Druhová rozmanitost Havajských ostrovů

Havajské ostrovy patří k nejodlehlejším místům celé planety Země, kam se zvířata a rostliny po milionech let dostávaly jen díky obrovským náhodám (kdy zde byly zaváty cyklóny z tisíce kilometrů vzdálených končin). Pokud si to dobře pamatuji, nový druh byl na Havaj zavlečen vždy cirka co 50 000 let (a to je opravdu zatraceně velká náhoda!). To jim umožnilo vyvinout se v prostředí, kde často neměly predátory, ale kde se musely uzpůsobit novým životním podmínkám.

Díky tomu se na Havaji z jednoho druhu živočichů mohla vyvinou celá řada nových specializovaných druhů, a to znamená, že na Havaji naleznete celou řadu endemitů, kteří se nevyskytují nikde jinde na světě a kteří jsou často natolik bizardní, že je to někdy až k nevíře.

Wai'ale'ale - nejdeštivější místo světa

Wai’ale’ale – nejdeštivější místo světa

O Havaji byla natočená spousta dokumentárních pořadů, z nichž hodně uvidíte i na českých televizních kanálech (opravdu hodně zmínek o Havaji je v poslední době v dokumentech na Prima Zoom), které vám přiblíží to, jak zvláštní místo z hlediska přírodní rozmanitosti Havaj je.

K druhové rozmanitosti Havajských ostrovů přispěl kromě jejich vzdálenosti od nejbližší pevniny také fakt, že se jedná o nejdeštivější místo naší planety (konkrétně pak hora Wai’ale’ale na Kauai, kde ročně spadne až 15m srážek! Člověk pak aspoň pochopí, odkud se na malém ostrově Kauai berou ty všudypřítomné potoky, říčky a řeky s řadou vodopádů). Zajímavostí je, že kousek od tohoto nejdeštivějšího místa světa je naopak místo velice suché s takřka nulovými srážkami… Mimochodem, město Hilo na Big islandu, je jedním z nejdeštivějších měst USA a celého světa.

Přírodní rozmanitost Havajských ostrovů

Pokud si Havajské ostrovy představujete jako tropické souostroví, asi budete dost překvapeni, navštívíte-li ostrov Big island a nebo Maui, protože zde najdete takřka všechny klimatické pásy naší planety – od arktické tundry a vyprahlé pouště, přes stepi, alpské lesy až po deštný prales.Tak neuvěřitelné změny krajiny, které na Big islandu a Maui budete během cesty po ostrovech sledovat (a to nikoli v rámci hodin, ale často v rámci minut a někdy i vteřin), jsou opravdu něco nepředstavitelného a místy mi to doslova vyrazilo dech.

Právě tato přírodní diversita dělá z Havaje to neskutečné místo, které stojí za návštěvu. Jinde na světě něco podobného totiž nezažijete.

Hadi, jedovatí pavouci a další havěť

Velkou výhodou pro řadu lidí je skutečnost, že se zde nevyskytují žádné jedovaté rostliny ani živočichové (žádní hadi, jedovatí pavouci apod., asi nejhorší jsou asi stonožky, jejichž kousnutí prý opravdu hodně bolí a doktoři jako lék doporučují zůstat 3 dny opilý 🙂 Viděl jsem ale jen dvě – obě na Big islandu, jednu přejetou na cestě a druhou v noci kousek od pláže). Většina lidí tak na Havajských ostrovech objeví očekávaný ráj plný rozmanitých pestrobarevných a voňavých květů. Asi nejlepší je z tohoto hlediska ostrov Kauai, kterému se říká Garden island, tedy volně přeloženo „Ostrov jako zahrada“ – a skutečně je tomu tak.

Stonožka (Centipede)

Stonožka (Centipede)

Nejčastější zvířata na Havaji

Kromě výše uvedené sporadické migrace rostlin a zvířat pak největší zásah do rostlinné a živočišné říše Havajských ostrovů učinil (chvíle napětí) člověk (nečekaně 🙂 ). Jak lidé začali osídlovat Havaj, přinesli s sebou mnoho rostlin a živočichů, které se zde rozvinuly do samostatných druhů a řada z nich bohužel způsobila v ekosystému Havaje doslova spoušť. Prasata, kozy a slepice, které si Havajané chovali, se při některých cyklónech dostali do volné přírody, kde zdivočeli. A jelikož zde nemají žádné predátory, došlo u nich k populační explozi a tak dnes na mnoha havajských ostrovech můžete vidět divoká prasata, koně, ovce, kozy a např. na Kauai pak všude uvidíte (a hlavně uslyšíte) kohouty a slepice, kteří vám budou dělat budíček po celou noc 🙂

Nejběžnější obyvatelé Havaje - slepice

Nejběžnější obyvatelé Havaje – slepice

S divokými prasaty a kozami se váže další problém, a tím je leptospiróza, kterou je infikována velká část potoků a řek na ostrovech, takže je potřeba vodu z potoků před pitím pro jistotu ošetřit chemicky (více ve článku o Zdravotní péči a očkování na Havaji).

A poslední problém, který zejména divoká prasata způsobují, je ten, že rozrývají povrch a když pomineme to, že tím způsobují často erozi, vytváří malé důlky, v nichž se pak drží voda a které jsou pak ideálním prostředím pro množení komárů, se kterými někdy mají na Havaji docela problém. My nějaký extrémní výskyt nezaznamenali, naopak v Asii to bylo s komáry mnohem horší, ale údajně je to na Havaji opravdu problém, takže odstřel divokých prasat je na Havaji dosti podporován.

Typická havajská fauna a flóra

Na Havajských ostrovech můžete při troše štěstí vidět ohrožený druh husy Nene, která je symbolem ostrovů (my ji viděli na Kauai a na Big islandu).

Husa Nene

Husa Nene

Na svazích sopky Mauna Kea (Big island) a Haleakala (Maui) pak můžete spatřit vzácnou rostlinu Silversword (stříbrný meč), která roste někdy i přes 50 let, aby pak jednou na pár týdnů vykvetla (v tu chvíli právě vypadá jako stříbrný meč, z čehož dostala svůj název) a odumřela.

Silversword

Silversword

Na ostrově Kauai žije největší počet původních druhů ptáků na Havaji, ideální k jejich pozorování je Kilauea Point National Wildlife Refuge nedaleko městečka Kilauea (východně od Princeville) na severu Kauai, kde je okolo krásného majáku krátká procházka, během které vás informační tabule seznámí s nejznámějšími druhy ptáků na Havaji, které můžete hned pozorovat, protože se v okolí této přírodní rezervace zdržují ve velkých hejnech.

Obří Banyan tree na Havaji

Obří Banyan tree na Havaji

Někteří ze zástupců fauny a flóry patří mezi oficální symboly státu:

 • národním ptákem je zmíněná husa Nene  – je hezké, že si některý stát dá do znaku i takové sympatické zvíře (žádný orel apod.) 🙂
 • národní rybou korálová ryba s lehce zapamatovatelným názvem Humuhumunukunukuāpuaʻa (v překladu to znamená „ryba s prasečím čumákem“, někde uvádí, že to znamená „ryba, která chrochtá jako prase“, ale to je nesmysl, jak by mohla ryba chrochtat?) 🙂 Tu se mi podařilo spatřit u pomníku kapitána Cooka na Big islandu a také na pláži Hapuna beach
 • národní květinou je překrásný havajský ibišek Ma’o hau hele
Havajský ibišek

Havajský ibišek

 • státní stromem je Kuku’i tree
 • státním savcem je velryba Keporkak – Keporkaci k Havaji připlouvají v zimě, a to po mnohatisícikilometrové plavbě od břehů Aljašky. Na Havajských ostrovech je pak můžete v zimních měsících pozorovat (jak z břehu, tak i na výletech na člunech – viz jedno z videí v sekci Videa z Havaje) a je to opravdu zážitek na celý život.
Havajská národní ryba Humuhumunukunukuapuaa

Havajská národní ryba Humuhumunukunukuapuaa

Jinak na Havaji potkáte mořské želvy, které se na řadě pláží vyhřívají a vy si je tak můžete prohlédnout hodně z blízka či s nimi plavat ve vodě (jen prosím nesahat a nechodit blízko, jsou to divoká zvířata a styk s člověkem jim způsobuje stres). Vidět můžete také hejna delfínů, a to zejména na ostrově Maui, kde se nezřídka stává, že hejno připluje do zátoky plné lidí a hrají si s nimi. Velkým zážitkem je setkání s Mantami obrovskými, se kterými můžete šnorchlovat či se potápět na některém z výletů (zejména na Big islandu v okolí Kony), což je opravdu neskutečný zážitek (doporučuji možná i více šnorchlování než potápění, osvědčila se nám společnost Big island divers). A budete-li mít obrovské štěstí, možná na některé z pláží Havajských ostrovů narazíte na tuleně (Hawaiian monk seal) – ne, nemám úpal, je tomu opravdu tak 🙂 ).

Želva na pláži v Poipu

Želva na pláži v Poipu

Ale opravdu moc prosím, žádné ze zvířat v přírodě nechytejte, nehlaďte, nehoňte a nestresujte. Pro řadu z nich to může být velice nepříjemný zážitek a pro některé z nich (např. pro Manty) to může být dokonce zdraví nebezpečné či smrtelné, protože jejich těla jsou potažena zvláštní vrstvou, která je ve vodě chrání a když se jich dotknete, onu vrstvu narušíte.

Havajský tuleň (monk seal)

Havajský tuleň (monk seal)

 • Hodnocení uživatelů

 • Hodnocení: 0 hvězdy
  0 / 5 (0 )
 • 0%
 • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená na Havajských ostrovech

Ta nejširší nabídka aktuálních zájezdů na Havajské ostrovy je vám k dispozici. Stačí kliknout sem a nebo se podívat na nabídku akčních Last minute zájezdů na Havajské ostrovy.