Havajské ostrovy jsou pestrou mozaikou kulturních rozmanitostí. Tak jak je rozmanitá kultura, tak je rozmanitá i havajská kuchyně, do které zasahuje obrovské množství různých zahraničních vlivů, které se projevují díky vlnám přistěhovalectví lidí z celého světa (nejčastěji spojených s dobami, kdy se na Havaji ve velkém pěstoval ananas).

Ovoce nooni

Ovoce nooni

Tradiční kuchyně na Havaji využívá zejména přípravu jídel z místních zdrojů – z čerstvých mořských plodů, drůbeže, vepřového masa, zeleniny, tropického ovoce – ananas, avokádo, kokos, mango a papája. Havajská kuchyně z výše uvedených důvodů zahrnuje i japonské, čínské, korejské, portugalské a také thajské nebo vietnamské speciality.

Specialitami havajské kuchyně je vepřové maso kalu zapečené s banány, losos s rajčaty a cibulí nebo ryby s listy taro a kokosovým mlékem. K jídlu se podává havajské pivo.

Shave ice

Shave ice

Místní oblíbenou dobrotou je tzv. shave ice, což je v podstatě ledová tříšť, kterou si můžete nechat polít různými šťávami s všelijakými příchutěmi. Chutná to dobře, ale je to prostě ochucený led, víc bych od toho asi nečekal, nicméně na osvěžení je to bezva 🙂

Tradiční havajské poke

Tradiční havajské poke

Co bych naopak velice doporučil, je poke, což je syrové rybí (nejčastěji, dělá se ale třeba i z dalších mořských potvůrek) maso v různých omáčkách. Je to opravdu chuťově vynikající, svěží, lehké a přitom syté.

Co se týče oříšků, možná jste ještě nezkusili makadamové ořechy, takže neváhejte, jsou velice chutné. Během různých treků po ostrově na ně určitě narazíte i v přírodě (podobně jako o celou řadu skvělého místního ovoce).

Další speciality havajské kuchyně

Masada – původní portugalské jídlo. Je to pečený chleba obalený v cukru. Toto jídlo se podává při slavnostních příležitostech.

Manapua – nasládlé příjemně okořeněné vepřévé maso, které se jí s bílým chlebem.

Mahi-mahi – steak ze stejnojmenné ryby (někde se uvádí, že je to delfín, ale není tomu tak)

Spam musubi – rýžové koule. Jedná se o japonskéu specialitu.

Adobe – oblíbená filipínská specialita.

Bohužel havajská kuchyně je velice utlačena „kuchyní“ americkou (dá-li se tomu vůbec říkat kuchyně), tedy různými fast-foody, hamburgery, steaky, hranolkami, tacos, nachos apod. Místní hamburgery jsou sice vynikající, ale z hlediska cestovatelských zážitků to bohužel není úplně ideální, zvlášť pokud budete chtít ochutnat pravou havajskou kuchyni (budete muset hledat a také šáhnout hlouběji do kapsy).

Pravá americká snídaně - vajíčka, slanina a palačinky s javorovým sirupem

Pravá americká snídaně – vajíčka, slanina a palačinky s javorovým sirupem

Holt globalizace, co se dá dělat… 🙂

Určitě ale vyzkoušejte vyhlášenou havajskou kávu, ideálně z Kauai a nebo z Kony na Big islandu. Je možné absolvovat také tour po kávových plantážích, kdy vám ukáží, jak se káva pěstuje, trhá, zpracovává, dají vám okusit její různé druhy a nakonec samozřejmě máte možnost si balení kávy či různých dalších produktů z ní zakoupit. Osobně mi velice chutnala kávová zrnka v čokoládě, nečekal jsem, že to může chutnat tak dobře 🙂

Známá Kona coffee - káva z Big islandu Známá Kona coffee – káva z Big islandu

© Keith Levit / Shutterstock.com

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená na Havajských ostrovech

Havajské ostrovy je skvělá volba pro strávení dovolené a stojí za návštěvu. Prohlédněte si proto zájezdy na Havajské ostrovy či aktuální nabídku Last minute a vyberte si, co vás zaujme nejvíce! Stačí kliknout sem a vybrat si :-)