Oblast, kde město Castellaneta leží, byla osídlena již v době bronzové. V roce 550 zde bylo založeno opevněné město. Jeho význam nabýval na významu nejen v rámci regionu Apulie, když se sem začali uchylovat uprchlíci před nájezdy Saracénů. V roce 1064 město dobyli Normani, kteří vyhnali byzantské obyvatele. Ve 13. století vyhlásil Karel z Anjou Castellanetu za královské město.
V roce 1860 se město připojilo k sjednocenému italskému království.
Základem hospodářství v okolí města je zemědělství. Pěstuje se tu víno, ovoce, olivy, pšenice a pícniny. Neméně důležitým zdrojem příjmů je turismus. Jména ulic připomínají politiky šedesátých let 20. století, ale i úspěchy v dobývání vesmíru. Ulice jsou pojmenovány po měsíčních útvarech, kosmonautech či kosmických lodích a družicích.
V roce 1895 se tu narodil filmový herec Rodolfo Valentino.
Zajímavosti města Castellaneta
Chiesa di San Nicola
Katedrála sv. Mikuláše (Chiesa di San Nicola) ve městě Castellaneta byla postavena v roce 1220 a v 18. století zcela přestavěna v barokním slohu. Přiléhá k biskupskému paláci.
Obě budovy jsou bohatě umělecky vyzdobeny. Katedrála se pyšní gotickou zvonicí.
Santa Maria della Luce
Kostel sv. Marie z Luce (Santa Maria della Luce) ze 13. století s unikátními freskami je jeden z mála příkladů gotické architektury v oblasti okolo města Castellaneta.
Gravina di Castellaneta
Skalní rokle Gravina Castellaneta je zajímavé místo, které přitahuje hlavně archeology. Nachází se zde totiž řada jeskyní, které byly osídleny především v minulosti. Některé byly užívány k liturgickým účelům.