Kromě procházek ulicemi Benátek, kochání se mnoha nádhernými stavbami, paláci a tajuplnými zákoutími, či jen nasáváním úžasné atmosféry tohoto jedinečného města, stojí za to navštívit také jeho četné památky, jejichž provedení je z umělecké stránky dokonalé. Můžete zde narazit na domy ze čtyř architektonických období – byzantského, románského, gotického a renesančního. Hlavní turistickou atrakcí oblasti je vedle Baziliky Sv. Marka a zvonice okázalý Dóžecí palác, italsky Palazzo Ducale. Nachází se přímo na Náměstí sv. Marka.
Dóžecí palác je považován za jednu z nejkrásnějších a nejvýznamnějších staveb na světě. Stavět se začal v roce 1314. Je velkolepou směsicí byzantské, gotické a renesanční architektury. Sloužil jako oficiální sídlo 120 dóžat, jež vládlo Benátkám od roku 697 do roku 1797. V 9. století stával na tomto místě opevněný objekt, později nahrazený gotickou stavbou, která se navzdory požárům v 16. století dochovala dodnes.
O krásnější malířskou a sochařskou výzdobu paláce mezi sebou soupeřili takoví umělci jako Tizian, Tintoretto a Bellini a zejména architekti Antonio Rizzo a Pietro Lombardo. Poslední jmenovaný se zasloužil o vyšňořené vnitřní západní průčelí.
Palác měří na západní straně 75 metrů a na jižní straně 71,5 metrů. Jeho prohlídka se stala pro každého návštěvníka Benátek téměř povinností.
Síně jsou označeny panely s vysvětlivkami v angličtině a italštině a zabírají tři podlaží a několik křídel. Postupuje se podle červených šipek. Doporučuje se prohlídka Tajné cesty vedoucí místnostmi, jež v minulosti sloužily pro administrativní účely a jako mučírny.
Co nabízí Dóžecí palác (Palazzo Ducale)
Průčelí
Na náměstíčko a nábřeží shlíží elegantní průčelí. Zeď a lodžie nad arkádou tvořená 36 sloupy s hlavicemi z istrijského vápence jsou z kamene růžové a smetanové barvy.
Síň Velké rady
Stěny majestátní síně Velké rady pokrývají plátna oslavující benátská vítězství. Na obvodové liště je vyobrazeno 78 dóžat. Černý závěs zakrývá portrét zrádce Marina Faliera. Pravděpodobně nejrozměrnější olejomalba na světě vytvořená v letech 1588 – 1590 Jacopem a Domenikem Tinrorettem – Ráj – zachycuje údajně 800 postav.
Síň senátu
Členové senátu, který se scházel v přepychové síni, byli šlechtici pověřeni jednáním s dóžetem o zahraničních a obchodních záležitostech a válce. Čas odměřovaly jedny hodiny s čtyřiadvacetihodinovým ciferníkem a druhé se zvěrokruhem.
Vězení
Cely propojuje fascinující bludiště chodeb a schodišť na obou stranách kanálu. V roce 1756 se odtud slavnému vězni Casanovovi povedl dramatický útěk přes střechu. „Nové vězení“, jehož stěny pokrývají dojemné kresby a nápisy odsouzených, bylo používáno až do 40. let 20. století.
Most Vzdechů (Ponte dei Sospiri)
Jeden z nejslavnějších mostů na světě, most Vzdechů, představuje barokní skvost z počátku 17. století. Vede do palácového vězení a údajně přiměl odsouzence povzdechnout si při posledním pohledu na oblohu a moře.
Zlaté schodiště
Přepychové zlaté schodiště uvádělo čestné hosty do druhého patra. Jméno dostalo podle klasických štuk pokrytých čtyřiadvacetikarátovým plátkovým zlatem, které lemují fresky. Navrhl je Sansovino a později v roce 1559 dokončil Scarpagnino.
Sala dello Scudo
V žádném případě si nenechejte ujít síň Sala dello Scudo s obrovskými glóby, jež zachycují svět, jak byl znám v roce 1762. Na mapě východní Asie je kromě velbloudů, nosorožců a mýtických neprobádaných zemí lidožroutů vyznačena trasa cesty Marka Pola do Číny.
Zbrojnice
Ohromující, byť děsivá kolekce, zahrnuje umně vyvedené střelné zbraně, slavnostní zbraně a brnění z východu i západu. Mezi válečnými trofejemi nechybí ani turecká standarta ukořistěná v bitvě u Lepanta v roce 1571.
Dóžecí komnaty
Navzájem propojené obytné síně dóžete oplývají bohatými brokáty, působivými krby, triumfálními vlysy, zlacenými stropy a uměleckými díly.
Umění a architektura Dóžecího paláce
Dóžecí palác samozřejmě obsahuje obrovské množství uměleckých děl a architektonických zajímavostí, které z Dóžecího paláce dělají budovu světového významu. Podívejte se aspoň na některé prvky, které byste při prohlídce paláce neměli minout:
Ráj
Pravděpodobně nejrozměrnější olejomalba na světě vytvořená v letech 1588 – 1590 Jacopem a Domenikem Tinrorettem. Zachycuje údajně 800 postav. Je umístěna v Sala Maggior Consiglio.
Hlavice v arkádě
Osmibokou hlavici na jihozápadním nároží označil umělecký kritik John Ruskin za „nejkrásnější v Evropě“. Dekorují ji detailně vyvedené symboly zvěrokruhu a planet.
Triumf Benátek
Pompézní propagandistické dílo, které v letech 1580 – 1584 vytvořil Tintoretto, vévodí Sala di Senato. Líčí alegorické a bájné postavy předkládající Benátkám plody moře.
Únos Európy
Veronesovo alegorické dílo z roku 1580 v síni Anticollegio znázorňuje Európu sedící na býkovi, jenž zosobňuje Jupitera a tiskne se jí k noze.
Noemovo opilství
Na jihovýchodním nároží paláce se vyjímá působivé sousoší z počátku 15. století. Noe před svým synem, opilý a napůl nahý, má ztělesňovat lidskou slabost.
Centrální balkon
Krásný kamenný balkon z počátku 15. století krášlí sloupy, vížky a řada světců. Přístupný je ze síně Sala dei Maggior Consiglio a skýtá strhující podívanou na lagunu.
Schodiště obrů
Jméno dostalo podle dvou kolosálních soch Marta a Neptuna, které v roce 1567 coby symbol benátské moci ztvárnil Santovino. Po mramorových schodech stoupali do paláce návštěvníci z řad hodnostářů.
Arco Foscari
Vítězný oblouk se střídavými vrstvami kamene růžové a smetanové barvy vede ke Schodišti obrů. V roce 1438 jej nechal postavit dóže Foscari.
Korunovace Panny Marie
Vybledlé, avšak vskutku nápadité fragmenty Guarientovy fresky odkryté pod Tintorettovým Rájem, jsou uchovány v boční místnosti.
Ohlubně studní
Složitě dekorované ohlubně studní z 16. století sloužily i odvádění vody z okapů na centrální nádvoří.