Chcete zažít nezapomenutelnou atmosféru tohoto jedinečného karnevalu? Pak zavítejte do italských Benátek v období od poloviny ledna do poloviny února, zhruba 10 dní před Popeleční středou, kdy tato velkolepá akce probíhá. Jindy poklidné městečko, kde mohou turisté relativně v klidu projít jednotlivé uličky a zákoutí a na náměstí sv. Marka se kochat výhledem po okolí, se zhruba na tři týdny změní v rej stovek masek a tisíců turistů, snažících se svými foťáky zachytit jedinečnost tohoto okamžiku.

Karneval v Benátkách

Karneval v Benátkách

Souběžně s karnevalem se v Benátkách odehrává spousta kulturních akcí, jejichž centrem je náměstí San Marco a nábřeží u Dóžecího paláce. Na náměstí San Marco je pro tyto příležitosti postaveno pódium, ovšem ty nejhonosnější masky postávají na nábřeží u Dóžecího paláce, kde ochotně pózují amatérským i profesionálním fotografům. Vyfotit si tak můžete obyčejné masky stejně jako postavy v historických kostýmech a naprosto dokonalých maskách.

Pózování turistům během karnevalu

Pózování turistům během karnevalu

Z vlastní zkušenosti mohu říci, že nechcete-li se tísnit v úzkých uličkách a doufat, že se na náměstí dostanete včas, a masky si chcete v klidu užít, udělejte si přes den prohlídku okolí a na náměstí San Marco přijďte až k večeru, kdy už zde nebudou masy turistů, ale stále budete mít možnost vidět spoustu krásných kostýmů a nasát uvolněnější atmosféru. Přilehlé ostrůvky Murano a Burano rozhodně stojí za návštěvu a v době karnevalu zejí přes den prázdnotou, takže si užijete příjemný klid a nasajete zdejší pohodovou atmosféru.

U Náměstí sv. Marka

U Náměstí sv. Marka

Pokud vás zajímá, kdo jsou ti lidé, kteří se za nemalé peníze nastrojí do nááádherných kostýmů, promenádují se ulicemi města třeba i několik dní a všem ochotně pózují, pak vězte, že se jedná o běžné obyvatele města, ale i zahraniční turisty, kteří karnevalu natolik propadli, že se chtějí stát jeho součástí. Je to úžasné!

Historie benátského karnevalu

Historie tohoto karnevalu sahá až do 11. století, vrcholu popularity dosáhl v 18. stol., kdy byl označen za podlou a pokleslou zábavu a na nařízení Vatikánu byl zakázán. Zdárně obnoven byl až v roce 1979. Karneval plánují nejen představitelé města, ale i soukromí podnikatelé, proto je celkový program znám mnohdy jen pár dnů před samotným začátkem. Celý týden se po ulicích prochází italské rodiny včetně domácích mazlíčků v maskách, pózují pro cizince, radují se, hodují. Zvláště oblíbené jsou klasické benátské masky – „Morový doktor“ a „Kolombína“. Každoročně jsou kostýmy i doprovodné programy čím dál honosnější – řada hotelů připravuje speciální akce.

Masky na karnevalu v Benátkách

Benátské masky mohou být vyrobeny z kůže, porcelánu nebo papíru technikou zvanou papírmašé, zdobené peřím, flitry, korálky či drahokamy.

Některé masky mají svá jména a představují konkrétní postavy. Mezi ty nejznámější patří:

Bauta – typická mužská maska zakrývající celý obličej. Je bez otvoru na ústa a má čtvercový tvar se špičatou bradou. Nositelé Bauty si většinou oblékali černý plášť a trojcípý klobouk k zachování naprosté anonymity.

Maska bauta

Maska bauta

Kolombína – maska zakrývající pouze polovinu obličeje se upevňovala zavázáním stuhy na zadní části hlavy. Byla původně určena ženám, ale běžně ji nosí i muži, byť obvykle v trošku „mužnější“ formě, dá-li se to tak říci.

Maska kolombína Maska kolombína

© Radu Razvan / Shutterstock.com

Dottore – maska s dlouhým zobákem a kulatými otvory pro oči. Pro mnohé (včetně mne) jednoznačně nejstrašidelnější maska. Když jsme v jedné boční tmavé uličce pozdě večer jednoho takového „doktora“ potkali, nemohu říct, že bych neměl nahnáno 🙂

Maska dottore

Maska dottore

Moretta – oválná maska s širokými otvory pro oči, bývala zakončená závojem.

Maska moretta

Maska moretta

Volto – je typická bílá benátská maska, která umožnovala bez potíží jíst a pít. Byla lehká, proto byla vhodná především pro dlouhé společenské večery.

Maska volto

Maska volto

Jak se na karneval dostat

Z Prahy je ideální využít leteckou dopravu. V blízkosti Benátek jsou dvě letiště, odkud vás pravidelná autobusová linka dopraví až do Benátek.

Pokud budete cestovat autem, nezapomeňte na dálniční známku v Rakousku a mýtné na italské dálnici (zhruba 16 EUR – 1 cesta). K celkové ceně připočítejte také parkování, které v době slavností není zrovna nejlevnější. Za den zde zaplatíte 10 EUR, nebo můžete využít záchytných parkovišť Fusina a Piazzale Roma, která stojí zhruba 25 EUR na den.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%



Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!



Dovolená v Itálii

Ještě jste nebyli na dovolené v Itálii a nebo se do Itálie chcete vrátit? Neváhejte a projděte si aktuální nabídku zájezdů či Last minute, které Itálie nabízí. Nebudete litovat!