přímo sousedí toto dlážděné náměstíčko, kdysi využívané jako zátoka pro čluny, které zde i dnes připlouvají na jedné ze zástávek vodní dopravy (na fotce vidíte vlevo vodu benátského kanálu).

Piazzetta

Piazzetta

Pokud budete chtít jet lodí právě co nejblíže k náměstí sv. Marka, budete vystupovat právě zde. V době rozkvětu republiky vítalo toto místo významné návštěvníky města.

Sloupy sv. Marka a sv. Theodora

Dva žulové sloupy se symboly světců vztyčil v roce 1172 Niccoló Barattieri na místě označovaném jako Piazzetta, které je jen pár kroků od náměstí sv. Marka.

Sloupy sv. Marka a sv. Theodora

Sloupy sv. Marka a sv. Theodora

Toto místo neslavně proslulo především tím, že se zde konaly veřejné popravy.

Piazzetta dei Leoncini

Od roku 1722 se na bývalém zeleninovém trhu, který je jen co by kamenem dohodil od hlavního benátského náměstí, krčí dvojice lvů z červeného veronského mramoru.

Socha lva na Piazzetta dei Leoncini

Socha lva na Piazzetta dei Leoncini

Café Florian

Údajně první kavárna v Evropě si uchovala původní dřevěné táflování, stoly s mramorovými deskami a zrcadla s bohatě zlacenými rámy z roku 1720. Je skutečně nádherná, uvnitř velkolepá a připomíná „staré časy“.

Café Florian Café Florian

© Gordon Bell / Shutterstock.com

Na chvíli se sem posaďte a dejte si aspoň kávu, nezruinuje vás to a můžete si vychutnat pohodlí a výhled na náměstí sv. Marka tak, jako již řada generací před vámi.

Giardinetti Reali

Stinné veřejné zahrady byly založeny za vlády Napoleona na místě doků a sýpek, hned u panoramatického nábřeží. Byť jsou hned vedle náměstí sv. Marka, jsou šikovně schovány, takže sem většina turistů nezamíří.

Giardinetti Reali Giardinetti Reali

© Jaione_Garcia / Shutterstock.com

Díky tomu se zde aspoň někdy dá najít troška klidu a v letních měsících také příjemného stínu.

Benátské zvony

Pět zvonů, hlasitě hlaholících z Kampanily po celém městě, udává Benátkám rytmus již celá staletí. Zvon Maleficio ohlašoval popravy, Nona zvonil v poledne, Trottiera pobízel koně šlechticů přijíždějících na shromáždění v dóžecím paláci a Mezza Terza oznamoval zasedání senátu. Maradona stále vyzvání o půlnoci.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená Náměstí sv. Marka (Piazza San Marco)

Náměstí sv. Marka (Piazza San Marco) je krásné místo, které stojí za návštěvu. Prohlédněte si proto zájezdy do destinace Náměstí sv. Marka (Piazza San Marco) či aktuální nabídku Last minute a vyberte si, co vás zaujme nejvíce! K dispozici jsou i další zájezdy do Itálie, stačí kliknout sem a vybrat si :-)