Letecká doprava

Nejdůležitějším druhem havajské přepravní sítě je letecká doprava.Ačkoli by asi většina lidí očekávala, že mezi ostrovy bude fungovat i doprava lodní, není tomu tak. Existovaly pokusy o zavedení trajektové dopravy, ale ty vydržely jen velice krátkou dobu (tuším, že byly označeny za neekologické), takže přepravu mezi ostrovy zajišťuje takřka výhradně doprava letecká. Počítejte s tím, že ceny letenek mohou být i poměrně vysoké, ačkoli se jedná o velice krátké lety (zpravidla cca půl hodiny včetně všech procedur).

Mezinárodní letiště v Honolulu se stalo hlavním uzlem letecké přepravy do Severní Ameriky, Asie, Austrálie a Oceánie.

Mezi ostrovy zabezpečují leteckou přepravu společnosti Hawaiian Airlines, Island Airlines, Mesa Airlines, Pacific Wings a Mokulele Airlines, které využívají letišť v Honolulu, Lihue a Kahului či i některých menších letišť.

Pár orientačních cen:

Honolulu (Oahu) – Lihue (Kauai) – 85 USD

Honolulu (Oahu) – Kona (Big island) – 88 USD

Lihue (Kauai) – Kona (Big island) – 110 USD (mezipřistání v Honolulu)

atp.

Během i těchto krátkých přeletů většina společností nabízí malé občerstvení (sklenici vody/džusu a malý snack), které sotva stačíte sníst a už přistáváte v cílové destinaci.

Co se spolehlivosti dopravců týče, jednoznačně doporučuji společnost Hawaiian Airlines, která létá načas. Ostatní společnosti mají s dodržováním plánovaných časů letů opravdu dost zásadní problémy a je spíše pravidlem než náhodou, že jejich lety mívají zpoždění v řádu hodin (my měli štěstí na pravidelná zpoždění cirka hodinu a půl, jednou i více). Ale pokud vyloženě nespěcháte a během vašeho pobytu na Havaji jste najeli na „aloha přístup k životu“, nebudete mít problém ani se zpožděním (ač trávit čas na letišti není asi zrovna to, co by většina lidí během dovolené preferovala).

Běžná letecká přeprava mezi havajskými ostrovy

Běžná letecká přeprava mezi havajskými ostrovy

Na letištích většinou bývají různé stánky a je zde možné koupit jak občerstvení tak i různé suvenýry. Např. na Oahu, ale z hezkého mezinárodního terminálu létá tuším pouze Hawaiian Airlines, ostatní dopravci pak létají z Commuter terminalu, který už tak hezký není a ani tam toho moc nekoupíte (pár stánků s občerstvením tam je, ale výběr nic extra a ceny jsou dosti vysoké). Ceny na letištích jsou jinak poměrně v normě, nemají tam extrémy jako např. my na letišti v Praze 🙂

Pokud jste letecký nadšenec a nebo se rádi kocháte krajinou z letadla, při rezervaci letenky se podívejte, jaké letadlo vás „poveze“. Bývá totiž možnost zarezervovat lety i s malými turbovrtulovými letadly, takže samotný let je pak spíše vyhlídkovým letem v nízké výšce. Je to docela prima zážitek, ale záleží hodně i na trase letu, protože ne každá trasa má po cestě něco zajímavého 🙂 Např. Mokulele Express létají s Cessnou Grand Caravan, která je opravdu jen pro pár lidí (tipuju to kolem 10 osob) 🙂 Na druhou stranu, tato malá letadla ve vzduchu trošku více hážou, takže máte-li problém s nevolností, lupněte si jeden Kinedryl a nebo se tomuto zážitku raději vyhněte (může to být v pohodě, ale při turbulencích to je někdy docela divočina).

Silniční doprava

Každý hlavní ostrov obklopuje síť státních silnic. Silnice jsou na Havaji zpravidla ve velice dobrém stavu, ovšem i tak může cestování autem způsobovat problémy, silnice jsou zejména mimo hlavní tahy úzké, klikaté a v zalidněných oblastech se mohou tvořit dopravní zácpy (v Honolulu je to v časech dopravní špičky opravdu utrpení, ale i třeba v Lihue na Kauai či na Big islandu v Koně si někdy v zácpě chvilku postojíte).

Silnice vedoucí směrem k vrcholu sopky Mauna Loa

Krásná silnice vedoucí směrem k vrcholu sopky Mauna Loa na ostrově Big island

Řízení je na Havajských ostrovech podobně jako v USA poměrně příjemné, značky jsou přehledné (většinou jsou doplněny textem, který vše objasňuje), řidiči velice ohleduplní, všichni dodržují předpisy, prakticky nikdo netroubí… Je to v tomto ohledu opravdu pohoda.

Jezdí se stejně jako u nás vpravo, hlavní cesty mají široký odstavný pruh a tím, že jsou ostatní řidiči opravdu ohleduplní, tak se nemusíte při řízení ničeho obávat. Je pravdou, že američtí řidiči nejsou zpravidla žádní volantoví umělci, takže je někdy potřeba dávat si pozor spíše na chybu z jejich strany, ale jinak mi řízení na Havaji přišlo ve srovnání se stavem v ČR jako z jiného světa. Čeští řidiči by se opravdu mohli (a měli!) hodně co přiučit.

Jinak cesty na Havaji mohou mít i různé problémy, viz fotka níže 🙂 Jedná se o Chain of craters road, která byla zalita výronem lávy. Můžete si o ní více přečíst ve článku o Hawai’i Volcanoes National Parku.

Jednosměrné mosty na Havaji

Pozor si dejte na to, že na některých silnicích (konkrétně na Kauai za Hanalei směrem ke Ke’e beach, na Maui Road to Hana, na Big islandu např. cestou k Pololu valley) mají pouze jednosměrné mosty, na které upozorňují cedule, které opravdu respektujte a dávejte si velký pozor na to, jestli na mostě není nějaké auto a nebo na něj zrovna nenajíždí na druhé straně.

Jeden z mnoha a mnoha mostů na Road to Hana

Jeden z jednosměrných mostů na Road to Hana

Na jednosměrných mostech platí pravidlo, že je lepší dát přednost, než pak půl mostu couvat 🙂 Ale teď vážně – na mostech má přednost ten, kdo k němu přijel první. Pokud se však na druhé straně do fronty postavilo třeba 7 vozů, prostě je všechny pusťte a až projedou, vyjeďte vy. Uvidíte, že řidiči na druhé straně nejsou žádné potvory, které by vás projet nenechali. Je ale lepší raději pustit o pár aut více, než vytvářet zmatky. Protijedoucí řidiči to ocení a odmění se vám povětšinou zamáváním a nebo klasicky havajsky – pozdravem Shaka (co to je vysvětlím v jiném článku).

Waipio valley

Na Havajských ostrovech existuje ještě jedno velice specifické místo a tím je Waipio valley na Big islandu.

Tuto fotku jsme natočili, abyste si mohli představit sklon cesty do Waipio Valley Tuto fotku jsme natočili, abyste si mohli představit sklon cesty do Waipio Valley

© Sean Dreilinger, www.durak.org

Zde mohou jet pouze auta s 4×4 a redukcí, protože normální auto by ten neuvěřitelně příkrý kopec jednoduše nevyjelo (místy má zcela jistě 45° a je to bez pochyb nejprudší cesta, po jaké jsem kdy jel) a v údolí by se jim tak hromadila auta, která by z něj neměli jak dostat (snad jen vrtulníkem) 🙂 Proto na vyhlídce nad údolím stojí ranger, který pouští dolů pouze ta auta, která pak zvládnou i cestu nahoru. Tak jako tak má cesta specifická pravidla, kdy mají absolutní přednost auta jedoucí nahoru. Ti, co jedou dolů, se musí, pokud vidí, že v protisměru jede auto, zastavit, a to nejlépe v některé ze zatáček, kde je na vyhnutí trošičku více místa a musí umožnit autům jedoucím nahoru pohodlný průjezd. Možná to nevypadá nějak náročně, ale v tom neskutečně prudkém kopci to není žádný med a zvlášť, když si uvědomíte, že jedete kolem strže (ač zde jsou svodidla) a že cesta je opravdu hodně úzká (jezdí se doslova zrcátko na zrcátko), takže pokud auto nemáte aspoň trošku v oku, riskujete, že jej na bocích odřete. Já teda nejsem žádný řidič roku a problémy mi to nedělalo, nicméně úplná pohoda to také nebyla a výhledy do srázu si užívali hlavně spolucestující v momentě, kdy bylo nutné zajet opravdu na úplný okraj cesty, aby protijedoucí auto mohlo projet 🙂 Ale byla tam svodidla, takže jsem je uklidňoval, jak jen to šlo 🙂

Půjčení auta

Pokud budete chtít Havajské ostrovy trošku více poznat a nejste-li skutečně hodně majetní, abyste si platili neustále taxi, budete si muset půjčit vlastní auto. Bez něj toho totiž, jak je v USA zvykem, moc neuvidíte.

Půjčení auta na Havaji není problém, u letišť jsou všechny možné půjčovny, které vám nabídnou z široké škály vozů a služeb, vybere si opravdu každý. Cena výpůjčky je sice vysoká, ale jelikož to bez auta nejde, není moc možností. Navíc můžete vyzkoušet i řízení amerických bouráků jako je Ford Mustang a nebo některých obrovských aut, která v ČR na cestě ani nepotkáte 🙂 My jsme si půjčovali Ford Escape, týden pak vyšel na cirka 7000 Kč.

Více informací o půjčení auta na Havaji (potažmo v USA) pak najdete v samostatném článku Půjčení auta na Havajských ostrovech.

Veřejná autobusová doprava The bus

Na každém ostrově mají veřejnou autobusovou doprava, známá jako The Bus. Ta je nejrozšířenější a nejvíce funkční především na Oahu, kde vše funguje jak má a můžete se na dopravdu busem spolehnout a v podstatě s ní objet celý ostrov. Na dalších ostrovech už to tak jednoduché není a ač autobusy do jisté míry fungují, jejich spolehlivost je bohužel výrazně nižší. Obávám se, že mimo Oahu bych autobusovou dopravu využíval jen zcela okrajově a jen pokud by nebylo jiného zbytí.

Cena jednosměrné jízdenky je $ 2,50. Jízdenku si koupíte přímo u řidiče. Ale pozor – v řadě spojů vám neumožní nastoupit, pokud s sebou máte velký kufr nebo krosnu. Můžete zkusit přemluvit řidiče, ale někteří jsou opravdu neoblomní. Autobusy jsou jinak klimatizované a pohodlné, takže v tomto žádný problém není.

Trajektová doprava

Mezi ostrovy Molokai a Maui a Lanai a Maui zabezpečuje přepravu také trajektová doprava. Je to ale spíše okrajová záležitost, kterou jsem osobně nezkoumal, pokud k ní máte někdo více informací, prosím o info do komentářů, článek rádi doplníme.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%



Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!



Dovolená na Havajských ostrovech

Chcete-li koupit dovolenou na Havajské ostrovy, podívejte se na aktuální nabídku zájezdů, které sem míří! K dispozici je celá řada zájezdů na Havajské ostrovy a podívat se můžete také na aktuální nabídku Last minute zájezdů. Neváhejte, dovolená na Havajských ostrovech je bezva!